Πολύ πιο εύκολα από ότι θα περίμενε κανείς ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ του Πορφύρα στο κλειστό του Ρέντη και πανηγυρίσει την δεύτερη νίκη στον φετινό μαραθώνιο της Volleyleague.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η τρεμπλούχος ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού την αναμέτρησή της με τον Πορφύρα.

Οι ερυθρόλευκες ντούμπλαραν τις νίκες τους και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον επαναληπτικό με τη Ντίεκιρχ που θα διεξαχθεί την Πέμπτη (15/11) στο Λουξεμβούργο με στόχο να σφραγίσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

Δύο ερυθρόλευκες στη κορυφαία επτάδα της αγωνιστικής!

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο προηγήθηκε γρήγορα με 5-2 και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε με τον Πορφύρα να πλησιάζει μετά το 24-20, που διαμορφώθηκε από πλασέ της Χριστοδούλου, σε 24-23. Η αρχηγός του Θρύλου έπαιξε πρώτο χρόνο με την Κατερίνα Γιώτα η οποία πέτυχε το 25-23 για το 1-0 υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Στο ξεκίνημα του 2ου σετ, οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-3 και 2-5 αλλά στη συνέχεια αντέδρασαν και προσπέρασαν για πρώτη φορά στο 7-6. Από κει και πέρα αύξησαν το υπέρ τους προβάδισμα φτάνοντας στο 16-10, στο 21-16 και στο 25-19 με το οποίο έκαναν το 2-0. Η Λάουρα Έμοντς οδηγούσε στο σκοράρισμα στο διάστημα αυτό με 9 πόντους που προήλθαν από 7/18 επιθέσεις και 2 δυο άσσους και ακολουθούσαν οι Σάσκια Χίπε και η Κατερίνα Γιώτα που αμφότερες είχαν σημειώσει από 8 πόντους.

Ίδια εικόνα παρουσίασε ο Ολυμπιακός και στη έναρξη του 3ου σετ, δίνοντας την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να οδηγούν στο σκορ. Ωστόσο από τη στιγμή που ισοφάρισαν οι «ερυθρόλευκες» σε 14-14 και απέκτησαν το πρώτο τους προβάδισμα με 15-14 δεν ξανακοίταξαν πίσω. Με ένα σερί έφτασαν στο 18-14 και παρότι μείωσαν οι φιλοξενούμενες σε 20-18, με άσσο της Έμοντς πήγαν στο ματς μπολ (24-20) και πήραν τη νίκη με πλασέ της Χριστοδούλου η οποία σημείωσε το 25-21 για την τελική επικράτηση.

Τα σετ: 3-0 σε 1.10, 25-23 (24’), 25-19 (24’), 25-21 (22’)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 11 (8/13 επ., 3 μπλοκ), Μέιφιλντ 10 (6/11 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 1 (1 μπλοκ.), Χριστοδούλου 5 (5/6 επ.), Χίπε 12 (11/26επ., 1 μπλοκ), Έμοντς 12 (9/22 επ., 3 άσσοι), Κοκκινάκη –λ (27%υπ.-27%αρ.)/ Νομικού 1 (1 μπλοκ), Μιλεντίγεβιτς –λ (21%υπ.-7%αρ.), Ζακχαίου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ)

Πορφύρας (Β. Πανδής): Κωνσταντέλου 3 (3/11 επ.), Θαλλασινού 5 (1 άσσος, 2/7 επ., 2 μπλοκ, 50%υπ.-30%αρ.), Σιδεράτου 6 (2 άσσοι, 3/11 επ., 1 μπλοκ), Άντερσον 7 (3 άσσοι, 4/9επ.), Φωτεινού 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Δραγουμάνου 15 (1 άσσος, 10/30 επ., 4 μπλοκ, 43%υπ.-36%αρ.), Σαμπάτη -λ (31%υπ.-21%αρ.), Γκούρα, Ευθυμιάδη, Ποντικάκη, Νικολάκη.