Το εισιτήριο ηςπρόκρισης για τα ημιτελικά των πλέι0οφ

Μια εβδομάδα πριν το Final-4 του κυπέλλου Ελλάδας και μόλις τρεις μέρες μετά τη συμμετοχή της σε έναν ακόμα ευρωπαϊκό τελικό, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, πέρασε από το Βραχάτι επικρατώντας με 3-1 (21-25, 25-23, 21-25, 21-25) σετ του Παμβοχαϊκού, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι», που για ακόμα ένα παιχνίδι είχαν την ένθερμη υποστήριξη των φιλάθλων του, έκαναν το 2-0 στις νίκες, τελειώνοντας την προημιτελική σειρά και πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσουν με πλεονέκτημα έδρας την ομάδα της Κηφισιάς. Πλέον ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ και οι παίκτες του στρέφουν το ενδιαφέρον τους στον ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας, την ερχόμενη Παρασκευή (20/4, 17:00) κόντρα στον ΠΑΟΚ, με μοναδικό στόχο την πρόκριση στον τελικό όπου απέναντι στο νικητή του ζευγαριού, Ηρακλής- Παναθηναϊκός, θα διεκδικήσουν το δεύτερο τρόπαιο τους τη φετινή σεζόν.

Ο Παμβοχαϊκός εκμεταλλευόμενος την έδρα του θέλησε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό, προηγήθηκε με τέσσερις πόντους ωστόσο οι Πειραιώτες, αντέδρασαν άμεσα ισοφάρισαν σε 7-7 και προηγήθηκαν με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Μέχρι το 15-16 της δεύτερης τεχνικής διακοπής οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο για να προηγηθεί ο Ολυμπιακός 19-16 με σερί 3-0. Με τον Ανδρεάδη στο σερβίς, να δυσκολεύει την άμυνα των γηπεδούχων ο Αλεξίεφ κάρφωσε για το 23-20, ενώ ο Βούλγαρος ακραίος διαμόρφωσε και το 24-21 για τους «ερυθρόλευκους» που πήραν το σετ με 25-21 μετά από λάθος του Παμβοχαϊκού.

LIVE Streaming: Μαρκόπουλο – Ολυμπιακός (18:00)

Στο δεύτερο σετ, στο κλειστό του Βραχατίου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-7 αλλά ο Παμβοχαϊκός πήγε αυτός προηγούμενος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με δυο πόντους (16-14). Με κορυφαίο τον Αλεξίεφ ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα με 18-17, ωστόσο οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν να αποσπαστούν περισσότερο στο σκορ και με δυο λάθη τους στο τέλος έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να πάρει το σετ με 25-23 .

Στην έναρξη του τρίτου σετ ο Ολυμπιακός έδειξε να βρίσκει ρυθμό, προηγήθηκε γρήγορα με 3-1 και ανέβασε τη διαφορά στο συν πέντε για πρώτη φορά στο παιχνίδι για το 7-2. Με τρεις συνεχόμενους άσσους του διαγώνιου του Παμβοχαϊκού, Παλέσκα, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 7-6 για να πάει ο Ολυμπιακός προηγούμενος στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-6. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με το σκορ στο 16-13. Ο Ραούβερντινκ, τελειώνει με μπλοκ άουτ τη φάση για το 21-16 και ο Μπέμε καρφώνει από το κέντρο για το 22-17. Ο Ολλανδός ακραίος του Ολυμπιακού κάρφωσε εξαιρετικά κάνοντας το 23-18. Μετά από λάθος στο σερβίς τους οι γηπεδούχοι έδωσαν το σετ μπολ στον Ολυμπιακό (24-20) και ο Ζουπάνης κάρφωσε για το 25-21 και το 2-1 στα σετ. Οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τέταρτο σετ. πήραν το προβάδισμα από την αρχή (8-6, 16-14) και το διατήρησαν μέχρι το τέλος για το 25-21 και το 3-1 στα σετ ολοκληρώνοντας την προημιτελική σειρά των play-off με 2-0 νίκες.

Tα σετ: 1-3 σε 1:46, 21-25 (25΄), 25-23 (27΄), 21-25 (27΄), 21-25 (27΄)

1ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 21-25

2ο σετ: 7-8, 16-14, 19-21, 25-23

3ο σετ:6-8, 13-16, 16-21, 21-25

4ο σετ: 6-8, 14-16, 16-21, 21-25

Παμβοχαϊκός (Κώστας Δεληκώστας): Ούγκο 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Μοράλες 1 (1/1 επ.), Γκλάντστοουν 12 (2/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μουνίζ 14 (12/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ., 35% αρ.), Παλέντζας 23 (16/28 επ., 7 άσσοι), Δαλακούρας 8 (6/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ., 30% αρ.), Γκάρας -λ (58% υπ., 42% αρ.) / Κωτσάκης 1 (1/1 επ.), Γεωργίου, Βουλκίδης, Σαρικεισόγλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Ζουπάνης 16 (15/25 επ., 1 άσσος),Στιβαχτής, Πετρέας 1 (1/4 επ.), Ανδρεάδης 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 20 (17/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 32% υπ., 14% αρ.), Ραούβερντινκ 13 (13/20 επ., 64% υπ., 55% αρ.), Στεφάνου –λ (59%υπ.- 23%αρ.) / Οϊβάνεν, Μπέμε 7 (4/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοφιδέλης, Ντρζίζγκα, Δαρίδης -λ