Ο Ολυμπιακός έκανε... περίπατο στην έδρα του Παναθηναϊκού και με 95-71 πήρε ένα πολύ μεγάλο διπλό και έκλεισε άψογα το 2022.

Μπορούσαμε να ζητήσουμε καλύτερο τρόπο να κλείσει το 2022; Δεν μπορούσαμε. Ο ΘΡΥΛΟΣ πήγε στο «ΟΑΚΑ» για τη 16η αγωνιστική της Euroleague και περιποιήθηκε τον καλύτερο πελάτη με 91-75.

Δέκατη σερί νίκη επί του ΠΑΟ και «ερυθρόλευκη» γιορτή στην έδρα του για ένα ακόμη βράδυ. Τι τους έχεις κάνει ρε Θρύλε, τι τους έχεις κάνει; Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ πήρε το διπλό στο «ΟΑΚΑ» με 95-71 και ΔΙΕΛΥΣΕ τον καλύτερο πελάτη.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Πολύ μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μουσταφά Φαλ με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ακολούθησε ο Αϊζάια Κάαναν με 17 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ρεσιτάλ με μαέστρο τον Φαλ

Ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του στο πρώτο δεκάλεπτο στο «ΟΑΚΑ». Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μουσταφά Φαλ, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μπροστά στο σκορ με 26-20. Ο υψηλόσωμος σέντερ με 11 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ έκανε ότι ήθελε κόντρα στον ΠΑΟ. Ένα πρώτο δεκάλεπτο που παρά τα αρκετά λάθη η ομάδα έδειχνε εξαιρετικά δείγματα.

Μοναδικό ψεγάδι τα τρίποντα, καθώς ο Θρύλος έχει 1/6, με μοναδικό εύστοχο να είναι από τον Αϊζάια Κάνααν, ο οποίος είχε 5 πόντους και 1 ριμπάουντ. Ερυθρόλευκη κυριαρχία στην αρχή του ματς με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να είναι απόλυτα ικανοποιημένος.

Τους έκανε πλάκα στο ημίχρονο

Περίπατος για τον Θρύλο στο ημίχρονο, με τους «ερυθρόλεκους» να ήταν μπροστά με 53-37. Μία πολύ μεγάλη διαφορά 16 πόντων, με μοναδικό κίνδυνο τον Ντουέιν Μπέικον ο οποίος είχε 14 πόντους. Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν καταπληκτική και με σωστή διαχείριση στην επίθεση είχε γίνει αυτό το προβάδισμα. Εξαιρετικός Κώστας Σλούκας με 9 πόντους, 1 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ σε άψογο βράδυ και ο Τζόελ Μπολομπόι με 8 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Στο τέλος του ημιχρόνου το μοναδικό κακό στατιστικό που είχαν οι νταμπλούχοι Ελλάδος, ήταν στα τρίποντα, όπου ήταν 3/12. Γενικά όμως στο ημίχρονο η εικόνα ήταν κάτι παραπάνω από εντυπωσιακή και φαίνεται πως ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε διαβάσει εξαιρετικά το ματς. Το θέμα είναι να αποφύγει η ομάδα τα λάθη του δευτέρου ημιχρόνου.

Ασταμάτητος ο Θρύλος

Δεν μπορούσε κανείς να σταματήσει τον Θρύλο ΟΥΤΕ στο τρίτο δεκάλεπτο. Με επιμέρους σκορ 20-14 ο Ολυμπιακός είχε βγει νικητής και από την τρίτη περίοδο, με το σκορ να ήταν 73-50. Η καλύτερη εμφάνιση της ομάδα τις τελευταίες βδομάδες και ας λείπει ο πολυτιμότερός της παίκτης, Σάσα Βεζένκοφ.

Ρεσιτάλ από τον Μουσταφά Φαλ με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ καταπληκτικοί είναι και οι Κάαναν (11 πόντοι, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ) και Τόμας Γουόκαπ (10 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ). Ο coach Μπαρτζώκας έχει κάνει την τέλεια διαχείριση, όλοι έχουν βοηθήσει και με κλειδί την άμυνα η ομάδα έδειχνε ότι θα έπαιρνε ένα πολύ μεγάλο διπλό.