Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος «σφράγισε» η ομάδα πόλο Ανδρών του Θρύλου μετά τη νέα νίκη επί του Παναθηναϊκού.

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος «σφράγισε» η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα για τρία οκτάλεπτα (2-9), οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν εύκολα με 14-7 του Παναθηναϊκού στο Δημοτικό κολυμβητήριο στο Γουδή, στο δεύτερο ματς της φάσης 1-8 των πλέι οφ της Α1. Μετά την άνετη επικράτηση (17-5) στον πρώτο προημιτελικό στο Παπαστράτειο, ο Θρύλος κέρδισε άνετα και το δεύτερο ματς στην έδρα των «πράσινων», έκανε το 2-0 στη σειρά και εξασφάλισε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του πρωταθλήματος της Α1. Οι «ερυθρόλευκοι» μετρούν, πλέον, 50 διαδοχικές νίκες επί του Παναθηναϊκού, «τρέχοντας» σερί 50-0 εδώ και 22 χρόνια και συγκεκριμένα, από τον Φεβρουάριο του 2001.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με τέρματα των Βάμος (7:26), Φουντούλη (3:29) και Κολόμβο (2:18), «έκλεισε» με 3-0 προβάδισμα την πρώτη περίοδο. Με γκολ του Φουντούλη (0:10), οι νταμπλούχοι Ελλάδας έφτασαν στο 5-1 του ημιχρόνου, με τον Έλληνα περιφερειακό να «χτυπάει» και στο ξεκίνημα (7:28) του τρίτου οκτάλεπτου, για το +5 (1-6). Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 6-2, όμως ο Γενηδουνιάς «απάντησε», επαναφέροντας το +5 (2-7) για τον Θρύλο, ο οποίος έφτασε στο 8-2, με ωραίο γκολ του Βάμος από την περιφέρεια (1:38). Το 9-2 της τρίτης περιόδου διαμόρφωσε ο Παπαναστασίου, στα 12 δευτερόλεπτα, με σουτ από την περιφέρεια. Στην τέταρτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» χαλάρωσαν στην άμυνα και δέχθηκαν πέντε τέρματα, όμως επικράτησαν εύκολα, με double score (7-14) στο Γουδή.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 1-2, 1-4, 5-5

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Βάμος (π/π, 7:26), 0-2 Φουντούλης (π/π, 3:29), 0-3 Κολόμβος (φουνταριστό, 2:18)

2ο οκτάλεπτο: 1-3 X. Σιαμάς (π/π, 4:31), 1-4 Βάμος (φουνταριστό, 2:22), 1-5 Φουντούλης (δύο μέτρα, 0:10)

3ο οκτάλεπτο: 1-6 Φουντούλης (φουνταριστό, 7:28), 2-6 Χ. Σιαμάς (περιφέρεια, 5:26), 2-7 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 2:17), 2-8 Βάμος (περιφέρεια, 1:38), 2-9 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 0:12)

4ο οκτάλεπτο: 2-10 Φουντούλης (πέναλτι, 7:20), 2-11 Βάμος (περιφέρεια, 6:24), 3-11 Αλβέρτης (π/π, 5:45), 3-12 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 4:29), 4-12 Χατζηγούλας (π/π, 3:45), 4-13 Δήμου (π/π, 2:22), 5-13 Τόττης (περιφέρεια, 1:35), 6-13 Ζερβουδάκης (π/π, 1:05), 6-14 Λιαντζίρης (πέναλτι, 0:47), 7-14 Ζερβουδάκης (περιφέρεια, 0:25)

Παναθηναϊκός (Αθανάσιος Ηρειώτης): Ριστίσεβιτς, Τζελάτης, Κανδανολέων, Δευτεραίος, Τόττης 1, Άντζιτς, Σγουρίδης, Χατζηγούλας 1, Δερμιτζάκης, Π. Σιαμάς, Αλβέρτης 1, Βασιλάκης, Χ. Σιαμάς 2, Ζερβουδάκης 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου 1, Βάμος 4, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 3, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Κολόμβος 1, Παπαναστασίου 2, Δαμίγος, Γκίλλας, Λιαντζίρης 1