Τη δεύτερη νίκη του σε τρεις αναμετρήσεις στο 3ο Διεθνές Τουρνουά της Λευκάδας πέτυχε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε της Sparta&K με σκορ 84-69, στον τελευταίο του αγώνα στο τουρνουά.

Οι αθλήτριες του Γιώργου Παντελάκη έμειναν πίσω με 34-37 στο ημίχρονο, όμως με 29 πόντους στην τρίτη περίοδο κατέκτησαν τελικά μία εύκολη νίκη απέναντι στην ομάδα από την Ρωσία.

Ο Ολυμπιακός είχε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, αφού με ένα τρίποντο της Νικολοπούλου προηγήθηκε στο παιχνίδι με 7-0, πριν η Sparta&K μειώσει σε 11-8 με οχτώ πόντους της Κολοσόφσκαγια. Παρά την πιεστική άμυνα της ρωσικής ομάδας, όμως, ο Θρύλος παρέμεινε μπροστά με τρίποντο της Παυλοπούλου (16-12), ενώ η Ελληνίδα γκαρντ να πέτυχε και το τελευταίο καλάθι των νταμπλούχων στο πρώτο δεκάλεπτο (20-15).

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός και πάλι με την Παυλοπούλου έκανε το 22-17, αλλά η ομάδα από τη Ρωσία έτρεξε ένα 5-0 για να απαντήσουν οι «ερυθρόλευκες» με καλάθια από τις Μάζιτς και Τζόνσον (26-24). Ένα δίποντο της Τόμας απέφερε το 32-27, όμως η Sparta&K με ένα 7-0 σερί απέκτησε το προβάδισμα (32-34). Έτσι, οι «ερυθρόλευκες» πήγαν στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ με τρεις πόντους (34-37).

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο και η Εβίνα Σταμάτη με 7 πόντους έδωσε και πάλι το προβάδισμα για το 41-37. Ωστόσο, η ρωσική ομάδα δεν το έβαλε κάτω και απάντησε με ένα επιμέρους 7-1 για το 42-44. Η αρχηγός του Ολυμπιακού με το τρίτο τρίποντό της διαμόρφωσε το 45-44, για να ακολουθήσει ένα επιμέρους σκορ 10-3 για το 55-47. Δύο βολές της Σπυριδοπούλου και άλλες δύο από την Τόμας έδωσαν αέρα 12 πόντων στις «ερυθρόλευκες» (59-47), ενώ το δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα του Γιώργου Παντελάκη να προηγείται με 63-51 στο κλειστό της Λευκάδας.

Η πίεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Sparta&K να υποπέσει σε πολλά λάθη, τα οποία η ομάδα του Πειραιά εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο. Ένα γκολ-φάουλ της Σπυριδοπούλου προσέφερε διαφορά 20 πόντων (71-51) στον Ολυμπιακό, ενώ οι βολές της Αφροδίτης Κοσμά έκαναν το 75-53. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πέτυχε τέσσερις πόντους με την Νικολοπούλου για το 79-58, με την Sparta&K να κάνει ένα μικρό σερί, ωστόσο τελικά ο Θρύλος έκλεισε το τουρνουά με μία εύκολη επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 34-37, 63-51, 84-69.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 10, Μάζιτς 6, Σταμάτη 19 (5), Αυτζή 2, Σπυριδοπούλου 11, Παυλοπούλου 11 (1), Νικολοπούλου 7 (1), Σωτηρίου, Λίτση 4, Τζόνσον 9, Κοσμά 5.

SPARTA&K (Ντανίλιν): Ταραμπάρινα, Κούριλτσουκ 2, Νουριντίνοβα 3, Κολοσόφσκαγια 10 (1), Σέμα, Κομάροβα 3 (1), Στάλγουορθ 16, Σάροβα 15 (5), Σίσκινα 6, Ζότκινα 3 (1), Σαφιούλινα 6, Αμπαϊμπούροβα 5 (1).