Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν επί της Βουλιαγμένης με 11-7, κατέκτησαν την κούπα και έκαναν δικό τους το 33ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους. Το ρεπορτάζ από την Κλεοπάτρα Χριστοδούλου...

Ο Ολυμπιακός έκανε αυτο που ξέρει να κάνει καλά, κέρδισε μάγκικα και πειραιώτικα την Βουλιαγμένη με 11-7 μέσα στον Λαιμό και και κατέκτησε το 33ο πρωτάθλημα στην ιστορία του. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε και ο κόσμος του ο οποίος έδωσε δυναμικό παρών στο γήπεδο της Βουλιαγμένης και ώθησε την ομάδα προς την νίκη.

Στο πρώτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός θα ανοίξει το σκορ με τον Φουντούλη στον παίκτη παραπάνω. Λίγα λεπτά αργότερα ο Γενηδουνιάς σε σουτ από την περιφέρεια θα κάνει το 2-0 για τον Ολυμπιακό το οποίο είναι και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι “ερυθρόλευκοι” θα συνεχίσουν με τον ίδιο ρυθμό και θα πάρουν προβάδισμα τριών τερμάτων με τον Αργυρόπουλο να κάνει το 3-0 στον παίκτη παραπάνω. Στην επόμενη φάση η Βουλιαγμένη θα μειώσει στο σκορ σε 3-1 με λόμπα του Μπούχα. Αργότερα ο Ολυμπιακός θα κάνει το 4-1 με τον Γενηδουνιά σε σουτ από την περιφέρεια. Λίγα λεπτά μετά ο Ολυμπιακός πάλι με τον Γεννηδουνιά θα κάνει το 5-1 σε σουτ από την περιφέρεια. Οι “ερυθρόλευκοι” συνεχίζουν να σκοράρουν και λίγα δευτερόλεπτα μετά θα διευρύνουν το προβαδισμά τους σε 6-1 με τον Νικολαϊδη με σουτ από τα πέντε μέτρα. Το δεύτερο οκτάλεπτο θα τελειώσει με τον Μυλωνάκη να κάνει το 7-1 στον παίκτη παραπάνω.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός διευρύνει και άλλο το σκορ με τον Μπούσλιε να κάνει το 8-1στον παίκτη παραπάνω. Η Βουλιαγμένη μετά από αρκετά λεπτά θα σκοράρει και θα μειώσει το σκορ με τον σε 8-2 με τον Γκιουβέτση στον παίκτη παραπάνω. Λίγα λεπτά αργότερα η Βουλιαγμένη θα κάνει το 8-3 πάλι με τον Γκιουβέτση σε σουτ από την περιφέρεια. Ο Ολυμπιακός με τον φουντούλη θα κάνει το 9-3 σε σουτ από την περιφέρεια. Αργότερα η Βουλιαγμένη θα μειώσει σε 9-4 με τον Σολανάκη από τον φουνταριστό. Αμέσως μετά ο Ολυμπιακός θα κάνει το 10-4 με τον Μπούσλιε στον παίκτη παραπάνω.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο Η Βουλιαγμένη θα μειώσει με τον Μπάσιτς να κάνει το 10-5 σε σουτ από την περιφέρεια. Λίγα λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός θα κάνει το 11-5 με τον Φουντούλη σε σουτ από την περιφέρεια. Η Βουλιαγμένη με τον ποντικέα   θα διαμορφώσει το τελικό σκορ του αγώνα σε 11-7. Ο Ολυμπιακός κερδίζει με 11-7 τη Βουλιαγμένη και κατακτά το 33ο πρωτάθλημα της ιστορίας του και το 7ο διαδοχικό.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 1-5, 3-3, 3-1

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Φουντούλης (π/π, 5:30), 0-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 1:13)

2ο οκτάλεπτο: 0-3 Αργυρόπουλος (π/π, 7:18), 1-3 Μπούχα (περιφέρεια, 6:52), 1-4 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:43), 1-5 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 4:01), 1-6 Νικολαϊδης (περιφέρεια, 3:01), 1-7 Μυλωνάκης (π/π, 0:11)

3ο οκτάλεπτο: 1-8 Μπούσλιε (π/π, 6:46), 2-8 Γκιουβέτσης (π/π, 6:02), 3-8 Γκιουβέτσης (περιφέρεια, 5:09), 3-9 Φουντούλης (περιφέρεια, 4:49), 4-9 Σολανάκης (φουνταριστό, 1:56), 4-10 Μπούσλιε (π/π, 1:16)

4ο οκτάλεπτο: 5-10 Μπάσιτς (4:55), 5-11 Φουντούλης (περιφέρεια, 1:29), 6-11 Ποντικέας (περιφέρεια, 1:04), 7-11 Ποντικέας (περιφέρεια, 0:04)