Ο Ολυμπιακός κατέκτησε την 133η συνεχόμενη νίκη του σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις, επικρατώντας με σκορ 80-58 της Ελευθερίας στο Μοσχάτο για την 18η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε την 133η συνεχόμενη νίκη του σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις, επικρατώντας με σκορ 80-58 της Ελευθερίας στο Μοσχάτο για την 18η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Αυτό ήταν και το 115ο σερί θετικό αποτέλεσμα των «ερυθρόλευκων» στο πρωτάθλημα. Ο Θρύλος αν και μπήκε καλά στο ματς, δέχθηκε ένα μεγάλο σερί και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ. Ανέβασε όμως ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεχόμενος μόλις 9 πόντους έκλεισε το ημίχρονο στο +16. Στην τρίτη περίοδο είχε ένα μικρό νεκρό διάστημα, η Ελευθερία πλησίασε στον πόντο αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο πίεσε στην άμυνα και… καθάρισε το ματς. Πρώτη σκόρερ για τον Θρύλο η Τζάκι Γέμελος με 16 πόντους, ενώ 13 πόντους είχε η Μπασάρα Γκρέιβς.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στο παρκέ τις Παυλοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Γκρέιβς και Γιουρτσένκοβα και προηγήθηκε με καλάθι της Γκρέιβς (4-6). Η Γέμελος έγραψε το 4-8, για να ακολουθήσουν δύο ακομα δίποντα έπειτα από καλές άμυνες για το 4-12. Οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα μεγάλο σερί για να φτάσει το σκορ στο 17-12, με την Γκρέιβς να το σταματάει με δίποντο και στη συνέχεια να διαμορφώνει με τον ίδιο τρόπο το 19-16.

Ολυμπιακός Βόλεϊ: Ποιοι μένουν, ποιοι φεύγουν – Το χτίσιμο του Θρύλου!

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην δεύτερη περίοδο με το σκορ στο 19-17, ενώ δύο καλάθια της Τόμας έφεραν και πάλι το προβάδισμα στον Θρύλο (19-21). Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 4 πόντους (19-23), η Ελευθερία επέμεινε, όμως η Σταμολάμπρου με τρίποντο και λέι απ έγραψε το 24-30 στο κλειστό του Μοσχάτου. Η Ελληνίδα γκαρντ πέτυχε και το 24-32, με την Γέμελος να στέλνει την διαφορά στους 10 πόντους (24-34) με 3:30 για το ημίχρονο. Το σερί του Ολυμπιακού έφτασε μέχρι το 15-0 μετά από τρίποντο της Σπυριδοπούλου, με την Γκρέιβς στην συνέχεια να διαμορφώνουν το 24-41.  Ο Θρύλος μπήκε στα αποδυτήρια με 16 πόντους προβάδισμα μετά από τρίποντο της Σπυριδοπούλου (28-44), έχοντας τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Παρά το 28-46 από την Ελληνίδα φόργουορντ, η Ελευθερία μείωσε στους 10 (36-46) μετά από 2,5 λεπτά παιχνιδιού. Οι γηπεδούχες πλησίασαν σε 41-46, με τον Ολυμπιακό να έχει μείνει  χωρίς σκορ για πάνω από πέντε λεπτά. Η  ομάδα του Μοσχάτου μείωσε στον πόντο (45-46), με την Παυλοπούλου να σκοράρει για τρεις και να κάνει το 45-49. Η Τόμας «εκτέλεσε» από τα 6,75μ για το 47-52, ενώ η Σταμάτη από τις βολές έδωσε προβάδισμα 7 πόντων στην ομάδα της (47-54). Το δεκάλεπτο έληξε στο 50-55, με τον Θρύλο να έχει ρίξει την απόδοσή του στην επίθεση και να πετυχαίνει μόλις 10 πόντους στην περίοδο.

Επιστρέφοντας στο ματς η Σταμολάμπρου πέτυχε το 50-57 και η Γιουρτσένκοβα το +9 (50-59), με την Σλοβάκα σέντερ να στέλνει και πάλι την διαφορά στους 11 πόντους (52-63). Η Γκρέιβς μετά από επιθετικό της ριμπάουντ, με γκολ φάουλ πραγματοποίησε το 52-66 και η Γέμελος με τρίποντο στο τρανζίσιον έγραψε το 52-69. Ο Θρύλος συνέχισε σε αυτόν τον ρυθμό, η Γέμελος πήρε τις δύο επόμενες επιθέσεις για το 56-74 και η Κοσμά από το τρίποντο έδωσε διαφορά 21 πόντων (56-77). Η Τόμας σκόραρε για τρεις με το τελικό σκορ της αναμέτρησης να είναι το 58-80.

Τα δεκάλεπτα: 19-17,  28-44,  50-55, 58-80

Ελευθερία Μοσχάτου (Παπαναστασίου): Τζειμς 13 (1), Σπαθάρου, Μίχου 8, Σταμάτη Γ., Γκίλντεϊ 13 (2), Αλεξανδρή 18 (2), Ροσέλ 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 11 (2/4 δίπ., 2/6 τρ., 8 ασ, 5 ριμπ.), Σταμάτη 2, Αυτζή, Σπυριδοπούλου 9 (2/4 τρ., 3 ριμπ.), Παυλοπούλου 5 (1/3 τρ., 3 ασ.), Νικολοπούλου, Γκρέιβς 13 (6/9 δίπ., 9 ριμπ., 3 κλεψ.), Γέμελος 16 (5/9 δίπ., 2/5 τρ., 5ασ.), Γιουρτσένκοβα 10 (5/7 δίπ., 6 ριμπ.), Λούκα, Κοσμά 3 (1/2 τρ.), Σταμολάμπρου 11 (3/5 δίπ., 2 κλεψ.).