Καλά κύλησε για την ελληνική αποστολή η πρώτη μέρα των Ευρωπαϊκών Αγώνων που διεξάγονται στο Μινσκ. Παναγιώτης Γκιώνης και Γιάννης Σγουρόπουλος μπήκαν στον τρίτο γύρο του απλού ανδρών στο πινγκ πονγκ και προκρίθηκαν στους «32». Και αυτό διότι ο πρώτος νίκησε με 4-2 σετ τον Λούκα Μλαντένοβιτς ενώ ο δεύτερος υπέταξε με το ίδιο σκορ […]

Καλά κύλησε για την ελληνική αποστολή η πρώτη μέρα των Ευρωπαϊκών Αγώνων που διεξάγονται στο Μινσκ.

Παναγιώτης Γκιώνης και Γιάννης Σγουρόπουλος μπήκαν στον τρίτο γύρο του απλού ανδρών στο πινγκ πονγκ και προκρίθηκαν στους «32».

FIFA και UEFA εξετάζουν την αποβολή των ομάδων από τις διεθνείς διοργανώσεις

Και αυτό διότι ο πρώτος νίκησε με 4-2 σετ τον Λούκα Μλαντένοβιτς ενώ ο δεύτερος υπέταξε με το ίδιο σκορ τον Πάβελ Σίρουτσεκ.

Αντίθετα, η Κατερίνα Τόλιου αποκλείστηκε στο δεύτερο γύρο του απλού γυναικών καθώς ηττήθηκε με 4-2 από την Σιάο Τζιένι.

Από εκεί και πέρα, στο σάμπο η Βαλεντίνα Γκόγκουα στα 56κ. επικράτησε με 2-0 κόντρα στη Μολδαβή, Μαριάνα Ντόνος και προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου έχασε με 8-0 από τον Τατιάνα Κάζενιουκ (Ρωσία). Έτσι, θα αντιμετωπίσει την Ντανιέλα Ποροϊνεάνου από τη Ρουμανία για το χάλκινο μετάλλιο.

Στην κατηγορία των -82κ. ο Βασίλι Μπαλαμπανασβίλι ηττήθηκε από τον Ρώσο, Αντρέι Περεπέλιουκ και αποκλείστηκε από την συνέχεια. Η Μαριάνθη Σκορδά ηττήθηκε με 8-3 από την Ρυμάνα, Άντα Βαλβόι και αποκλείστηκε και εκείνη από τη συνέχεια.

Στην σκοποβολή η Άννα και ο Διονύσης Κορακάκης ολοκλήρωσαν την προσπάθεια τους καταλαμβάνοντας την 14η θέση στον προκριματικό του μεικτού 10μ.

Στην ποδηλασία δρόμου είχαμε τη συμμετοχή της Βαρβάρας Φασόη στα 120 χλμ. Η 28χρονη πρωταθλήτρια ολοκλήρωσε την προσπάθεια της σε 3 ώρες οκτώ λεπτά και 43 δευτερόλεπτα και κατέλαβε την 53η θέση σε σύνολο 72 αθλητριών.

Τέλος, στην πυγμαχία και την κατηγορία των -75κιλών ο Παύλος Τσαγκράκος ηττήθηκε με στα σημεία με 3-2 από τον Σουηδό, Άνταμ Τσαπτόι.