Ο Ολυμπιακός έφυγε με την ισοπαλία από τα Ιωάννινα, καθώς ο ΠΑΣ πήρε έναν βαθμό (1-1) επί των Πειραιωτών. Ανησυχία στους «ερυθρόλευκους» με τον Σισέ. Σκόρερ ο Ελ Αραμπί. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε νωρίς το απόγευμα της Κυριακής, την ομάδα των Ιωαννίνων, τον τοπικό ΠΑΣ, για την 2η αγωνιστική των Play Off της Super League Interwetten. Στόχος των Πειραιωτών βέβαια ήταν η νίκη, ώστε να κάνει με αυτόν τον τρόπο ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση του τρίτου συνεχόμενου και 47ου πρωταθλήματος στην ιστορία του συλλόγου. Στον Πειραιά είχαν μείνει οι νοσούντες Βρουσάι και Μασούρας, βρισκόμενοι εκτός αποστολής.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο κόουτς Μεταξάς παρέταξε την ομάδα του με τον Λοντίγκιν στην εστία και τους Σάλιακα, Κάργα, Εραμούσπε και Γκαρντάφσκι στην άμυνα. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Σναίντερ, Στάνκο, Ντομίνγκεθ και Καραχάλιος, ενώ ως φορ είδαμε τους Ποζνάνσκι και Περέα (4-4-2).
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Σούλης, Παντελάκης, Καραγιάννης, Σιόντης, Οικονομόπουλος, Μπρένερ, Λιάσος, Μπρένερ, Μίνα

ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Για τον φιλοξενούμενο Ολυμπιακό του Πέδρο Μαρτίνς, το πλάνο ήταν ξεκάθαρο. Ένα 4-2-3-1 από τον Πορτογάλο και τους δύο Καμαρά στην ενδεκάδα. Συγκεκριμένα, ο Βατσλίκ κάθισε στην εστία της ομάδας μας, με τους Λαλά, Παπασταθόπουλο, Σισέ και Ρέαμπτσιουκ να βρίσκονται στην αμυντική γραμμή. Μπροστά τους στον άξονα είδαμε τους Εμβιλά και Μαντί Καμαρά, ενώ οι Γκάρι Ροντρίγκες, Καρβάλιο και Αγκιμπού Καμαρά βρέθηκαν πίσω απ’ τον μοναδικό προωθημένο Γιουσέφ Ελ Αραμπί.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Κρίστινσον, Παπαδούδης, Ανδρούτσος, Ο. Μπα, Μανωλάς, Παπαδόπουλος, Κίτσος, Κανέ, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά, Ονιεκουρού, Φαντιγκά, Τικίνιο.

Ολυμπιακός | ΣΟΚ με Σισέ!

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης, μόλις στο 4’ ο Μαντί Καμαρά έκανε το πρώτο σουτ του ματς, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει σε σώματα. Ο ισχυρός άνεμος έπαιξε το ρόλο του στο ματς. Ο Θρύλος πίεζε ψηλά και δεν επέτρεπε να χτίσει το παιχνίδι του ο ΠΑΣ Γιάννινα. Το πρώτο δεκάλεπτο δεν επεφύλασσε κάποια μεγάλη κλασική φάση, όμως είχε αρκετά γρήγορο ρυθμό και δυνατές μονομαχίες. Στη συνέχεια, στο 11ο λεπτό, ο Γκάρι Ροντρίγκες έκανε μια παράλληλη μπαλιά μετά από ωραίο συνδυασμό, με τον Ελ Αραμπί να μην προλαβαίνει να μπει στη φάση. Ενώ αμέσως μετά είχε δοκάρι η ομάδα μας.

Ο Λαλά επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, θέλοντας να εκμεταλλευτεί τον άνεμο, με τον Λοντίγκιν να βρίσκει την μπάλα με υπερένταση κι έπειτα να πηγαίνει στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει κόρνερ. Οι γηπεδούχοι είχαν στο 16’ μια κάθετη του Σνάιντερ, με τον Παπασταθόπουλο να κόβει.

Στο 19’, ο Σάλιακας έβγαλε μια σέντρα από τα δεξιά, με τον Γκαρντάβσκι να παίρνει την κεφαλιά υπό πίεση. Ένα λεπτό αργότερα, ο ΠΑΣ απείλησε ξανά με το σουτ του Περέα, όμως η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η ομάδα του Μεταξά έκανε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, στο 22’ με τον Βατσλίκ αρχικά να σταματά τον Περέα σε μεταξύ τους τετ α τετ, ενώ προχώρησε σε νέα επέμβαση, σε πλασέ του Γκαρντάβσκι που ακολούθησε τη φάση. Μεγάλη εμφάνιση από τον Τσέχο διεθνή κίπερ.

Λίγα λεπτά πριν το πρώτο μισάωρο, ο Σισέ δεν μπορούσε να συνεχίσει την αναμέτρηση, με τον Μανωλά να τον αντικαθιστά. Μάλιστα, ο Αφρικανός αμυντικός πονούσε αρκετά. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έκανε εσωτερικές αλλαγές, με τον Μαντί Καμαρά να περνά δεξιά, ο Καρβάλιο αριστερά κι ο Αγκιμπού Καμαρά κεντρικά. Ο ρυθμός έπεσε και το ματς παρέμεινε ισορροπημένο.

Φινάλε του Α’ μέρους με σκόρερ Ελ Αραμπί!

Μπορεί η κατοχή να ήταν υπέρ του Ολυμπιακού (57%), όμως οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, καθώς και οι αρκετές διακοπές στο ματς δε βοηθούσαν για να συμβεί αυτό. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 3’. Χάρη στη δυνατή εκτέλεση πλαγίου άουτ απ’ τον Λαλά, ο Ελ Αραμπί πλάσαρε τον Λοντίγκιν κάνοντας το 0-1. Ο Μαροκινός πέτυχε το 11ο γκολ του στο πρωτάθλημα, στο 46′.

Ολυμπιακός | Αδυνατούσε να τη στείλει στα δίχτυα…

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Μπουχαλάκης πέρασε αντί του Μαντί Καμαρά, για τη δεύτερη αλλαγή από πλευράς Μαρτίνς. Δεν είχαμε σημαντικές φάσεις στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας αρκετές διακοπές στο ματς.

Στο 61’ ο ΠΑΣ Γιάννινα ζήτησε χέρι στον Μπουχαλάκη, όμως ο Κρητικός μέσος είχε εμφανέστατα κολλημένο το χέρι στο σώμα, χωρίς να υπάρχει παράβαση, με τον Κουτσιαύτη να δίνει συνέχεια στο ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» βολεύονταν με το ρυθμό του ματς, έχοντας το προβάδισμα. Στα επόμενα λεπτά, πέρασε ο Βαλμπουενά αντί του Ζοάο Καρβάλιο.

Στο 70’ οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-1, παρά τις ωραίες επιθέσεις του Θρύλου στο 64’ και στο 65’. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Περέα πλάσαρε, μετά από κόντρες και διεκδικήσεις, με τον παίκτη του ΠΑΣ να βάζει το 7ο του γκολ, ισοφαρίζοντας. Η φάση ελέγχθηκε από τον VAR Γκάμαρη, με τον Κουτσιαύτη να δείχνει σέντρα.

Μια ανάσα από το 1-2…

Ο Αγκιμπού Καμαρά, στο 76’ έκανε δύο σουτ με τον παίκτη του Θρύλου να μην βρίσκει στόχο. Όμως στη συνέχεια ο Θρύλος ζήτησε πέναλτι. Μετά από εξαιρετική κάθετη του Ελ Αραμπί, ο Καμαρά έκανε το πλασέ, έσωσε ο αμυντικός του ΠΑΣ, ενώ μετά δοκίμασε κι ο Ροντρίγκες, χωρίς επιτυχία. Οι Καραχάλιος και Λοντίγκιν, κράτησαν το 1-1 στο ματς των «Ζωσιμάδων».

Ο Ανδρούτσος πέρασε αντί του Λαλά, στο 82’ κι ο Τικίνιο αντί του Ροντρίγκες, ψάχνοντας το δεύτερο τέρμα για τους Πειραιώτες. Η ομάδα μας έψαχνε έντονα το γκολ, είχε την κατοχή, είχε και τα ηνία, όμως του έλειπε η μεγάλη φάση που θα έβρισκε το γκολ. Ο ΠΑΣ πρόσεχε τα νώτα του, την άμυνά του και έδινε γήπεδο στον Ολυμπιακό.

Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 5′, ο Θρύλος δεν κατάφερε να πετύχει κάτι περισσότερο, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης

Βοηθοί: Λάζαρος Δημητριάδης, Κωνσταντίνος Νικολαϊδης

4ος Διαιτητής: Ευστάθιος Γκορτσίλας

ΠΑΣ Γιάννινα (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Ποζνάνσκι, Καραχάλιος, Στάνκο, Γκαρντάβσκι, Σνάιντερ, Ντομίνγκεθ, Περέα.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, M. Καμαρά, Α. Καμαρά, Ροντρίγκες, Καρβάλιο, Ελ Αραμπί.