Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον ΓΑΣ Καλυβίων στο κλειστό «Αντώνης Τρίτσης» με 84-75, σε μία άκρως ενδιαφέρουσα αναμέτρηση.

Για την ομάδα του Γιώργου Παντελάκη πρώτη σκόρερ ήταν η Κατερίνα Σωτηρίου τελειώνοντας το ματς με 21 πόντους, την ακολούθησαν Τόμας με 16, Νικολοπούλου 12, Τίκβιτς 11 και Τζόνσον με 10.

Με την έναρξη του ματς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-2 και 11-5 για να κάνει στη συνέχεια η Τόμας το 21-9. Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τρίποντο της Σταμάτη έγινε το 24-9 για να έρθει στη συνέχεια η Τόμας να κάνει το 27-9 ώστε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 27-11.

Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του αγώνα με την Παρτιζάν

Ενα μικρό σερί των γηπεδούχων διακόπηκε από το δίποντο της Σωτηρίου για το 24-41, με την Αυτζή να διαμορφώνει το 26-43. Η Τζόνσον με γκολ φάουλ έκανε το 29-45 και η Σωτηρίου με τρίποντο το 31-48, με τις γηπεδούχες να πετυχαίνουν το τρίποντο με την Κόνιαλη για το 34-48, σκορ που ήταν και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και συνέχισε να κρατάει τη διαφορά του. Η Τίκβιτς έστειλε τη διαφορά στο +20 με την Τόμας στη συνέχεια να γράφει το 67-44. Η Σωτηρίου με τρίποντο έκλεισε το δεκάλεπτο στο 72-46.

Ο Ολυμπιακός έκανε συντήρηση δυνάμεων στη συνέχεια, με την Τίβκιτς να βάζει τους πρώτου πόντους της ομάδας για το 51-75, οι γηπεδούχες απείλησαν από την περιφέρεια όμως η Σωτηρίου έκανε το 57-82. Η διαφορά έπεσε κάτω από τους 20 πόντους με δύο τρίποντα των Καλυβίων, με την Ντέιβις να μειώνει σε 68-82 με τρία λεπτά να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Ο Θρύλο έχασε την επαφή με το σκορ, είδε την Άλιξ να σκοράρει κατά ριπάς από την γραμμή του τριπόντου και το παιχνίδι με το παιχνίδι να τελειώνει στο 75-84.

Τα δεκάλεπτα: 11-27,34-48, 46-72,75-84

ΓΑΣ Καλυβίων (Αναγνώστου): Αλιξ 25 (8), Ντέιβις 19, Ρεντζεπέρη, Κόνιαλη 17 (1), Πολίτη, Μαστρογιαννίδου 6 (2), Σκαρέντζου, Γιαρόζ 6, Σταμάτη Γ. 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 16 (4/4 τρ., 6 ριμπ., 2 κλεψ.), Σταμάτη 5, Αυτζή 2 (2 ασ.), Σπυριδοπούλου 5 (1/3 τρ., 6 ριμπ.), Παυλοπούλου, Νικολοπούλου 12 (6/8 δίπ., 4 ριμπ., 3 ασ.), Σωτηρίου 21 (6/8 διπ., 3/6 τρ.), Τίβκιτς 11 (5/8 διπ., 3 ριμπ.), Λίτση, Τζόνσον 10 (4/9 διπ., 11 ριμπ.), Κοσμά 2, Σταμολάμπρου.