Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 5-0 την Μποτοσάνι στο δεύτερο φιλικό του επί αυστριακού εδάφους, αναδεικνύοντας πολλά όμορφα στοιχεία.

Ένα δείγμα της μεθοδικής δουλειάς που γίνετια στο Ζέεφελντ, παρουσίασε ο Ολυμπιακός για δεύτερο συνεχόμενο φιλικό επί αυστριακού εδάφους, συντρίβοντας την Μποτοσάνι με 5-0

Θετικές οι εντυπώσεις από τους Μασούρα και Τσιμίκα στο πρώτο μέρος, ο Λάζαρος με τον Μάριν βρέθηκαν για ένα 20λεπτο μετά το 25’. Τα τρία γκολ έφτασε ο Γκερέρο σε δύο φιλικά, γκολάρες από Φορτούνη (είχε και μια ασίστ στο 4-0 του Βέργου), τον Βρουσάι (το 5-0) και τον Καμαρά. Παιχνίδι από τα άκρα και πολύ κίνηση χωρίς την μπάλα από την ομάδα του Μαρτίνς που έπαιξε με 4-2-3-1 για 77′ μέχρι να αλλάξει σε 4-4-2 προς το φινάλε του αγώνα.

Εξαιρετικός από το ξεκίνημα, βασικοί Λάζαρος, Μασούρας

Παρά τις δύσκολες συνθήκες στη μια πλευρά του γηπέδου, λόγω της βροχόπτωσης που είχε προηγηθεί ο Ολυμπιακός έβαλε την μπάλα κάτω από την αρχή και είχε αρκετές καλές στιγμές, αλλά κυρίως πολλές συνεργασίες μεταξύ των ακραίων του μπακ και των ακραίων. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο 9ο λεπτό, με τον Πάρντο να χορεύει τον προσωπικό του αντίπαλο για να βγάλει σέντρα από τα δεξιά, με τον Γκερέρο να κάνει κεφαλιά ψαράκι για να καταλήξει η μπάλα στο δοκάρι. Στο 23ο λεπτό ο Μάριν έσπασε την μπάλα στον Λάζαρο, αλλά το σουτ που έκανε με το αριστερό πήγε άψυχα πάνω στον Μπρένζα. Νέα καλή στιγμή στο 26’ με τον δραστήριο στο πρώτο μέρος Πάρντο, αλλά ο Μπρένζα μπλόκαρε την μπάλα.

Η μοναδική στιγμή που κινδύνευσε ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος ήταν όταν ο Ρομαό κράτησε πολύ την μπάλα, με αποτέλεσμα ο Γκολόφκα να πλασάρει, αλλά ο Σισέ να διώξει πάνω στη γραμμή. Μετά το 30’ ο Μάριν και ο Λάζαρος άρχισαν να μπαίνουν περισσότερο στην εξίσωση για τον Ολυμπιακό και στο 41’ ήρθε μια έξοχη συνεργασία τους, για να δημιουργηθεί η φάση για το 1-0. Από πάσα του Νικολάου, ο Λάζαρος ξεκίνησε σλάλομ από αριστερά αποφεύγοντας έναν αντίπαλο, πάσαρε στον Μάριν, ο Γερμανός την ξαναέδωσε στον Έλληνα διεθνή που κινήθηκε κάθετα και σε μια επίδειξη αλτρουϊσμού, σέρβιρε την μπάλα στον Γκερέρο για το 1-0.

«Φουριόζος» στο β’μέρος, με εκπληκτικό Φορτούνη!

Με τσίτα τα γκάζια μπήκε η εναλλακτική σε αυτό το ματς ενδεκάδα του Ολυμπιακού στην επανάληψη που ήταν οι εξής: Χουτεσιώτης, Ελαμπντελαουί, Ένγκελς, Βούκοβιτς, Σάλιακας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βρουσάι, Φετφατζίδης, Φορτούνης, Τζούρτζεβιτς.

Μόλις στο 50ο λεπτό ο Φορτούνης πήρε την μπάλα και προχώρησε στον άξονα για να κάνει ένα δεξί σουτ που έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας της Μποτοσάνι για το 2-0.

Στο 57’ έγινε διπλή φάση, μια για κάθε ομάδα, αφού πρώτα ο Ομάρ έδιωξε πάνω στη γραμμή, με τον Τζούρτζεβιτς στην αντεπίθεση να χάνει το τετ-α-τετ. Στο επόμενο λεπτό όμως ο Μαντί Καμαρά με ένα δεξί σουτ, λίγο μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Με την είσοδο του Μάνου στο ματς αντί του Σάλιακα, ο Ολυμπιακός γύρισε σε 4-4-2 στο τελευταίο τέταρτο περίπου, εκεί που ήρθαν δύο ακόμα γκολ για τους «ερυθρόλευκους». Ένα με κεφαλιά του Βέργου για το 4-0 στο 86’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη και ένα υπέροχο με δεξί σουτ του Βρουσάι έξω από την περιοχή για το 5-0 στο 87’.

Γήπεδο: Sportzentrum Schwaz

Διαιτητής: Andreas Heiss

Βοηθοί: Philipp Gschlesser, Ali Alutlu

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς: Γιαννιώτης, Μασούρας, Σισέ, Νικολάου, Τσιμίκας, Ρομαό, Ανδρούτσος, Μάριν, Πάρντο, Χριστοδουλόπουλος, Γκερέρο αγωνίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο και Χουτεσιώτης, Ελαμπντελαουί, Ένχελς (80′ Ευαγγέλου), Βούκοβιτς, Σάλιακας (77′ Μάνος), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Φετφατζίδης (86′ Μανθάτης), Βρουσάι, Τζούρτζεβιτς (86′ Βέργος) από το 46′.

ΜΠΟΤΟΣΑΝΙ (Κοστέλ Ενάτσε) : Μπράντζα, Μπούρκα, Μίρον, Πάπα, Γκολόφκα, Ροντρίγκες, Αντρέι, Οαΐντα, Ρομάνι, Μπρεκάλο, Κιτόσκα.

Γκολ : 41′ Γκερέρο, 50′ Φορτούνης, 58′ Καμαρά, 86′ Βέργος, 88′ Βρουσάι