Με μοιραίο παίκτη τον Γκος, ο οποίος έχασε το σουτ της βραδιάς και την ευκαιρία να πανηγυρίσει μια καρυδάτη νίκη, ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε. Φυσικά, οι συνθήκες στο ΟΑΚΑ... δεν αλλάζουν.

Ο Ολυμπιακός, με τη σειρά των τελικών στο 2-2 μετά τη σφαγή του τρίτου τελικού, αλλά και τη μοναδική αυτοχειρία του ΣΕΦ, κλήθηκε να πάει ξανά στο ΟΑΚΑ για το game 5. Ο νικητής του αγώνα θα κατακτούσε το φετινό πρωτάθλημα. Αν κέρδιζαν οι πράσινοι, θα έκαναν την απόλυτη ανατροπή, καθώς από 0-2 του Θρύλου θα έκαναν το 3-2. Ενώ, οι Πειραιώτες ήθελαν τη νίκη ώστε να πανηγυρίσουν το εγχώριο τρέμπλ! Παραδόξως, στο ΟΑΚΑ βρέθηκε κι ο Δ. Γιαννακόπουλος, παρά την τιμωρία όπου του επεβλήθη, με την απαγόρευση εισόδου στα γήπεδα για τρεις μήνες.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Olympiacos B.C. (@olympiacosbc)

Ολυμπιακός: Ισχυρός στο 1ο δεκάλεπτο, δεν είχε λύση για Σλούκα στο 2ο!

Η πεντάδα των γηπεδούχων ήταν αποτελούμενη από τους Γκραντ, Ναν, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Λεσόρτ. Ενώ οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με τους Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Μιλουτίνοφ.

Ο Μιλουτίνοφ άνοιξε το σκορ για τις δύο ομάδες, με τον Γκραντ να ισοφαρίζει, για το πρώτο λεπτό του ματς. Ο αρχηγός της ομάδας μας, ευστόχησε σε ένα τρελό τρίποντο, με τον Σέρβο γίγαντα να διαμορφώνουν το 2-7 και τον Πίτερς να κάνει το 10-2, αναγκάζοντας τον Αταμάν να πάρει τάιμ άουτ. Μετά το τάιμ άουτ, οι πράσινοι έχασαν τρεις ευκαιρίες να σκοράρουν, με τον Παπανικολάου με δικό του τρίποντο να κάνει το 13-2. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη των Πειραιωτών, μειώνοντας σε 9-15. Μάλιστα, οι πράσινοι συνέχισαν το σερί σε 9-0 (13-15). Με τον Πίτερς να φτάνει τους 8 πόντους (13-18), ευστοχώντας σε τρίποντο. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 20-22.

Το… βιολί του ο Πίτερς, ευστοχώντας σε σουτ δύο πόντων, συνεχίζοντας τον εξαιρετικό ρυθμό του. Αέρα πέντε πόντων έδωσε κι ο Γκος με γκολ-φάουλ (26-31). Οι βολές του Χουάντσο έδωσαν την ισοπαλία στην ομάδα του, με τον Λαρεντζάκη να δίνει ξανά προβάδισμα. Ο Σλούκας σε 9 λεπτά είχε φτάσει τους 20 πόντους. Τα τελευταία 4 λεπτά είχαμε εντελώς αλλαγή σκηνικού. Ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 46-37, με κάποιες διαιτητικές αποφάσεις να ήταν αρκετά αμφισβητούμενες, ειδικά πάνω στον Μιλουτίνοφ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 48-39.

Ολυμπιακός: Μοιραίος ο Γκος…

Οι «ερυθρόλευκοι» με το… καλησπέρα στο β’ μέρος έκαναν ένα σερί 7-0, με Παπανικολάου και Πίτερς (48-46). Μάλιστα, οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 50-50, δείχνοντας ότι μπορούν να περάσουν και μπροστά. Μετά από 25 λεπτά, οι δύο ομάδες πήγαιναν κυριολεκτικά χέρι-χέρι στο σκορ. Ο Κάνααν χρεώθηκε σε εκείνο το σημείο το 4ο του φάουλ, αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να τον αποσύρει στον πάγκο. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με τον Μιλουτίνοφ (54-56). Ο Σλούκας κέρδισε… τρεις αστείες ελεύθερες βολές, βάζοντας τις δύο, με τον ΜακΚίσικ να δίνει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του (59-61). Ο αρχηγός έδωσε κι αέρα 3 πόντων, στο τελευταίο λεπτό της περιόδου. Όμως, κάποιες ολιγωρίες αφενός έφεραν το 65-64 του ΠΑΟ, με καθαρό επιθετικό φάουλ του Χουάντσο, που δε δόθηκε.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μπαρτζώκα έπρεπε να κάνει όσο γίνεται λιγότερα λάθη, αλλά να έχει και ρυθμό επιθετικά. Μόνο έτσι θα έφευγε με διπλό απ’ το ΟΑΚΑ. Στα πρώτα λεπτά της περιόδου, αυτά δεν τα είδαμε, οι πράσινοι ξέφυγαν με 70-64. Ο Πίτερς μείωσε με δικό του καλάθι. Ο Κέντρικ Ναν διαμόρφωσε το 75-66, με την ομάδα μας να είχε χάσει αρκετές ευκαιρίες είτε να μειώσει, αλλά είτε και να περάσει μπροστά. Όμως, τις απώλεσε. Ο Γκος μείωσε ξανά στους 6, με το φινάλε να ήταν θρίλερ. Ο Λεσόρτ έκανε κι εκείνος το 4ο φάουλ του, με τον Χουάντσο να περνά στη θέση του. Ο Άλεκ Πίτερς έκανε το 79-75, με τον Ολυμπιακό να μην καταθέτει τα όπλα. Με σπρωξίματα πάνω στο ριμπάουντ, οι πράσινοι κέρδιζαν το πλεονέκτημα και τα ριμπάουντ, μένοντας με το προβάδισμα. Ο Παπανικολάου μείωσε με δικό του τρίποντο σε 81-78, ενώ ο ΜακΚίσικ έκανε το 81-80.

Ολυμπιακός: Απλά… δεν χάνεται!

Ο Κέντρικ Ναν, στο τελευταίο λεπτό έκανε airball στο τέλος της επίθεσης. Ο Γκος έχασε ένα σουτ μέσης απόστασης, με τον Χουάντσο να παίρνει το ριμπάουντ, αλλά να τραυματίζεται. Ο Μήτογλου εκτέλεσε τις βολές που είχε κερδίζει ο Ισπανός. Ο Γκος πήγε στη γραμμή των βολών, κάνοντας το 83-82. Την μπάλα μετά την επαναφορά πήρε ο Ναν, κερδίζοντας το φάουλ των «ερυθρόλευκων». Αποχειρία ακόμη μία φορά για την ομάδα μας, έχοντας την επαναφορά δεν καταφέραμε να βάλουμε την μπάλα στο παρκέ. Ο Γκριγκόνις κέρδισε τις βολές, έβαλε και τις δύο και έδωσε στην ομάδα του ουσιαστικά τη νίκη. Ο ΜακΚίσικ δοκίμασε μακρινό σουτ, το οποίο δε βρήκε στόχο, με την ήττα να έρχεται μοιραία.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Καρπάνος, Κατραχούρας.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 48-39, 65-64, 87-82.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Παπαπέτρου, Γκραντ 15 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ναν 13 (3/7 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Λεσόρ 11 (4/6 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Μήτογλου 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Σλούκας 29 (6/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ σε 29 λεπτά), Αντετοκούνμπο 1, Γκριγκόνις 2, Ερνανγκόμεθ 8 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (0/1 τρίποντο, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη σε 32:31), Κάναν 2 (1/7 σουτ), Παπανικολάου 18 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Πίτερς 21 (3/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Μιλουτίνοβ 17 (8/11 δίποντα, 1/3 βολές, 12 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 12 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Πετρούσεβ 2, ΜακΚίσικ 6 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/35 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 22/28 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 10 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 9 λάθη, 19 φάουλ

Τα ομάδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/36 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 12/18 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 7 επιθετικά), 23 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη, 26 φάουλ