O Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 3-2 και στον δεύτερο τελικό από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και έχασε το League Cup.

Στις λεπτομέρειες απώλεσε τον τίτλο του League Cup η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Στον δεύτερο τελικό του θεσμού στο ΟΑΚΑ, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, αν και προηγήθηκαν με 2-1, ηττήθηκαν με 3-2 σετ (22-25, 25-17, 17-25, 25-23, 15-12) από τον Παναθηναϊκό. Καθοριστικό το τέταρτο σετ, στο οποίο ο Θρύλος πήρε προβάδισμα με 6-2, όμως δέχθηκε 6-0 σερί και βρέθηκε πίσω με 8-6, ενώ στη συνέχεια, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο έως το 22-22. Μετά το αποτέλεσμα (2-3) του πρώτου τελικού στο Ρέντη, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έφτασε κοντά σε μία ακόμη ανατροπή, όμως δεν τα κατάφερε στο τάι μπρέικ. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν εξ ολοκλήρου την προσοχή τους στο μεγάλο στόχο της σεζόν, την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Volley League, μετά από αυτή του Challenge Cup. Στερν, Ιντάλγκο και Κουμεντάκης μέτρησαν 24, 17 και 15 πόντους, αντίστοιχα.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Στερν έκανε το 4-3, το 5-4 και το 7-6, με τον Ιντάλγκο να κερδίζει τρεις διαδοχικούς άσσους, για το 10-6 του Ολυμπιακού! Ο Στερν «χτύπησε» ξανά και διατήρησε το +4 (7-11), ενώ ο Κουμεντάκης «έγραψε» το 14-11, με δυνατό καρφί. Νέος πόντος του Ιντάλγκο και 16-13 οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 19-18. Με νέα επίθεση του Ιντάλγκο, ο Θρύλος έφτασε στο 20-18, ενώ με μπλοκ του Παγένκ, ξέφυγε και πάλι με +3 (20-23), με τον Κουμεντάκη να κάνει το 24-21. Το 25-22 ήρθε μετά από άστοχο σερβίς του Ερνάντεζ, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν προβάδισμα στα σετ (0-1).

Ζωντανά η «μάχη» του Θρύλου με τον Μίλωνα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League!

Στο δεύτερο σε, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 6-3, όμως ο Λινάρδος μείωσε σε 6-4 και ο Ιντάλγκο σε 8-7. Με άσσο του Στερν, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 8-8, ενώ ο Παγένκ μπλόκαρε τον Φράγκο και έδωσε προβάδισμα (9-10). Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, «έτρεξε» 6-0 σερί και προσπέρασε με 15-10, ενώ έφτασε στο 17-11, με τους Κυπελλούχους Ευρώπης να μειώνουν σε 17-13, μετά από άουτ επίθεση του Κόβαρ. Στη συνέχεια, ο Στερν μείωσε σε 18-14 και 22-15, ενώ κέρδισε άσσο, για το 23-17, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 1-1 σετ, με 25-17.

Κυριαρχία Θρύλου, 2-1 σετ!

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Κουμεντάκης «έσπασε» τριπλό μπλοκ, για το 4-2, με τον Στερν να κάνει το 5-2. Ο Ιντάλγκο κράτησε το +3 (3-6) για τον Θρύλο, με τον Κουμεντάκη να κερδίζει άσσο, για το +4 (3-7). Μετά από άουτ επίθεση του Κοβάρ, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +6 (4-10), ενώ ο Ιντάλγκο δήλωσε ξανά «παρών», κάνοντας το 17-10, με εξαιρετικό καρφί. Με πρώτο χρόνο του Παγένκ, ο Ολυμπιακός διατήρησε το +7 (11-18), ο Στερν έκανε το 20-13 και ο Κουμεντάκης ανέβασε τη διαφορά στο +8 (13-21), με μπλοκ. Ο Στερν κέρδισε μπλοκ άουτ, για το 22-14, ο Παπαγγελόπουλος έκανε το 23-14, με μονό μπλοκ, με τους «πράσινους» να μειώνουν σε 23-16. Ο Φράγκος έστειλε την μπάλα άουτ και οι Κυπελλούχοι Ευρώπης έφτασαν σε σετ μπολ (16-24), με τον Ιντάλγκο να «τελειώνει» το σετ (1-2), με 25-17.

Πόντο-πόντο και τάι μπρέικ!

Ο Θρύλος «μπήκε» δυνατά στο τέταρτο σετ και με επίθεση του Κουμεντάκη (2-3) και μπλοκ του Παπαγγελόπουλου, προηγήθηκε με 4-2, ενώ έφτασε στο +3 (2-5), μετά από φιλέ του Γιάκομπσεν. Λάθος θέσεις από τον Παναθηναϊκό και 6-2 οι «ερυθρόλευκοι», με τον Κουμεντάκη να στέλνει την μπάλα άουτ, για το 6-5. Ο ΠΑΟ συνέχισε το σερί του (6-0) και προσπέρασε με 8-6, ο Στερν μείωσε στον πόντο (8-7) και ο Ιντάλγκο ισοφάρισε σε 8-8, με τον Σλοβένο διαγώνιο να «χτυπάει» ξανά (9-9). Νέα ισοφάριση από τον Ιντάλγκο και 10-10, με τον Κουμεντάκη να μειώνει σε 12-11, με πάιπ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και πάλι, αυτή τη φορά σε 14-14, μετά από άουτ επίθεση του Κόβαρ, ενώ έπειτα από άστοχο καρφί του Ερνάντεζ, προσπέρασε με 15-14, με τον Στερν να «γράφει» το 16-15! Οι δύο ομάδες συνέχισαν πόντο-πόντο, με τον Στερν να καρφώνει δυνατά, για το 19-18 των Κυπελλούχων Ευρώπης, οι οποίοι στη συνέχεια, ισοφάρισαν σε 20-20, με φιλέ του Ερνάντεζ, με τον Παναθηναϊκό, ωστόσο, να φτάνει στο 22-20. Ο Στερν μείωσε σε 22-21, ο Κόβαρ έστειλε την μπάλα άουτ και ο Θρύλος ισοφάρισε ξανά (22-22), με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 2-2, με 25-23.

Δεν τα κατάφερε, ήττα 3-2…

Στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω με 3-1, όμως ισοφάρισαν σε 3-3, με τον Στερν. Τρίτο λάθος σερβίς του Ολυμπιακού και 4-3 οι «πράσινοι», με τον Παπαγγελόπουλο να ισοφαρίζει σε 4-4, με πρώτο χρόνο. Το 5-5 ήρθε από τον Στερν και το 6-6 από σερβίς του Κόβαρ στο φιλέ, με τους Κυπελλούχους Ευρώπης να ισοφαρίζουν ξανά (7-7), μετά από άουτ του Ερνάντεζ. Ο Παγένκ μείωσε σε 10-9 και ο Κουμεντάκης έφερε το σετ στα ίσια (11-11), με μπλοκ άουτ, όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν σε σετ μπολ/ματς μπολ (14-11). Ο Στερν μείωσε σε 14-12, όμως δεν ήταν αρκετό για τον Θρύλο, ο οποίος έχασε το τάι μπρέικ, με 15-12 και ηττήθηκε (3-2).

Τα σετ 3-2 (σε 2.12): 22-25, 25-17, 17-25, 25-23, 15-12

1ο σετ: 6-8, 13-16, 19-21, 22-25

2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-17

3ο σετ: 4-8, 9-16, 13-21, 17-25

4ο σετ: 8-6, 15-16, 21-20, 25-23

5ο σετ: 5-4, 10-8, 12-11, 15-12

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 6 άσσους, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 16 (10/27 επ., 6 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 11 (11/19 επ., 50% υπ. – 41% άριστες), Ερνάντες 20 (19/36 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ., 56% υπ. – 44% άριστες), Μπάσης 3 (3 άσσοι)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Στερν 24 (22/40 επ., 2 άσσοι), Κουμεντάκης 15 (11/28 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 62% υπ. – 33% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 1 (1/1 επ.), Ιντάλγκο 17 (13/25 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 34% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 56% υπ. – 48% άριστες), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Ζουπάνη