Στον τελικό του πρωταθλήματος της Super League Κ17, προκρίθηκαν οι Έφηβοι του Ολυμπιακού, μετά τη νίκη τους με 2-0 επί του Άρη.

Στον τελικό του πρωταθλήματος της Super League Κ17, προκρίθηκαν οι Έφηβοι του Ολυμπιακού, μετά τη νίκη τους με 2-0 επί του Άρη στον ημιτελικό του Final Four που γίνεται στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλό τους σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει και περισσότερα γκολ, αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική τους προσπάθεια.

Συλαϊδόπουλος: «Να γράψουμε ιστορία – Έχουμε μπροστά μας μία τεράστια πρόκληση»

Από την αρχή του ματς ο Ολυμπιακός έδειχνε πως έχει τον έλεγχο και απείλησε για πρώτη φορά μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Λιατσικούρας πήρε την κεφαλιά όμως από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 14′ ο Τουφάκης έκανε το μακρινό σουτ με τον τερματοφύλακα όμως να μπλοκάρει, ενώ ο Κουτρουλίδης στο 22′ έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του Λιατσικούρα μετά από το στρώσιμο του Λίγδα και γενικότερα μία ωραία επίθεση των μικρών του Θρύλου.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 30′, ο Κωστούλας έκανε το κοντρόλ και το σουτ στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον τερματοφύλακα του Άρη να μπλοκάρει σταθερά και στις καθυστερήσεις ήρθε το 0-1 του Ολυμπιακού. Ο Κουτρουλίδης ανέτρεψε τον Κωστούλα ο οποίος βγήκε τετ α τετ μετά από ωραία ατομική προσπάθεια και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι στο 45+2′. Ένα λεπτό μετά την εκτέλεση ανέλαβε ο Μουζακίτης, ο οποίος άνοιξε και το σκορ στον ημιτελικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε το σκηνικό, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να έχει τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι. Έτσι στο 53′ απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουζακίτη από μακρινή απόσταση, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 83′ έγινε το 0-2 στην αναμέτρηση. Ο Δαρβίρας γύρισε την μπάλα από τ’ αριστερά στο ύψος του πέναλτι, όπου ήταν ο Τουφάκης και έκανε το πλασέ, με τον Κωστούλα να μπαίνει στην πορεία της μπάλας, να γίνεται κάτοχος και να πλασάρει για το τελικό 0-2 του ματς.

Οι Έφηβοι του Ολυμπιακού έτσι πήραν την πρόκριση στον τελικό, ο οποίος θα γίνει την προσεχή Κυριακή (11/06, 17:00) στο Πανθεσσαλικό στάδιο και θα αντιμετωπίσει τον νικητή από το ζευγάρι του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ.

Το τρομερό fair play του Λίγδα

Πέρα από το αγωνιστικό κομμάτι και τη νίκη-πρόκριση του Ολυμπιακού στον τελικό, στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης σημειώθηκε ένα περιστατικό το οποίο έκλεψε την παράσταση και ξεπερνά το αγωνιστικό αλλά και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Συγκεκριμένα στο 36ο λεπτό του ματς ο ποδοσφαιριστής του Άρη, Μαγής, ενώ ήταν κάτοχος της μπάλας λίγο έξω από την περιοχή της ομάδας του, έπεσε στον αγωνιστικό χώρο καθώς τραυματίστηκε. Ο παίκτης του Ολυμπιακού, Λίγδας, ήταν ακριβώς μπροστά του και η μπάλα κατέληξε στα πόδια του και ενώ θα μπορούσε να είχε βγει τετ α τετ και να διεκδικήσει να σκοράρει, σταμάτησε την προσπάθειά του και έβγαλε την μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου, δείχνοντας το ήθος της ομάδας του Ολυμπιακού.

Άρης (Κ. Καζάνας): Κουτρουλίδης, Πεΐτσης, Καραγκεβρούβης, Μαγής, Κούλα, Κουκίδης, Χαρούπας, Χατζόπουλος, Καραμανλής, Δημητρακόπουλος, Βέργας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Μαυρογενίδης): Κουράκλης, Σουλανιάκου, Αλαφάκης, Δάμα, Παναγάκος, Μουζακίτης, Λίγδας (62′ Δαρβίρας), Λιατσικούρας (86′ Πλειώνης), Κωστούλας (86′ Σούφκα), Τουφάκης (86′ Κτενάς), Πνευμονίδης (73′ Φίλης).

* Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Μαυρογενίδης, δήλωσε για την πρόκριση των «ερυθρόλευκων» Κ17:

«Συγχαρητήρια στον Άρη, είχε ένα καλό πλάνο στο παιχνίδι του και μας δυσκόλεψε, όμως δικαιούμασταν την πρόκριση. Τα παιδιά είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους, όμως στο επόμενο παιχνίδι πρέπει να δώσουν περισσότερα. Πιστεύουμε σε αυτά τα παιδιά και μέσα από τη διαδικασία της εκπαίδευσης των ποδοσφαιριστών όλο αυτό το διάστημα, έχει γαλουχηθεί και ο χαρακτήρας τους και είναι αρκετά σημαντικό αυτό.

Για εμάς είναι δεδομένο, δεν το διαπραγματεύομαι στο αναπτυξιακό κομμάτι το Fair Play. Είμαι σχεδόν 26 χρόνια στον Ολυμπιακό και αυτό δεν αλλάζει, αυτός είναι ο χαρακτήρας μας και η συμπεριφορά των παιδιών θα είναι πάντα αυτή».