Αυτή είναι η επίσημη εξήγηση που δεν καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ της Λίβερπουλ στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με την Μάντσεστερ Σίτι.

Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι έφεραν ισοπαλία με 1-1 στο ντέρμπι του Άνφιλντ, με αποτέλεσμα η Άρσεναλ να πιάσει κορυφή, βάζοντας φωτιά στο πρωτάθλημα.

Η  αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με πολλή γκρίνια για τη διαιτησία, έπειτα από την απόφαση του διαιτητή να μην καταλογιστεί πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ολυμπιακός Κ19: Μπάμπη Κωστούλα ήρθε η ώρα σου!

Σε μία από τις τελευταίες προσπάθειες της Λίβερπουλ να πετύχει την ολική ανατροπή, ο Ζερεμί Ντοκού φάνηκε να βρίσκει με το πόδι στο στήθος τον Αλέξις Μακ Άλιστερ, ωστόσο ο διαιτητής Μάικλ Όλιβερ δεν έδειξε την άσπρη βούλα και η αρχική του απόφαση δεν ανατράπηκε από το VAR.

Η επίσημη εξήγηση
Ο σχολιαστής του «SkySports», Πίτερ Ντρέρι, άκουσε τη συνομιλία που έγινε με το VAR και έδωσε την επίσημη εξήγηση για τον λόγο που δεν σφυρίχτηκε πέναλτι υπέρ των «Reds». Όπως είπε, «ο Ντοκού διεκδίκησε την μπάλα υψώνοντας το πόδι του σε ένα λογικό ύψος και πήγε για την μπάλα. Τα replay έδειξαν πως υπήρχε μια αμυδρή επαφή του ποδιού του Ντοκού με την μπάλα, προτού καταλήξει να χτυπήσει τον ΜακΆλιστερ στο στήθος».