Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 21-20 από τον ΠΑΟΚ...

Μετά από 16 διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού γνώρισε την πρώτη της βαθμολογική απώλεια. Οι πρωταθλητές Ελλάδας ηττήθηκαν με 21-20 από τον ΠΑΟΚ στο «Σπίτι του χάντμπολ», για τη 18η αγωνιστική της Handball Premier, σε ένα ματς στο οποίο «πλήρωσαν» το κακό τους ξεκίνημα.

Ο Θρύλος δεν ξεκίνησε καλά στο ματς, βρέθηκε να «κυνηγάει» από νωρίς το σκορ, όμως παρότι ισοφάρισε τρεις φορές (10-10, 15-15, 18-18) και πήρε προβάδισμα με 19-18, στο 55ο λεπτό, δεν το κράτησε και έτσι, έφυγε με την ήττα από τη Θεσσαλονίκη.

Ολυμπιακός Βόλεϊ: Ποιοι μένουν, ποιοι φεύγουν – Το χτίσιμο του Θρύλου!

Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν χωρίς τους Μοντόρο και Οστρούτσκο, ενώ κατά τη διάρκεια του ματς προέκυψε πρόβλημα και με τον Σλαβούλιτσα, o οποίος είχε μειωμένο χρόνο συμμετοχής. Αυτά, συν η δεδομένη απουσία του Δομπρή, που δεν ακολούθησε την αποστολή, κόστισαν στον Ολυμπιακό στην πρώτη του βαθμολογική απώλεια, μετά από 16 «στροφές, στο πρωτάθλημα.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 3-0 και 4-1, με τον Σλαβούλιτσα να μειώνει σε 4-2, στο 6:30. Ο Νιόκας μείωσε σε 5-3 (10:20) και ο Πασσιάς σε 7-5 (15:47), με τον Παπαβασίλη να φέρνει δύο φορές τη διαφορά στο γκολ, κάνοντας το 7-6 (19:10) και το 8-7 στην κόντρα, στο 25ο λεπτό.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ μπροστά, με 10-7. Οι πρωταθλητές Ελλάδας «μπήκαν» πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και «ψαλίδισαν» τη διαφορά στο ελάχιστο, με τον Πασσιά να «γράφει» το 10-9, στο 31:40. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με γκολ του Καραμπουρνιώτη, στο 32:50, ισοφάρισε σε 10-10!

Παρόλα αυτά, οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν ξανά με +3 (14-11), όμως ο Βέμπερ μείωσε σε 14-13, στο 42:40. Στο 47ο λεπτό, ο Παπαδόπουλος έφερε το ματς στα ίσια, κάνοντας το 15-15, όμως οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν στο 18-16.

Στο 51:21, ο Νιόκας πέτυχε ένα καταπληκτικό τέρμα, μειώνοντας σε 18-17, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Βέμπερ «χτύπησε» στην κόντρα και ισοφάρισε σε 18-18! Στο 54:15, ο Βέμπερ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους», με 19-18, όμως ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 21-19 και ο Μπάγιος διαμόρφωσε το τελικό 21-20 (59:55).