Ο Ολυμπιακός κατάφερε να περάσει νικηφόρα από το Περιστέρι με σκορ 87-86.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει το Περιστέρι με δίποντο του Ντένμον στο 09:35. Ο Ολυμπιακός είχε βρει απάντηση στο 09:07 με τον Αϊζάια Κάνααν να δίνει προβάδισμα στους νταμπλούχους Ελλάδος με 3-2. Το πρώτο τετράποντο προβάδισμα το είχαν πάρει οι «ερυθρόλευκοι» στο 06:46 με τον Παπανικολάου να πετυχαίνει τρίποντο και να κάνει το 10-6.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να κρατάει το σκορ σε καλή διαφορά με το μεγαλύτερο προβάδισμα να είναι στο 04:45 με τον Κάνααν να ευστοχεί και πάλι σε τρίποντο και να κάνει το 18-9. Ο Αμερικανός γκαρντ έδειχνε σε πολύ καλή κατάσταση στο πρώτο δεκάλεπτο. Λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου βέβαια, οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν αρκετά σουτ, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με δύο πόντους (20-22).

Τα έκτροπα του ΟΑΚΑ και ένας παρκαδόρος σε… σύγχυση!

Το πρώτο καλάθι της δεύτερης περιόδου το είχε πετύχει ο Άλεκ Πίτερς με τρίποντο στο 09:45, κάνοντας το 25-20 για τον Ολυμπιακό. Το Περιστέρι βέβαια από πλευράς του, κράταγε κοντά τη διαφορά και φαινόταν από τον τρόπο που παίζανε οι γηπεδούχοι, το πόσο καλή δουλειά κάνει ο Βασίλης Σπανούλης σε αυτή την πρώτη του χρονιά στους πάγκους.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε τη δεύτερη πεντάδα του, αλλά και τους Μιχάλη Λούντζη και Τζορτζ Πάπας, οι οποίοι ήταν ανταγωνιστικοί, με τους Περιστεριώτες, όμως οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να γυρίσουν το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου και ήταν μπροστά με 44-42.

Το πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου το είχε πετύχει ο Κώστας Παπανικολάου με δίποντο στο 09:25, ισοφαρίζοντας για τον Ολυμπιακό. Το Περιστέρι κράταγε χαμηλά τη διαφορά, με τους Πειραιώτες να ξεφεύγουν στο σκορ στο 03:29 κάνοντας το 49-57. Οι γηπεδούχοι είχαν βρει αντίδραση και το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 62-63.

Ο Ολυμπιακός έβαλε και το πρώτο καλάθι του τέταρτου δεκαλέπτου με τον Κώστα Σλούκα να ευστοχεί σε μία ελεύθερη βολή. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας γνώριζε πολύ καλά ότι οι απαιτήσεις της αναμέτρησης θα ήταν πολλές για αυτά τα τελευταία λεπτά. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάρει το πρώτο σχετικά μεγάλο προβάδισμα στο 03:47 με 71-77 με τον Λαρεντζάκη να πετυχαίνει τρίποντο.

Το Περιστέρι γύρισε και πάλι το ματς όμως ο Ολυμπιακός 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος είχαν πάρει προβάδισμα 84-85 με τρίποντο του Λαρεντζάκη. Οι γηπεδούχοι με δίποντο του Φρανσίσκο είχαν πάρει και πάλι προβάδισμα. Οι νταμπλούχοι όμως ξέρανε τι να κάνουμε για να πάρουνε τη νίκη. Σε μία πολύ καλά οργανωμένη επίθεση, ο Τόμας Γουόκαπ ευστόχησε σε δίποντο στα 2 δευτερόλεπτα και διαμόρφωσε το τελικό 87-86.