Διεξήχθη το μεσημέρι της Πέμπτης (16/9) η κλήρωση των πρωταθλημάτων για την Α1 πόλο ανδρών και γυναικών. Ντέρμπι στις γυναίκες στην πρεμιέρα.

Με ένα μεγάλο ντέρμπι ξεκινά η σεζόν στις γυναίκες. Για τις 6 Νοεμβρίου είναι προγραμματισμένη η πρεμιέρα στην Α1 πόλο γυναικών και μετά την κλήρωση που έγινε το μεσημέρι της Πέμπτης, την 1η αγωνιστική στον Λαιμό, ο πρωταθλητής Ευρώπης Ολυμπιακός θα παίξει με τη Βουλιαγμένη. Ντέρμπι με το…καλημέρα στις γυναίκες.

Το πρόγραμμα της πρεμιέρας:

Φιλίποβιτς: «Φίλαθλοι του Ολυμπιακού, ελάτε στο Παπαστράτειο, ανυπομονώ να σας δω!»
Φιλίποβιτς: «Φίλαθλοι του Ολυμπιακού, ελάτε στο Παπαστράτειο, ανυπομονώ να σας δω!»

Ρέθυμνο-Νηρέας Χαλ.
Βουλιαγμένη-Ολυμπιακός
ΝΕ Πατρών-ΑΕΚ
Ηλυσιακός-Λάρισα
Εθνικός-Γλυφάδα
ΠΑΟΚ-Πανιώνιος

Στους άνδρες, ο Ολυμπιακός την πρώτη αγωνιστική (2/10) θα παίξει με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Το πρόγραμμα της πρεμιέρας:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ
ΑΕΚ-Παλαιό Φάληρο
ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός
Εθνικός-Αρης
Απόλλων Σμύρνης-Γλυφάδα

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
Υδραϊκός-Παναθηναϊκός
Χανιά-Πανιώνιος
ΟΥΚ Βόλου-Βουλιαγμένη
Περιστέρι-Χίος

Το σύστημα διεξαγωγής στους άνδρες

Μετά την κλήρωση, οι όμιλοι της Α΄ φάσης διαμορφώθηκαν ως εξής:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ: Ολυμπιακός, Απόλλων Σμύρνης, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Παλαιό Φάληρο, Γλυφάδα, Εθνικός, Άρης Θεσσαλονίκης

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ: Βουλιαγμένη, Περιστέρι, Υδραϊκός, Πανιώνιος, Χανιά, Χίος, ΟΥΚ Βόλου, Παναθηναϊκός

Στη Β΄ φάση (12 Φεβρουαρίου-26 Μαρτίου), σχηματίζονται τέσσερα γκρουπ των τεσσάρων ομάδων, ως εξής:

ΓΚΡΟΥΠ 1: 1οι και 2οι και των Ομίλων Α΄ και Β΄ της Α΄ φάσης

ΓΚΡΟΥΠ 2: 3οι και 4οι και των Ομίλων Α΄ και Β΄ της Α΄ φάσης

ΓΚΡΟΥΠ 3: 5οι και 6οι και των Ομίλων Α΄ και Β΄ της Α΄ φάσης

ΓΚΡΟΥΠ 4: 7οι και 8οι και των Ομίλων Α΄ και Β΄ της Α΄ φάσης

Όλες οι ομάδες μεταφέρουν το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσαν στην Α΄ φάση και παίζουν εντός του γκρουπ με όλους τους αντιπάλους, εντός και εκτός έδρας (6 αγωνιστικές συνολικά). Οι ομάδες του Γκρουπ 1 έχουν εξασφαλισμένη παρουσία στα πλέι-οφ, ενώ οι ομάδες του Γκρουπ 4 θα μετάσχουν σίγουρα στα πλέι-άουτ.

Μετά το πέρας της Β΄ φάσης, οι ομάδες των Γκρουπ 2 και 3 αναμετρώνται μεταξύ τους χιαστί, σε σειρές που κρίνονται στις δύο νίκες. Τα ζευγάρια, στα οποία πλεονέκτημα έδρας θα έχουν οι ομάδες του Γκρουπ 2 της Β΄ φάσης, θα είναι ως εξής:

4ος Γκρουπ 2-1ος Γκρουπ 3 (1)

1ος Γκρουπ 2-4ος Γκρουπ 3 (2)

2ος Γκρουπ 2-3ος Γκρουπ 3 (3)

3ος Γκρουπ 2-2ος Γκρουπ 3 (4)

Οι νικητές των ζευγαριών αυτών προκρίνονται στα προημιτελικά των πλέι-οφ, όπου θα αντιμετωπίσουν (με μειονέκτημα έδρας) τις ομάδες του Γκρουπ 1 της Β΄ φάσης. Αντίστοιχα, οι ηττημένοι παίζουν πλέι-άουτ με τις ομάδες του Γκρουπ 4 της Β΄ Φάσης, έχοντας πλεονέκτημα έδρας. Τα ζευγάρια διαμορφώνονται ως εξής:

ΠΛΕΪ-ΟΦ

1ος Γκρουπ 1-Νικητής 1

4ος Γκρουπ 1-Νικητής 2

3ος Γκρουπ 1-Νικητής 3

2ος Γκρουπ 1-Νικητής 4

ΠΛΕΪ-ΑΟΥΤ

Ηττημένος 1-4ος Γκρουπ 4

Ηττημένος 2-1ος Γκρουπ 4

Ηττημένος 3-2ος Γκρουπ 4

Ηττημένος 4-3ος Γκρουπ 4

Οι νικητές των προημιτελικών προκρίνονται στα ημιτελικά των πλέι-οφ και οι ηττημένοι συνεχίζουν για τις θέσεις 5-8. Στη συνέχεια, οι νικητές των ημιτελικών αναμετρώνται στους τελικούς, οι ηττημένοι διεκδικούν την τρίτη θέση και οι νικητές των αγώνων 5-8 παίζουν για την πέμπτη θέση της τελικής κατάταξης. Ολες οι σειρές των πλέι-οφ είναι στις δυο νίκες , εκτός των τελικών που είναι στις τρεις.

Στα πλέι-άουτ, οι ηττημένοι των τεσσάρων ζευγαριών αναμετρώνται σε σειρές που κρίνονται στις δύο νίκες, με τους νικητές αυτών να παραμένουν στην κατηγορία και τους ηττημένους να υποβιβάζονται στην Α2.

Στις γυναίκες, θα έχουμε κανονικά σε δύο γύρους (22 αγωνιστικές) και στη συνέχεια οι έξι πρώτες ομάδες της κατάταξης θα συνεχίσουν στα πλέι-οφ (οι δύο πρώτοι της βαθμολογίας περνούν απευθείας στα ημιτελικά).

Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 9-12 της κανονικής περιόδου, θα αναμετρηθούν στα πλέι-άουτ, με τους δύο ηττημένους να υποβιβάζονται στην Α2.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική (2/10/21) – 8η αγωνιστική (27/11/21)

ΑΕΚ – Παλ. Φάληρο

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός

Εθνικός – Άρης Θεσ.

Απόλλων Σμύρνης – Γλυφάδα

2η αγωνιστική (9/10/21) – 9η αγωνιστική (11/12/21)

ΑΕΚ – Εθνικός

Παλ. Φάληρο – Γλυφάδα

Ολυμπιακός – Απόλλων Σμύρνης

Αρης Θεσ. – ΠΑΟΚ

3η αγωνιστική (16/10/21) – 10η αγωνιστική (18/12/21)

Γλυφάδα – Ολυμπιακός

Απόλλων Σμύρνης – Αρης Θεσ.

Εθνικός – Παλ. Φάληρο

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ

4η αγωνιστική (23/10/21) – 11η αγωνιστική (8/1/22)

Αρης Θεσ. – Γλυφάδα

ΑΕΚ – Απόλλων Σμύρνης

Εθνικός – ΠΑΟΚ

Παλ. Φάληρο – Ολυμπιακός

5η αγωνιστική (6/11/21) – 12η αγωνιστική (15/1/22)

Απόλλων Σμύρνης – Εθνικός

ΠΑΟΚ – Παλ. Φάληρο

Γλυφάδα – ΑΕΚ

Ολυμπιακός – Άρης Θεσ.

6η αγωνιστική (13/11/21) – 13η αγωνιστική (29/1/22)

ΠΑΟΚ – Απόλλων Σμύρνης

Παλ. Φάληρο – Αρης Θεσ.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός

Εθνικός – Γλυφάδα

7η αγωνιστική (20/11/21) – 14η αγωνιστική (5/2/22)

Αρης Θεσ. – ΑΕΚ

Ολυμπιακός – Εθνικός

Γλυφάδα – ΠΑΟΚ

Απόλλων Σμύρνης – Παλ. Φάληρο

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική (2/10/21) – 8η αγωνιστική (27/11/21)

Υδραϊκός – Παναθηναϊκός

Χανιά – Πανιώνιος

ΟΥΚ Βόλου – Βουλιαγμένη

Περιστέρι – Χίος

2η αγωνιστική (9/10/21) – 9η αγωνιστική (11/12/21)

Υδραϊκός – ΟΥΚ Βόλου

Παναθηναϊκός – Χίος

Πανιώνιος – Περιστέρι

Βουλιαγμένη – Χανιά

3η αγωνιστική (16/10/21) – 10η αγωνιστική (18/12/21)

Χίος – Πανιώνιος

Περιστέρι – Βουλιαγμένη

ΟΥΚ Βόλου – Παναθηναϊκός

Χανιά – Υδραϊκός

4η αγωνιστική (23/10/21) – 11η αγωνιστική (8/1/22)

Βουλιαγμένη – Χίος

Υδραϊκός – Περιστέρι

ΟΥΚ Βόλου – Χανιά

Παναθηναϊκός – Πανιώνιος

5η αγωνιστική (6/11/21) – 12η αγωνιστική (15/1/22)

Περιστέρι – ΟΥΚ Βόλου

Χανιά – Παναθηναϊκός

Χίος – Υδραϊκός

Πανιώνιος – Βουλιαγμένη

6η αγωνιστική (13/11/21) – 13η αγωνιστική (29/1/22)

Χανιά – Περιστέρι

Παναθηναϊκός – Βουλιαγμένη

Υδραϊκός – Πανιώνιος

ΟΥΚ Βόλου – Χίος

7η αγωνιστική (20/11/21) – 14η αγωνιστική (5/2/22)

Βουλιαγμένη – Υδραϊκός

Πανιώνιος – ΟΥΚ Βόλου

Χίος – Χανιά

Περιστέρι – Παναθηναϊκός

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η αγωνιστική (6/11/21) – 12η αγωνιστική (12/2/22)

Ρέθυμνο – Νηρέας Χαλ.

Βουλιαγμένη – Ολυμπιακός

ΝΕ Πατρών – ΑΕΚ

Ηλυσιακός – Λάρισα

Εθνικός – Γλυφάδα

ΠΑΟΚ – Πανιώνιος

2η αγωνιστική (13/11/21) – 13η αγωνιστική (19/2/22)

Ρέθυμνο – Βουλιαγμένη

Νηρέας Χαλ. – Πανιώνιος

Γλυφάδα – ΠΑΟΚ

Λάρισα – Εθνικός

ΑΕΚ – Ηλυσιακός

Ολυμπιακός – ΝΕ Πατρών

3η αγωνιστική (20/11/21) – 14η αγωνιστική (26/2/22)

ΠΑΟΚ – Λάρισα

Πανιώνιος – Γλυφάδα

Βουλιαγμένη – Νηρέας Χαλ.

ΝΕ Πατρών – Ρέθυμνο

Ηλυσιακός – Ολυμπιακός

Εθνικός – ΑΕΚ

4η αγωνιστική (27/11/21) – 15η αγωνιστική (15/3/22)

Ολυμπιακός – Εθνικός

Ρέθυμνο – Ηλυσιακός

Βουλιαγμένη – ΝΕ Πατρών

Νηρέας Χαλ. – Γλυφάδα

Λάρισα – Πανιώνιος

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ

5η αγωνιστική (11/12/21) – 16η αγωνιστική (19/3/22)

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός

Πανιώνιος – ΑΕΚ

Γλυφάδα – Λάρισα

ΝΕ Πατρών – Νηρέας Χαλ.

Ηλυσιακός – Βουλιαγμένη

Εθνικός – Ρέθυμνο

6η αγωνιστική (18/12/21) – 17η αγωνιστική (23/3/22)

Ολυμπιακός – Πανιώνιος

Ρέθυμνο – ΠΑΟΚ

Βουλιαγμένη – Εθνικός

ΝΕ Πατρών – Ηλυσιακός

Νηρέας Χαλ . – Λάρισα

ΑΕΚ – Γλυφάδα

7η αγωνιστική (8/1/22) – 18η αγωνιστική (26/3/22)

Εθνικός – ΝΕ Πατρών

ΠΑΟΚ – Βουλιαγμένη

Πανιώνιος – Ρέθυμνο

Γλυφάδα – Ολυμπιακός

Λάρισα – ΑΕΚ

Ηλυσιακός – Νηρέας Χαλ.

8η αγωνιστική (15/1/22) – 19η αγωνιστική (2/4/22)

Νηρέας Χαλ. – ΑΕΚ

Ολυμπιακός – Λάρισα

Ρέθυμνο – Γλυφάδα

Βουλιαγμένη – Πανιώνιος

ΝΕ Πατρών – ΠΑΟΚ

Ηλυσιακός – Εθνικός

9η αγωνιστική (26/1/22) – 20η αγωνιστική (9/4/22)

ΑΕΚ – Ολυμπιακός

Εθνικός – Νηρέας Χαλ.

ΠΑΟΚ – Ηλυσιακός

Πανιώνιος – ΝΕ Πατρών

Γλυφάδα – Βουλιαγμένη

Λάρισα – Ρέθυμνο

10η αγωνιστική (29/1/22) – 21η αγωνιστική (13/4/22)

Ηλυσιακός – Πανιώνιος

Εθνικός – ΠΑΟΚ

Νηρέας Χαλ. – Ολυμπιακός

Ρέθυμνο – ΑΕΚ

Βουλιαγμένη – Λάρισα

ΝΕ Πατρών – Γλυφάδα

11η αγωνιστική (5/2/22) – 22η αγωνιστική (16/4/22)

Λάρισα – ΝΕ Πατρών

ΑΕΚ – Βουλιαγμένη

Ολυμπιακός – Ρέθυμνο

ΠΑΟΚ – Νηρέας Χαλ.

Πανιώνιος – Εθνικός

Γλυφάδα – Ηλυσιακός

Ακολουθήστε στο Google News το THRYLOS24 και μάθετε πρώτοι όλες τις αθλητικές ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Αθλητικές Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, από το THRYLOS24