Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση κόντρα στον ΠΑΟΚ τον οποίο κέρδισε με 97-77 ώστε να κάνει το 2-0 στο σειρά και πλέον να είναι μια ανάσα από τους τελικούς της Α1.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 77-97, ο οποίος έβγαλε αντίδραση μετά το F4. Πλέον μένει μια νίκη μακριά από το να βρεθεί στους τελικούς της Α1, εκεί που πιθανός θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Στο ξεκίνημα οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κοντά με τον ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο να μην αφήνει τους Πειραιώτες να ξεφεύγουν στο σκορ (16-17).

Οι προκλήσεις του Αγραβάνη στο ΣΕΦ! (videos)

Μάλιστα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν μπορούσε να βρει τρόπο να ξεφύγει, γι’ αυτό και το σκορ στη 1η περίοδο ήταν εξίσου κοντά (21-24).

Η διαφορά όμως στη συνέχεια ξέφυγε πολύ. Ο Ολυμπιακός με μπροστάρη τον Κώστα Σλούκα πάτησε γκάζι. Κάπου εκεί πήγε στο +13 (27-40) η διαφορά κι όλα έδειχναν ότι δεν θα κοίταζε ποτέ πίσω του μιας κι η διαφορά πήγε ακόμα κι στο +15 (41-56) αποτέλεσμα το οποίο έκλεισε και το ημίχρονο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο ΠΑΟΚ με τον Φράνκε για το 44-56 στο 09:02. Ο Ολυμπιακός με μία εύστοχη βολή του Τόμας Γουόκαπ στο 08:47, είχε πετύχει τον πρώτο του πόντο στο δεύτερο μέρος.

Οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει στους δέκα πόντους (47-57) αλλά η διαφορά δεν έπεσε σε μονοψήφιο, μιας και ο Θρύλος με δύο σερί καρφώματα του Μουσταφά Φαλ, είχε πάρει το προβάδισμα με 61-47 στο 07:21. Όχι μόνο αυτό, αλλά είχε ακολουθήσει και ένα γκολ φάουλ του Σάσα Βεζένκοφ για το 47-64.

Ο Ολυμπιακός έδειχνε ότι είχε τον απόλυτο έλεγχο και το μυαλό του ήταν συγκεντρωμένο, παρά το γεγονός ότι είχε προηγηθεί πριν λίγες μέρες η άσχημη ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό της Euroleague.

Η διαφορά δεν έλεγε να πέσει, με τους «ερυθρόλευκους» να είχαν φτάσει σε σημείο να προηγούνται με 24 πόντους (51-75) με τον Κώστα Σλούκα να βάζει δύο βολές στο 02:36. Ο Ολυμπιακός εν τέλει, είχε φύγει νικητής από το τρίτο δεκάλεπτο με 79-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Χαντς με τρίποντο, ενώ είχαν ακολουθήσει τρεις πόντοι του Σίλμπερτ για το 67-79. Το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στο τέταρτο δεκάλεπτο, είχε έρθει από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη στο 08:02 για το 67-81.

Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να μειώσει μάταια σε μονοψήφιο αριθμό, με τους Πειραιώτες στο 04:50 μετά από βολές του Μπολομπόι να ήταν μπροστά με 83-69. Το προβάδισμα αυξανόταν και πάλι όλο και περισσότερο, καθώς στο 02:00, ήταν το σκορ 71-90, με τον Μπολομπόι να είναι εύστοχος σε λέι απ.