Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε νωρίς με τον Τικίνιο, ισοφαρίστηκε, όμως πίεσε ασφυκτικά τον Παναιτωλικό και «έφυγε» με το «διπλό» από το Αγρίνιο. Πέναλτι-μαρς για τον Θρύλο, σκόραρε ο Ελ Αραμπί. Βασικός ο Ρόνι Λόπες, αρκετά θετικός ο Αγκιμπού Καμαρά. Ακόμη ένα τρίποντο για τους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός δοκιμαζόταν στο Αγρίνιο, μετά το νικηφόρο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στον ΝΑΟ, με αντίπαλο τον Παναιτωλικό. Αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής για τη φετινή Super League Interwetten. Μετά από αρκετό καιρό είδαμε να φορά τα «ερυθρόλευκα» στο Ελληνικό πρωτάθλημα, ο Ρόνι Λόπες, ο οποίος ενεργοποιήθηκε από τον Πορτογάλο τεχνικό.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τους γηπεδούχους του Παναιτωλικού και τον Γιάννη Αναστασίου στην εστία κάθισε ο Μελίσσας, με την άμυνα να συγκροτείται από τους Αντούνες, Κορνέλιους, Μαλή, Λούι και Μπακαδήμα. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Μόρσεϊ, Τσιγγάρας, Φλόρες και Ντουάρτε, ενώ μόνος στην κορυφή ήταν ο Βέργος, με σχηματισμό 5-4-1.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Ροντρίγκες, Αποστολάκης, Καρέλης, Χ. Μπελεβώνης, Σ. Μπελεβώνης, Περέιρα, Φυτόπουλος, Παρδαλός, Σκιαδάς.

Προκλητικοί ορισμοί στο Ολυμπιακός – Λαμία

Για τους φιλοξενούμενους «ερυθρόλευκους» και τον Πέδρο Μαρτίνς, στην εστία του Θρύλου ξεκίνησε ο Τόμας Βατσλίκ, με την άμυνα να αποτελείται από τους Λαλά, Παπασταθόπουλο, Μπα και Ρέαμπτσιουκ. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Εμβιλά, Μαντί Καμαρά, με τον Αγκιμπού Καμαρά να παίζει πιο μπροστά από τους παίκτες του άξονα, ενώ οι Μασούρας και Ρόνι Λόπες ενίσχυσαν την επιθετική γραμμή, μαζί με τον Τικίνιο. Ένα καθαρό 4-2-3-1 από τον Πορτογάλο.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Κρίστινσον, Κούντε, Ελ Αραμπί, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Βαλμπουενά, Καρμπόβνικ, Σισέ, Γκάρι Ροντρίγκες.

Στόχος το γρήγορο γκολ – Το πέτυχε ο Τικίνιο από… σερβίρισμα Ρόνι Λόπες! – Ισοφάριση/αντίδραση από τους γηπεδούχους

Στο ξεκίνημα του ματς δεν υπήρχε κάποια μεγάλη φάση, εκτός από το 5ο λεπτό, με τον Μασούρα να δοκιμάζει ένα σουτ με αρκετό φάλτσο, το οποίο πέρασε εκτός. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν στην πρώτη στημένη φάση, χάρη σε κόρνερ του Ρόνι Λόπες και με κεφαλιά σκόραρε στο 13ο λεπτό ο Τικίνιο με κεφαλιά!

Όμως, η αντίδραση από πλευράς γηπεδούχων δεν άργησε. Συγκεκριμένα, λίγα λεπτά αργότερα, στο 19’, ο Βέργος έφυγε στην πλάτη του Μπα, αποφεύγοντας τον Παπασταθόπουλο και με ψύχραιμο πλασέ, κέρδισε τον Βατσλίκ. Το VAR έλεγξε τη φάση και ο διαιτητής Φωτιάς, έδειξε τη σέντρα.

Στη συνέχεια, ο Πορτογάλος προπονητής έδωσε εντολή να πάει ο Μασούρας δίπλα στον Τικίνιο και ο σχηματισμός να γίνει 4-4-2. Στο 23’ ο Μελίσσας έδιωξε δύο φορές την μπάλα, πρώτα σε τετ α τετ του Τικίνιο κι ύστερα σε δεύτερη φάση. Στο 28’ του ματς, δοκίμασε κι ο Αγκιμπού Καμαρά ένα σουτ, το οποίο κόντραρε στα σώματα των παικτών της ομάδας του Αγρινίου.

Τέσσερα λεπτά μετά την ολοκλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Ρόνι Λόπες εκτέλεσε ένα φάουλ σε πλεονεκτική θέση, με την μπάλα να περνά ψηλά άουτ.

Στα τελευταία λεπτά πριν το πρώτο μέρος, οι Αγκιμπού Καμαρά (στο 40’) και Μασούρας (43’) έκαναν από ένα δυνατό σουτ, χωρίς ωστόσο να μπει στα δίχτυα η μπάλα. Ο Φωτιάς δεν κράτησε κάποια καθυστέρηση, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται.

Ασφυκτική πίεση, έδωσε την… απόδραση!

Στο δεύτερο μέρος, δεν είχαμε κάτι ενδιαφέρον, όσον αφορά τα πρώτα λεπτά. Στο 51’ ο Κορνέλιους χτύπησε άτσαλα με τον Μπα, έπεσε στο έδαφος με τους γιατρούς να ανησυχούν και να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο. Ο παίκτης του Παναιτωλικού ευτυχώς σηκώθηκε. Στη συνέχεια, ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές, με τους Λαλά, Μαντί Καμαρά και Ρόνι Λόπες έδωσαν τις θέσεις τους στους Ανδρούτσο, Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί.

Στο 59’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, με αποδέκτη τον Ελ Αραμπί, ο Μαροκινός πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Μελίσσας μπλόκαρε με ασφάλεια.

Ο Θρύλος πίεσε ασφυκτικά για το 1-2, ενώ στο 61’ έφτασε μια ανάσα, καθώς ο Μασούρας έπιασε μια τρομερή κεφαλιά και τον Έλληνα κίπερ των Αγρινιωτών να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 65’ ο Βαλμπουενά ανατράπηκε, χάρη σε άσχημο διώξιμο της μπάλας του Μελίσσα προς τον Γάλλο, με το VAR και τον Φωτιά να δείχνουν την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαροκινός Γιουσέφ Ελ Αραμπί, κάνοντας το 1-2, δίνοντας προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους».

Στο 78’ ο Παναιτωλικός πήρε να απειλήσει, όμως ο Ουσεϊνού Μπα έδιωξε σε κόρνερ με σωτήριο τρόπο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μαρτίνς πέρασε τον Κούντε αντί του Τικίνιο, καθώς είχε επιτευχθεί ο στόχος του δεύτερου γκολ. Όμως, κι ο Αναστασίου πίστευε στην ανατροπή της εικόνας, ρίχνοντας στη μάχη τον Καρέλη, αντί του Μπακαδήμα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, στα εναπομείναντα λεπτά, πριν το τελευταίο σφύριγμα. Οι καθυστερήσεις από τον τέταρτο διαιτητή ήταν 7 λεπτά, με τον Θρύλο να διατηρεί το προβάδισμα. Στην αναμέτρηση πέρασε κι ο Σισέ, αντί του Αγκιμπού Καμαρά.

Στα λεπτά αυτά, δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα μας να πανηγυρίζει ακόμη ένα τρίποντο και με αυτόν τον τρόπο παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας στη Super League, αναμένοντας την ΑΕΚ και την αναμέτρηση που δίνει, ώστε να μάθει τη διαφορά που θα έχει απέναντί της.