Ο Ολυμπιακός φιλοξενήθηκε στην έδρα του Παναθηναϊκού για την Α1 γυναικών και έχασε μόλις για έναν πόντο, σε ένα ματς που έμοιαζε δικό του.

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε, είχε το προβάδισμα, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη επί του Παναθηναϊκού. Η ομάδα μπάσκετ γυναικών, φιλοξενήθηκε στο «Παύλος Γιαννακόπουλος» για το πρωτάθλημα.

Αν και είχε η ομάδα προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Δεν κατάφερε να το διαχειριστεί. Με αποτέλεσμα, να γνωρίσει την ήττα με 56-55. Ένα αρνητικό αποτέλεσμα, που ήρθε με καλάθι της Τζόουνς, τα τελευταία δευτερόλεπτα.

Live Streaming: Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος

Παρόλα αυτά η διαιτησία έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Έγιναν τρομερά όργια μέσα στη «Στρούγκα», ώστε ο Ολυμπιακός να μην καταφέρει να πάρει τη νίκη. Πάρα πολλά φάουλ με την πιεστική άμυνα που έπαιζε η ομάδα, της Καπογιάννη δεν δινόντουσαν, με την τριάδα των διαιτητών να έχουν βάρος για το παιχνίδι το οποίος έγερνε προς την μεριά των Πρασίνων

Όσον αφορά όσα ανέφερε ο Μιχάλης Κουντούρης, τις προάλλες στη συνέντευξή που έδωσε εφ’ όλης της ύλης, δεν βλέπουμε σε κανέναν να ιδρώνει το αυτί του. Ο κ. Χατζιδάκης και ο κ. Βρούτσης θα έχουν αφιερωμένη την ήττα του Ολυμπιακού κάθε φορά που χάνει από ομάδες που λόγο φοροδιαφυγής ετών έχει καταφέρει να μπορεί να στήνει ομάδας. Αλλιώς; Στην… υγειά του κορόιδου, λοιπόν, σωστά;

Η διακύμανση του αγώνα:

Ολυμπιακός: Με ανατροπή και όπλο την περιφέρεια, μπροστά (και με +7) στο ημίχρονο!

Στην έναρξη της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκες»  βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-0 μέχρι τα 8:32, με την Βίτολα να σημειώνει με τρίποντο το 7-3 (7:37) και την Χριστινάκη να πετυχαίνει το 7-5 (6:35). Μέχρι τα 4:43 οι γηπεδούχες έφτασαν στο 10-5, όμως ο Ολυμπιακός μείωσε σε 10-8 με τρίποντο της Σπυριδοπούλου (4:25) και ισοφάρισε για πρώτη φορά με δίποντο της Γουίλιαμς (3:48) σε 10-10. Στα λεπτά που ακολούθησαν οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν ένα 6-0 σερι για το 16-10 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Ο Θρύλος απάντησε στην έναρξη της 2ης περιόδου και με 5-0 σερί, που προήλθε από δίποντο της Μόρισσον (9:59) και τρίποντο της Σπυριδοπούλου μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά για το 16-15. Οι γηπεδούχες με δυο εύστοχες βολές της Σωτηρίου πήγαν στο 18-15, όμως το τρίτο ερυθρόλευκο τρίποντο αυτή τη φορά από τη Βίτολα έφερε την ισοπαλία για δεύτερη φορά στο 18-18 (7:24). Ακολούθησε ένα δίποντο από τις πράσινες, όμως ο Θρύλος με μια εύστοχη βολή της Χριστινάκη και τρίποντο της Νικολοπούλου, ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 22-21 στα 5:51.

Η Ελεάννα Χριστινάκη με δίποντο για το επιμέρους 5-14 έγραψε το 24-21 υπέρ του Θρύλου στα 5:09 με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν με την Θεοδωρομανωλάκη (4:43). Η Χριστινάκη με νέο δίποντο έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού για το 24-26 (4:21), η Νικολοπούλου με το δεύτερο προσωπικό της τρίποντο έγραψε το 24-29 (3:56) και η Βίτολα διεύρυνε στο +7 το προβάδισμα για το 24-31 στα 3:19. Οι γηπεδούχες μείωσαν με την Τζόουνς σε 27-31 (1:29), όμως η Γουίλιαμς απάντησε άμεσα για το 27-33 (1:15) με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ολυμπιακός; Είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα, το έχασε στο φινάλε…

Στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, με δυο δίποντα της Νικολοπούλου (27-35) και της Γούιλιαμς (29-37) ο Θρύλος αύξησε στο +8 τη διαφορά του μέχρι τα 7:52. Στην εξέλιξη της αναμέτρησης οι γηπεδούχες μείωσαν σε 36-40 μέχρι τα 4:55 και πλησίασαν στο καλάθι για το 38-40 στα 3:20.

Η Ελεάννα Χριστινάκη με τρίποντο σταμάτησε το σερί των γηπεδούχων γράφοντας το 38-43 στο 1:47, με την Γουίλιαμς να πετυχαίνει με δυο εύστοχες βολές το 38-45 στα 51’’. Η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 40-45, ύστερα από δίποντο της Αλεξανδρή.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με μια εύστοχη βολή της Καρλάφτη η οποία έγραψε το 40-46. Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι τα 6:23, όταν μείωσαν οι πράσινες σε 44-46 με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν σε 46-46 στα 5’.

Η Μόρισσον απάντησε άμεσα δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (46-48), αλλά στην επόμενη φάση, με τρίποντο των πράσινων ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά μετά από πολύ ώρα για το 49-48. Ο Θρύλος απάντησε ξανά με τον ίδιο τρίποντο αφού η Μόρισσον με τρίποντο έγραψε το 49-51 (4:06) για να ακολουθήσει η ισοφάριση σε 51-51 (3:28).

Η Μόρισσον με δυο εύστοχες βολές και 5 σερί προσωπικούς πόντους έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 51-53 στα 2:57. Στο 1:11 πριν τη λήξη με τρίποντο οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστά στο σκορ με 54-53, όμως η Νικολοπούλου με ωραία ατομική προσπάθεια έγραψε το 54-55 στα 40’’. Στην επόμενη επίθεση είχαμε νέα ανατροπή αφού η Τζόουνς σημείωσε το 56-55, με 26’’ να απομένουν για τη λήξη του ματς.

Στον υπολειπόμενο χρόνο, ο Θρύλος δεν βρήκε το καλάθι της ανατροπής με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα…