Ο Ολυμπιακός πήρε μια μεγάλη νίκη επί του Δούκα στο «ΔΑΙΣ» με 29-25 για τη δεύτερη αγωνιστική της Handball Premier.

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς στη Handball Premier πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 29-25 του Δούκα στο Αθλητικό Κέντρο Δαΐς στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Οι «ερυθρόλευκοι» συνόδευσαν με νίκη την πρώτη φετινή εκτός έδρας δοκιμασία κάνοντας το «2Χ2» στο πρωτάθλημα.  Ο Ολυμπιακός που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα, ανέτρεψε την κατάσταση πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρος και απέκτησε το προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι το φινάλε.

Βρέθηκε πίσω αλλά… προσπέρασε!

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με εύστοχο πέναλτι του Δημήτρη Τζηρά στο 1:08 αλλά μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-1. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα φτάνοντας στα 8-5 με πέναλτι του Κρητικού στα 11:44. Από εκείνο το σημείο ωστόσο ξεκίνησε η «ερυθρόλευκη» αντεπίθεση, που είχε ως αποτέλεσμα την ανατροπή του σκορ. Ο Θρύλος ισοφάρισε με τον Λέμος σε 8-8 στα 14:28 και με τέρμα του Αραπακόπουλου στο 15:02, ανέκτησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 8-9. Στη συνέχεια ο Δούκας έχασε πέναλτι με τον Κρητικό και ο Λέμος διεύρυνε στο 5-0  (από το 8-5) το σερί του Ολυμπιακού δίνοντας για πρώτη φορά «αέρα» δυο τερμάτων. Ο Βραζιλιάνος διαμόρφωσε το 8-10 στα 17:25, υπέρ των Πειραιωτών οι οποίοι ανέβαζαν σταδιακά στροφές. Η εστία του Ολυμπιακού, παραβιάστηκε μετά από 8 λεπτά με τον Δούκα να μειώνει σε 9-10 (18:58) ενώ ακολούθησε το 10-11 στο οποίο οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα απάντησαν με νέο 3-0 σερί, αυξάνοντας το προβάδισμά τους στο +4 για το 10-14 με τον Τσίλη στα 22:50.  Ο ίδιος παίκτης έγραψε στα 29:50 το 13-16, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Διαχειρίστηκε το προβάδισμα, έφυγε με τη νίκη!

Με γκολ του Πολύδωρου με το οποίο πλησίασαν σε 14-16, οι γηπεδούχοι ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Θρύλος απάντησε εκ νέου. Με ένα γκολ του Αραπακόπουλου και δυο διαδοχικά του Τσίλη ο Ολυμπιακός  τη διαφορά για πρώτη φορά στο +5 πετυχαίνοντας το 14-19 στα 34:10. Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα. Στα 53:30 ο Κρητικός μείωσε σε 22-25 αλλά ο Σπίκιτς με δυο σερί γκολ έγραψε το 22-27 και έφτασε στο τελικό 25-29.

ΑΣΕ Δούκα (Μπούνας): Κρητικός, Τόμπρος, Παγιάτης, Μάνος, Μανουσέλης, Μελετάκος, Μπραουδάκης, Πολύδωρος, Ντούνης, Τότος, Γερουλάνος, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας, Στεφανίτσης

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π./Ομίλου Ξυνή(Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Μπογκούνοβιτς, Τζηράς, Λέμος, Μούγιτς, Μάλλιος, Κανδύλας, Σανίκης, Μπάγιος, Τινκίρ, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης, Τσίλης, Καρβάτσκι