Έκανε καλή εκκίνηση η ομάδα μας με γκολ, ή μάλλον με αυτογκόλ αντιπάλου προηγήθηκε, έπειτα ισοφαρίστηκε, ξαναπέρασε μπροστά στο σκορ, διατηρώντας το και παίρνοντας με το τελευταίο σφύριγμα, το σημαντικό τρίποντο απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα με το τελικό 1-2. Σκόρερ, με αυτογκόλ του Σκόνδρα και του Βούκοβιτς, και τον Λάζαρο να κάνει το 1-2 στην αναμέτρηση. Λεπτομέρειες και αναλυτικό ρεπορτάζ, από τον Μιχάλη Μαχαίρα.

Οι ερυθρόλευκοι αντιμετώπιζαν τον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες», σε αναμέτρηση για την 17η στροφή της Super League. Ο Ολυμπιακός είχε ως μόνο στόχο μια καλή εκκίνηση, όπως στο ματς της Βοιωτίας, με τον Πέδρο Μαρτίνς να μην προχωρά σε κάποια αλλαγή στην ενδεκάδα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε σχηματισμό 5-3-2 με τον Βελλίδη ως κίπερ, άμυνα με τους Αποστολόπουλο, Λίλα, Τζημόπουλο, Μπουκουβάλα και Σκόνδρα, κέντρο με τους Σιόντη, Γιάκο και Νικολιά και μπροστά τους βρίσκονταν οι Κριζμάν και Παμλίδης.

Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του αγώνα με την Παρτιζάν

Για τον Ολυμπιακό ξεκίνησαν οι Σα, τετράδα άμυνας οι Σισέ-Βούκοβιτς και στα άκρα Ομάρ και Κούτρης. Στον άξονα βρέθηκαν οι Γκιλιέρμε και Μπουχαλάκης. Στις πτέρυγες αγωνίστηκαν οι Ποντένσε και Λάζαρος, με τον Φορτούνη να ξεκινά στην κλασική του θέση, αυτή του μεσοεπιθετικού, με αιχμή του δόρατος τον Γκερέρο και σχηματισμό 4-2-3-1.

Έναρξη… όπως στη Βοιωτία,… ψυχρολουσία και «ανάσταση» Λαζάρου!

Ο στόχος των ερυθρόλευκων για γρήγορο γκολ έγινε πράξη, με το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με αιχμή του δόρατος τον Φορτούνη, κάνοντας δύο επελάσεις και στην δεύτερη, προσπαθώντας με μια σέντρα να πασάρει σε συμπαίχτη, στο 8ο λεπτό ο Σκόνδρας με κεφαλιά-ψαράκι, έβαλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 0-1 για τους Πειραιώτες. Αυτογκόλ όμως δέχτηκε και η εστία του Ζοσέ Σα, αφού ύστερα από σέντρα παίκτη του ΠΑΣ και σουτ του Νικολιά, έγινε το 1-1 στο 14ο λεπτό, με τον Βούκοβιτς, ο οποίος στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα προς τα πίσω και την ερυθρόλευκη εστία.

Οι ερυθρόλευκοι δεν ήταν αυτοί που έπρεπε μετά από 17 λεπτά αγώνα, με τον ΠΑΣ να φτάνει πολύ κοντά στο 2-1, με τον Παμλίδη να κάνει κάκιστο τελείωμα. Στα επόμενα λεπτά, δεν υπήρχε κάποια ουσιαστική ευκαιρία για επίτευξη τέρματος, ως το 37’ της αναμέτρησης, όταν ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-2 υπέρ του Ολυμπιακού.

Με το 1-2 να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, μπαίνοντας καλύτερα στο παιχνίδι η ομάδα του Μαρτίνς, αλλά η ισοφάριση ξάφνιασε κάπως τους φιλοξενούμενους.

Κράτησε το σκορ, έφυγε με το τρίποντο από τους «Ζωσιμάδες» – Αρκετά ερυθρόλευκα παράπονα για μη καταλογισμό πέναλτι!

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο ΠΑΣ πίεσε στα πρώτα λεπτά για την ισοφάριση, με τον Ολυμπιακό να αντιδρά θετικά σε αυτήν την πολιορκία. Δύο λεπτά, μετά την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Λάζαρος απείλησε την εστία του Βελλίδη, όταν με σουτ, χωρίς στόχο βέβαια, προσπάθησε να κάνει το 1-3. Στο 65′ της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν την πρώτη τους αλλαγή, με τον κόουτς Πετράκη να ρίχνει στον αγώνα τον Αναστασιάδη, αντί του Γιάκου. Στο 71′ ήταν σειρά της ομάδας του Μαρτίνς να πραγματοποιήσει την πρώτη αλλαγή στην αναμέτρηση, με τον Χασάν να περνάει στη θέση του Γκερέρο. Ο ΠΑΣ δεν ήθελε να πιέσει ψηλά, για να μην ρισκάρει (στο 75′ σχεδόν του ματς) και τον Ολυμπιακό να είχε τις ευκαιρίες, αλλά να μην σκόραρε ένα τρίτο γκολ, που θα «έλυνε» τα χέρια των παικτών του. Στο 77ο λεπτό του αγώνα, οι άνθρωποι του Ολυμπιακού ζήτησαν πέναλτι, πάνω στον Φορτούνη, το οποίο δε δόθηκε τίποτα, με τη φάση να συνεχίζεται κανονικά. Στο 80′ πέρασε ο Ξύδας στον αγώνα για τον ΠΑΣ, με τον Πετράκη να κάνει τη δεύτερη αλλαγή της ομάδας του.  Ο Χριστοδουλόπουλος φώναξε για μαρκάρισμα στην περιοχή μετά από φάουλ του Φορτούνη που μπλόκαρε ο Βελλίδης, σε φάση του 83ου λεπτού. Στο 86ο λεπτό, ο Φορτούνης έδωσε τη θέση του στον Νάτχο. Στις καθυστερήσεις μπήκε και ο Τοροσίδης, αντί του Ποντένσε. Με το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα, ο Ολυμπιακός κράτησε το 1-2 και πήρε το χρυσό τρίποντο, δίνοντάς του το δικαίωμα να ελπίζει, για στραβοπάτημα του ΠΑΟΚ, ώστε να καταφέρει να «αναρριχηθεί».

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Γιάκος (65′ Αθανασιάδης), Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Λίλα, Σιόντης (83′ Νάουμετς), Νικολιάς, Κριζμάν, Παμλίδης (80′ Ξύδας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Σισέ, Βούκοβιτς, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Φορτούνης (87′ Νάτχο), Ποντένσε (90+2′ Τοροσίδης), Λάζαρος, Γκερέρο (Χασάν 71′).

Διαιτητές: Ιωάννης Παπαδόπουλος, Κωνσταντίνος Νικολαϊδης, Δημήτριος Νατσιόπουλος

4ος Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης