Νικηφόρο ντεμπούτο για τον Θρύλο στο πρωτάθλημα πόλο ανδρών, με την ομάδα να επικρατεί 14-3 στην έδρα του Πανιωνίου.

Ιδανικό ντεμπούτο για τον Ιγκόρ Μιλάνοβιτς στον πάγκο του Θρύλου. Ο Ολυμπιακός επικράτησε στο πόλο ανδρών 14-3 του Πανιωνίου για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, με την άμυνα να δίνει ρεσιτάλ.

Οι «ερυθρόλευκοι», στο ντεμπούτο του Ιγκόρ Μιλάνοβιτς στον πάγκο, πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, προηγήθηκαν με 6-1 και 14-2 των «κυανέρυθρων» και «μπήκαν» με το «δεξί» στο πρωτάθλημα της σεζόν 2022-23.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 21-7: Εύκολα ο Θρύλος στα ημιτελικά

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 3-0, στο 6:14. Κολόμβος, Γενηδουνιάς και Φουντούλης «βρήκαν» δίχτυα, με τον Καλαϊτζή να μειώνει σε 3-1 για τον Πανιώνιο. Ο Κολόμβος σκόραρε ξανά (1-4, 3:57), ο Μουρίκης ανέβασε τη διαφορά στο +4 (1-5, 2:57), με τον Θρύλο να ολοκληρώνει το πρώτο οκτάλεπτο με 6-1. Στο 6:23 της δεύτερης περιόδου, ο Πανιώνιος μείωσε σε 6-2, με τον Παπάκο, με τον Φιλίποβιτς να σκοράρει για το 7-2 (3:54) των «ερυθρόλευκων», σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Μπίγιατς κράτησε το «μηδέν» στην εστία των νταμπλούχων Ελλάδας, με τον Φιλίποβιτς να σκοράρει δύο γκολ, για το 9-2 (6:28, 4:18). Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +8 (2-10), με γκολ του Μουρίκη, πηγαίνοντας με ευρύ σκορ στην τέταρτη περίοδο. Με Δερβίση, Γραμματικό και Γκίλλα, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +11 (2-13) στο 3:18. Ο Γραμματικός σκόραρε ξανά, αυτή τη φορά στην κόντρα, για το +12 (2-14) του Θρύλου, με το τελικό 14-3 να διαμορφώνεται από τον Γούνα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στα τελευταία 14 δευτερόλεπτα.

Τα οκτάλεπτα: 1-6, 1-1, 0-3, 1-4