Ο Ολυμπιακός πέρασε από το αγαπημένο του ΟΑΚΑ, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 74-76 και διευρύνοντας στις 12 τις συνεχόμενες νίκες του!

Παίζοντας κάτω από τα γνωστά του στάνταρ, ο Ολυμπιακός έκανε πλάκα στον Παναθηναϊκό μέσα στο ΟΑΚΑ και τον νίκησε για 12η σερί φορά, αυτή την φορά με 74-76 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League.

Το ματς

Ζεστό ξεκίνημα από τους ερυθρόλευκους οι οποίοι όντας εύστοχοι από την περιφέρεια πήραν προβάδισμα με 10-16, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με εξίσου καλά ποσοστά από μακριά και χτυπώντας στην ρακέτα μέσω του Γκουαντάιτις και τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε απόλυτη ισορροπία στο τέλος του α’ δεκαλέπτου (21-21).

Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν να πυροβολούν από τα 6.75μ., συνέχισαν να κυκλοφορούν καλά τη μπάλα, ενώ η παρουσία του Μπόλομποϊ ήταν άκρως θετική συμβάλλοντας στον τομέα των ριμπάουντ αλλά και στην επιθετική κυκλοφορία.

Το ερυθρόλευκο προβάδισμα έφτασε ακόμα και στο +12 (33-45), όμως ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και μια κακή επιστροφή επέτρεψαν στους γηπεδούχους να μειώσουν με ένα σερί 5-0 του Γουόλτερς για το 38-45.

Στην τελευταία επίθεση πριν την ανάπαυλα, ο ΜακΚίσικ κέρδισε το αντιαθλητικό από τον Γκουαντάιτις και με 1/2 βολές έκανε το 38-46 του πρώτου ημιχρόνου, αφού το τρίποντο του Σλούκα στη λήξη βρήκε σίδερο.

Στην επανάληψη, οι Πειραιώτες κατάφεραν να αυξήσουν και πάλι το προβάδισμά τους σε διψήφια τιμή μέσω της περιφέρειας, όμως οι πράσινοι αντέδρασαν, έβαλαν κρίσιμα μακρινά σουτ για να επιστρέψουν, κέρδισαν πολλές μάχες στη ρακέτα, εκμεταλλευόμενοι και το όχι και τόσο καθαρό μυαλό των ερυθρόλευκων με αποτέλεσμα να μειώσουν στο ελάχιστο και να κάνουν το παιχνίδι και πάλι ντέρμπι. Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 58-59.

Στο δ’ δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έσφιξαν την άμυνά τους παρά την μέτρια επιθετική συγκομιδή που είχε στο δεύτερο ημίχρονο, υπερασπιζόμενοι το προβάδισμά τους. Ακόμα και όταν η επίθεση κολλούσε για τα καλά, έβρισκαν μερικά μεγάλα σουτ στις λήξεις έχοντας μαξιλαράκι ασφαλείας στους 6-7 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε να περάσουν πάνω από πέντε λεπτά για να σκοράρουν εντός πεδιάς σε ένα γνώριμο σκηνικό. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν κάποιες ολιγωρίες των ερυθρόλευκων και έφεραν τη διαφορά στους τέσσερις (71-75) στο τελευταίο λεπτό.

Στην τελευταία του επίθεση, οι πράσινοι βρήκαν ένα σουτ τριών πόντων από τον Μπέικον μετά από ένα ακόμα χαμένο ερυθρόλευκο ριμπάουντ μειώνοντας σε 74-75 στα 23.8″. Στην επαναφορά, ο ΜακΚίσικ κέρδισε αμέσως το φάουλ και με 1/2 βολές έκανε το 74-76 στα 21.4″.

Στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων, ο Φαλ έβγαλε σπουδαία άμυνα πάνω στον Γουίλιαμς, ο Παπαγιάννης έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και η κατοχή ήταν του Ολυμπιακού στα 0.7″ για τη λήξη. Ο Λαρεντζάκης έκανε την επαναφορά στον Γουόκαπ και το παιχνίδι έληξε στο 74-76 με νικητή τους νταμπλούχους Ελλάδος για 12ο συνεχές ντέρμπι αιωνίων.