Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κάκιστοι πίσω από τη γραμμή των 6,75, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα την ήττα με 63-69 από την Βιλερπάν, στο ΣΕΦ, για την 20η αγωνιστική της Euroleague, στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός υποδεχόταν τη Βιλερμπάν, στο ΣΕΦ, για την 20η αγωνιστική της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, γεγονός που οδήγησε στην ήττα με 63-69 από την γαλλική ομάδα.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας παράταξε στο παρκέ τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Χαραλαμπόπουλο, Πρίντεζη και Έλις, ενώ ο Τι-Τζέι Πάρκερ επέλεξε στην αρχική του πεντάδα τους Κόουλ, Λάιτι, Γυόλτον, Γιαμπουσελέ και Φαλ.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Χαμηλό ήταν το τέμπο του ματς στα πρώτα του λεπτά, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα με τρίποντο του ΜακΚίσικ για το 8-5, στο 3′. Οι «ερυθρόλευκοι» εν συνεχεία βρέθηκαν στο +7 (12-5) μετά από καλάθι του Έλις, αλλά η Βιλερμπάν έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 12-10. Μάλιστα, το ματς ήρθε σε απόλυτη ισορροπία από το εύστοχο δίποντο του Λάιτι για το 14-14. Ο Βεζένκοβ διαμόρφωσε με τρίποντο το 17-14, αλλά ο Στράζελ απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 17-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ανάλογο με το πρώτο, με τη μόνη διαφορά ότι οι Γάλλοι ανέβασαν την απόδοσή τους. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν το προβάδισμα που είχαν στα μέσα της δεύτερης περιόδου και τελικά έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο, όντες πίσω με μόλις έναν πόντο (33-34).

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν καταστροφικό για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, καθώς το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο στην επίθεση, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μπουν μόνο 9 πόντοι από πλευράς Θρύλου.  Η Βιλερμπάν πήρε καθαρό προβάδισμα στο ματς, ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, φτάνοντας έτσι την διαφορά στο +9 (40-49). Εν τέλει το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό πίσω στο σκορ με 51-42.

Οι Γάλλοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα τρίποντο του Στραζέλ, γεγονός που τους έδωσε διψήφιο προβάδισμα (42-54). Έπειτα, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανατρέψει το σκορ, με την είσοδο του Σπανούλη να βοηθάει ώστε η διαφορά να πέσει στους πέντε πόντους (49-54), στο 35′. Ωστόσο, η Βιλερμπάν ξέφυγε εκ νέου και ανέβασε πάλι τη διαφορά στους 10 πόντους, με το σκορ να φτάνει στο 53-63. Οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν προς το φινάλε, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό καθώς ηττήθηκαν με 63-69.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Παστούσιακ, Κλιβάζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 33-34, 42-51, 63-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 13 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος 2, Σπανούλης 10 (1/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 λάθος), Σλούκας 2 (1/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 8 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 3 (1/5 σουτ), Ζαν-Σαρλ 6 (2/4 δίποντα, 2/2 βολές), Τζένκινς 2, Έλις 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 11 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 0/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Καχούντι 5 (1/5 τρίποντα), Ντιότ 3 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Φαλ 6 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουόλτον 9 (1/3 τρίποντα, 6/7 βολές), Μπακό 2 (6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λάιτι 9 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαμπουσέλε 19 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόουλ 8 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Στράζελ 8 (2).