Ο Ολυμπιακός παίζοντας καλά κατά διαστήματα στην Πάτρα και με καλούς τους Ράιτ και Ουόκαπ κέρδισε σχετικά εύκολα με 81-57 τον Προμηθέα για τη 17η αγωνιστική της Basket League. Επόμενος αντίπαλος η Βαλένθια στην Ισπανία (8/2, 21:30) για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας μπορεί από τα διψήφια προβαδίσματά τους να βρέθηκαν στην Πάτρα μόλις στο +3 στο 25ο λεπτό, όμως ένα επιμέρους 20-5 σε πέντε λεπτά ήταν αρκετό για να τελειώσει το ματς και να πάρουν το άνετο διπλό με 81-57 κόντρα στον Προμηθέα για την Basket League χωρίς τους Φαλ (τραυμ.), Μιλουτίνοφ (τραυμ.), ΜακΚίσικ (εκτός λίστας), Σίκμα (εκτός λίστας) και Ουίλιαμς-Γκος (προληπτικά).

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν ο Ράιτ στο ντεμπούτο του στην Ελλάδα με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ, ο Ουόκαπ με 7 πόντους, 8 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο και ο Κάνααν με 10 πόντους, 4 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Επίσης ο Πετρούσεφ είχε 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Πίτερς 12 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Μήτρου-Λονγκ 9 πόντους, 3 ασίστ (4 λάθη) και ισάριθμα ριμπάουντ.

Πλέον οι Πειραιώτες έχουν ρεκόρ 15-2 στο Πρωτάθλημα και παραμένουν δύο νίκες πίσω από τον πρωτοπόρο και αήττητο Παναθηναϊκό, ενώ εγχώρια επικεντρώνονται από εδώ και πέρα στο F-8 του Κυπέλλου Ελλάδας (15-18/2) στο Ηράκλειο Κρήτης.

Επόμενος αντίπαλος είναι η Βαλένθια στην Ισπανία στις 8 Φεβρουαρίου (21:30), όπου η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θέλει το διπλό για να βελτιώσει το ρεκόρ της σε 15-11 και να δώσει τη μάχη για τις θέσεις «4-6».

Με καλό πρώτο δεκάλεπτο στα αποδυτήρια με +11

Στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός δεν είχε συγκέντρωση, αλλά ήταν μπροστά με 7-6 στο 5ο λεπτό χάρη σε 5 πόντους του Ράιτ. Κάνααν και Πίτερς με 2/2 τρίποντα τα πρώτα της ομάδας τους έστειλαν τη διαφορά στο +9 (17-8 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 21-11.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός δέχθηκε επιμέρους 11-2 από το 23-11 και η διαφορά έπεσε στους 3 (25-22 στο 13′), αφού σταμάτησε να παίζει άμυνα και ο Παπανικολάου βγήκε γρήγορα με 2 φάουλ και 1 λάθος.

Ο Μήτρου-Λονγκ κρατούσε όρθιους τους Πειραιώτες με 7 πόντους και το σκορ στο 15ο λεπτό έγινε 30-24, ενώ ο επίσης καλός Πετρούσεφ με σερί πόντους (7 συνολικά) έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του με +10 (37-27 στο 18′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 39-28 και τον Ολυμπιακό, παρότι δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο στη δεύτερη περίοδο, να έχει βάλει βάσεις για τη νίκη.

Το καθάρισε με Ράιτ – Ουόκαπ από το 25′ και μετά

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Ολυμπιακό να είναι πολύ άστοχος από μακριά με 3/12 τρίποντα, όμως το προβάδισμα του (43-35 στο 24′) παρέμενε σημαντικό.

Οι Πατρινοί εκμεταλλεύτηκαν την κακή ερυθρόλευκη εικόνα στην επίθεση και με σερί 5-0 μείωσαν ακόμα περισσότερο σε 43-40 στο 25ο λεπτό!

Ο Ουόκαπ φτάνοντας τους 7 πόντους και τους 7 ασίστ και ο Ράιτ τους 12 πόντους έφεραν επιμέρους 17-2 και η διαφορά για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα εκτοξεύτηκε στους 15 (57-42 στο 28′), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με 63-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι άστοχος από μακριά (4/16), αλλά κρατούσε με την άμυνα του προβάδισμα νίκης με 65-50 στο 33ο λεπτό.

Στο 38ο λεπτό ο Πετρούσεφ ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 (76-55) και στο τέλος ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το διπλό με 81-57.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 28-39, 45-63, 57-81.