Ο Ολυμπιακός Νέων αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 για την πρεμιέρα του Youth League απέναντι στην αντίστοιχη της Τότεναμ.

Οι Νέοι του Ολυμπιακού έκαναν την δική τους πρεμιέρα απέναντι στην αντίστοιχη ομάδα της Τότεναμ για τους ομίλους του UEFA Youth League, μην καταφέροντας να κερδίσουν το παιχνίδι αλλά τις εντυπώσεις αφού ήταν καλύτερος από τους Λονδρέζους και το 1-1, ουσιαστικά τον αδικεί.

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν κάπως αγχωμένα με αποτέλεσμα να δεχθούν υψηλή πίεση από τους Λονδρέζους, οι οποίοι βρήκαν γκολ μόλις στο 10ο λεπτό με τον Πάροτ, έπειτα από αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού, με τον Τζολάκη να μην μπορεί να αντιδράσει στο πλασέ του. Αυτό το γκολ ήταν κάτι που “ξύπνησε” την ομάδα του Ρικάρντο Πέρες, που δεν σταμάτησε να στριμώχνει την Αγγλική ομάδα στην εστία της.

Για την πρόκριση στο final four η Κ17

Τελικά, ο Φέκκας θα βρει τα δίχτυα για την ισοφάριση του Ολυμπιακού στο 31ο λεπτό έπειτα από πολύ σωστό και οργανωμένο πρέσινγκ από τον Βοϊλη ενώ το γκολ του θα διαμορφώσει το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (1-1) με τον Ολυμπιακός να είναι εξαιρετικός στο διάστημα 10′-45′ έχοντας 7 τελικές (4 στην εστία) έναντι 4 (1 στην εστία) των “σπερς”.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε αισθητά με τις ομάδες να επηρεάζονται από την υψηλή θερμοκρασία και κάνουν αρκετά λάθη με αποτέλεσμα να μην δημιουργούνται τελικές προσπάθειες. Οι “ερυθρόλευκοι” προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά με σέντρες και κάθετες μπαλιές να αιφνιδιάσουν τους Νέους της Τότεναμ αλλά τελικά το έκανε ο Μπουλάρι που είχε δοκάρι σε ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής στο 87ο λεπτό, στερώντας στον Ολυμπιακό το πολύτιμο τρίποντο. Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος και ο Ολυμπιακός κοιτάει το επόμενο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέρες): Τζολάκης, Ντουμάνης, Κοτζαμανίδης, Μπέλιτς, Μαρτίνης, Νεοφυτίδης, Νικόλης (67’ Λιάτσος), Φέκκας, Σουρλής (79’ Συρμής), Κατσαβάκης (46’ Αρσενίδης), Βοΐλης (65’ Μπουλάρι)

ΤΟΤΕΝΑΜ (ΜακΝτέρμοτ): Ολουγουανέμι, Λίονς-Φόστερ, Εγιόμα, Μπινκς, Γουάιτ, Κλαρκ, Μπόουντεν (71’ Λουσάλα), Μαγκόμα, Μάκαντεϊ, Πάροτ, Ρίτσαρντς.