Ο Ολυμπιακός πάλεψε χωρίς τη βοήθεια του κόσμου του απέναντι στην Ζιράτ, αλλά γνώρισε την ήττα με 1-3 στην 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων

Ο Ολυμπιακός έκανε μια μεγάλη προσπάθεια απέναντι στη Ζιράτ, όμως δεν κατάφερε να πάρει κάτι από την αναμέτρηση, «λυγίζοντας» με 1-3 σετ στο άδειο «Μελίνα Μερκούρη», για την τρίτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του CEV Champions League.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρόλο που δεν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση χάνοντας με 18-25 το πρώτο σετ, επανήλθαν και ισοφάρισαν σε 1-1 με 25-20 στο δεύτερο. Στα επόμενα δύο, αντιμετώπισαν στα ίσια την τουρκική ομάδα, όμως τα έχασαν στις λεπτομέρειες και εν τέλει έχασαν με 1-3 εντός έδρας.

Παίρνει Καλαντάντζε από την ΑΕΚ ο Ολυμπιακός!

Το πρώτο σετ

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το ματς, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Τούρκοι, χτίζοντας προβάδισμα με 1-8. Οι «ερυθρόλευκοι» επανήλθαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 10-7. Οι παίκτες της Ζιράτ όμως παρέμειναν συγκεντρωμένοι και έφυγαν ξανά στο +8 (20-12) για να καθαρίσουν το πρώτο σετ με 25-18, κάνοντας το 0-1.

Το δεύτερο σετ

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε πιο καλά για τον Ολυμπιακό, βρισκόμενος μπροστά με 8-7. Συνέχισαν σε υψηλή πίεση, κάνοντας το 14-11. Οι παίκτες του Καστελάνι μάλιστα έφτασαν και στο 19-14, βάζοντας θεμέλια για να πάρουν το σετ. Παρά την προσπάθεια των Τούρκων να μειώσουν, το +5 παρέμεινε με το σκορ 22-17, για να φτάσει στην ισοφάριση με πρωταγωνιστή τον Ιντάλγκο για το 25-20 και το 1-1 στα σετ.

Το τρίτο σετ

Το τρίτο σετ είχε παρόμοια έναρξη με το δεύτερο, με τις ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Η Ζιράτ προηγήθηκε με 7-9, όμως ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με +2 (14-12). Η Ζιράτ όμως με σωστές επιλογές κατάφερε να κάνει το 15-18. Ο Τερ Ματ πλήγωσε τον Ολυμπιακό και μέσω αυτού οι Τούρκοι ολοκλήρωσαν το 2ο σετ με 20-25, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα στην αναμέτρηση.

Το τέταρτο σετ

Το τέταρτο σετ ήταν πραγματική μάχη. Οι γηπεδούχοι ήθελαν να ξαναμπούν στο ματς, οι φιλοξενούμενοι να το «καθαρίσουν». Το ματς πήγαινε κυριολεκτικά πόντο-πόντο, φτάνοντας στο 19-18 με οδηγό τον Ολυμπιακό. Εκεί η Ζιράτ με ψυχραιμία πήρε την ψυχολογία των «ερυθρόλευκων», κάνοντας στο 19-21, ανατροπή σε κρίσιμο σημείο για την εξέλιξη του αγώνα.  Συνέχισαν με καλές επιλογές και άμυνες να διατηρούν το προβάδισμα, για να ολοκληρώσουν το 4ο και τελικό σετ με 22-25 και 1-3 νίκη στο Ρέντη.

Τα σετ: 18-25, 25-20, 20-25, 22-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 9 (7/12 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Στερν 11 (9/26 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 4 (4/6 επ.), Κουμεντάκης 9 (6/17 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 32% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/4 επ., 1 άσος), Ιντάλγκο 21 (17/24 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 35% υπ. – 24% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 45% υπ. – 35% άριστες), Δαλακούρας (0/3 επ., 22% υπ. – 22% άριστες), Ζουπάνη

Ζιράτ (Μουσταφά Καβάζ): Άντερσον 17 (16/35 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 47% άριστες), Τερ Ματ 23 (18/24 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Μπουλμπούλ 10 (6/13 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Εκσί 2 (2 άσοι), Γκιουνές 10 (7/7 επ., 3 μπλοκ), Καμέχο 7 (5/13 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες) / Μπαϊρακτάρ (λ., 50% υπ. – 46% άριστες), Τάουνστρα (33% υπ.), Τοσούν