Ο Ολυμπιακός «πάτησε» κάτω τον Παναθηναϊκό στο «Μελίνα Μερκούρη», για τη Volleyleague, καθώς τον κέρδισε με 3-0 σετ, με έναν κορυφαίο Φρομ.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του μεγάλου ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής για τη Volleyleague και την αυλαία του πρώτου γύρου. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη πήρε τη νίκη με 3-0 σετ επί του ΠΑΟ.

Μετά το νικηφόρο πέρασμα από την Πυλαία και την επικράτηση με 3-0 σετ κόντρα στον ΠΑΟΚ, ο Θρύλος μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο και το δεύτερο διαδοχικό ντέρμπι με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 3-0 σετ (30-28, 25-17, 25-15) των «πράσινων» στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Volleyleague που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» , σημείωσαν την τέταρτη διαδοχική νίκη και έκτη φετινή και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος, αφήνοντας στο -5 τους «πράσινους».  Σπουδαίο ματς πραγματοποίησε ο Γερμανός ακραίος του Θρύλου, Κρίστιαν Φρομ που ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 21 πόντους (17/26 επιθέσεις, 3 άσσους, 1 μπλοκ), ενώ σε υψηλά στάνταρ κυμάνθηκε η απόδοση του Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς  που ακολούθησε με 18 πόντους.

Ολυμπιακός Βόλεϊ: Ποιοι μένουν, ποιοι φεύγουν – Το χτίσιμο του Θρύλου!

«Ερυθρόλευκο» το πρώτο σετ, μετά από 40 λεπτά!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και απέκτησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 3-1 με τον Μιγαϊλοβιτς αρχικά και στο 4-2. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς και ανέτρεψαν την κατάσταση πηγαίνοντας μπροστά στο σκορ με 9-12 και 10-14. Ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 14-15, με τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει το 18-20. Ο Κρίστιαν Φρομ με δυο διαδοχικούς πόντους ισοφάρισε σε 20-20, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή, αφού οι φιλοξενούμενοι μετά το 21-21, έφτασαν στο 21-23.  Ο Ολυμπιακός αντέδρασε ξανά και ισοφάρισε σε 23-23, μετά το μπλοκ του Ανδρεάδη στον Τσάτσιτς. Οι  φιλοξενούμενοι πήγαν στο σετ μπολ (23-24), αλλά μετά από σερβίς του Τσάτσιτς που κατέληξε άουτ προέκυψε νέα ισοπαλία! Ο Θρύλος προηγήθηκε με 25-24, ύστερα από φιλέ του Ράπτη αλλά ακολούθησε το 25-25 και το 25-26 από πλευράς Παναθηναϊκού.  Ο Νίκολα Μιγαϊλοβιτς έδωσε τη «λύση] στο 26-26 και ο Φρομ του δεύτερο «ερυθρόλευκο» σετ μπολ στο 27-26.  Ακολούθησε νέα… παράταση με τον πόντο του Τσάτσιτς και το τρίτο σετ μπολ για τον Ολυμπιακό μετά το σερβίς άουτ του Ράπτη (28-27). Νέα ισοπαλία 28-28, προβάδισμα τέταρτο «ερυθρόλευκο» σετ μπολ για τον  με τον Φρομ και μετά από φιλέ του Τσάτσιτς διαμορφώθηκε το 30-28, χάρη στο οποίο ο Θρύλος προηγήθηκε με 1-0 σετ.

«Κυρίαρχος» στο 2ο σετ ο Θρύλος!

Δυναμικά ξεκίνησε στο 2ο σετ, ο Ολυμπιακός που μετά το 1-2, απέκτησε το προβάδισμα μαζί με μια διαφορά τεσσάρων πόντων, φτάνοντας στο 7-3.  Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη αύξησε τη διαφορά πηγαίνοντας στο 11-7 και στο 12-7, μετά από κόκκινη που δέχτηκε ο Ρανγκέλ, ενώ με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Έγκλεσκαλνς διαμορφώθηκε το 13-6 που μαρτυρούσε ότι ο Θρύλος είχε επιβάλει το παιχνίδι του στο σημείο αυτό. Ακολούθησε το 15-10,  το 17-12 και το 19-13 δια χειρός Κρίστιαν Φρομ, ο οποίος πρόσφερε πολύτιμες λύσεις.  Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κυριαρχήσει και διαχειρίζονταν υποδειγματικά το υπέρ τους προβάδισμα φτάνοντας στο 21-15, με το οποίο είχαν βάλει τις βάσεις για την κατάκτηση και του 2ου σετ. Ο Κρίστιαν Φρομ με κερδισμένο μπλοκ άουτ σημείωσε το 22-16 και ο Όκολιτς πάνω στο φιλέ το 23-16 αρχικά, το 24-17 στη συνέχεια και το 25-17 με άσσο, χάρη στον οποίο ο Θρύλος έκανε το 2-0 στα σετ!

Δεν του άφησε περιθώρια!

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-4, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 4-4 και προσπέρασε με 5-4 με επίθεση του Χέρμανς Έγκλεσκαλνς. Το «ερυθρόλευκο» σερί διεύρυνε ο Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς πετυχαίνοντας το 6-4 και ο Όκολιτς το έφτασε στο 6-0 (μετά το 1-4) για το 7-4! Από το -3 ο Θρύλος βρέθηκε στο +3 αρχικά και στο +4 στη συνέχεια με τον Μιγιαΐλοβιτς να σημειώνει το 9-5.  Οι πράσινοι μείωσαν σε 9-7 και 10-8, όμως η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και δεν επέτρεψε στο σημείο αυτό, την περαιτέρω μείωση της διαφοράς.  Ο Φρομ σημείωσε το 11-8 και στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν το προβάδισμα τους φτάνοντας στο 14-9. Μετά το 14-10, ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς με δυο διαδοχικές επιθέσεις ανέβασε τη διαφορά στο +6 και ο Κρίστιαν Φρομ τοποθέτησε βάσεις νίκης, γράφοντας πάνω στο φιλέ το 17-10. Με νέα επίθεση του Έγκλεσκαλνς διαμορφώθηκε το 18-11 και με μια ακόμα προσπάθεια του Φρομ το 19-11 ενώ ο Μιγιαΐλοβιτς σημείωσε το 20-12! Στην εξέλιξη του σετ, δεν προέκυψε καμία αλλαγή, με τον Μιγιαϊλοβιτς να γράφει με άσσο το 25-15, χάρη στο οποίο ο Θρύλος έφτασε μέσα σε 1,5 ώρα στην καθαρή νίκη με 3-0 σετ!

Tα σετ: 3-0 σε 1.31 30-28 (40’), 25-17 (27’), 25-15 (24’)