Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 90-80 της Ζαλγκίρις και έκανε το 2 στα 2 στην Ευρωλίγκα.

Ιδανικά ολοκληρώθηκε το δεύτερο παιχνίδι του Θρύλου στη φετινή Euroleague, με την ομάδα να επικρατεί με. Ο Ολυμπιακός έπαιξε κόντρα σε μία δυνατή ομάδα όμως η πολυπόθητη νίκη ήρθε στο «ΣΕΦ», παρά την έλλειψη των φανταστικών φιλάθλων της ομάδας.

Ξεχώρισε ο φανταστικός Σάσα Βεζένκοφ με 23 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Φαλ με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Σλούκας με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Πρόστιμο σε Αταμάν και Γιαννακόπουλο από την Ευρωλίγκα

Η άμυνα του πρώτου δεκαλέπτου που ξάφνιασε

Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου στο «ΣΕΦ» κόντρα στη Ζαλγκίρις βρήκε τον Ολυμπιακό πίσω στο σκορ. Οι Λιθουανοί ξάφνιασαν με το 7-0 στο ξεκίνημα, με τον Φαλ να το παίρνει πάνω του και με τη βοήθεια του Γουόκαπ να γυρίζουν το ματς. Όμως οι φιλοξενούμενοι ήρθαν πεισμωμένοι στο Φάληρο.

Φαίνεται ότι θέλουν να διεκδικήσουν ότι καλύτερο μπορούν από την αναμέτρηση και να πάρουν το διπλό. Το 18-21, οφείλεται κυρίως στον Σμιτς των 7 πόντων, αλλά και το 43% στο τρίποντο που έχει η Ζαλγκίρις.

Ο Ολυμπιακός θα πρέπει να βελτιώσει την άμυνα του και να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα από κάθε άλλη ομάδα.

Επέστρεψε στα στάνταρ του στο τέλος του ημιχρόνου

Το ημίχρονο στο φαληρικό γήπεδο βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με εννιά πόντους διαφορά, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να βάζει ένα υπέροχο μπάζερ μπίτερ τρίποντο. Η ομάδα ήταν βελτιωμένη σε άμυνα και επίθεση, καθώς έβαλε 23 (18 στο πρώτο δεκάλεπτο) και δέχτηκε 13 (21 στο πρώτο). Αυτή η βελτίωση δείχνει ότι μπορεί να βγάλει αντίδραση ο Θρύλος και ας έκανε ένα μέτριο πρώτο δεκάλεπτο για τα δικά του στάνταρ.

Οι κινήσεις που έκανε ο Γιώργος Μπαρτζώκας, ήταν όπως και με την Μπαρτσελόνα σωστές. Λαρεντζάκης και Σλούκας έφτασαν τους 8 πόντους, με τον Σάσα Βεζένκοφ να κάνει τη διαφορά για μία ακόμη φορά στο σκοράρισμα, έχοντας πετύχει 14 (έχει μαζέψει και εφτά ριμπάουντ).

Προφανώς και ο Θρύλος έχει το πάνω χέρι για το δεύτερο ημίχρονο, αλλά θέλει προσοχή γιατί η Ζαλγκίρις έδειξε ότι μπορεί να γίνει μία πολύ επικίνδυνη ομάδα.

Η απόλυτη ισορροπία του τρίτου δεκαλέπτου κρατάει τον Θρύλο μπροστά καλή διαφορά

Οι δύο ομάδες βάλανε από 23 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (67-58). Αυτό το σκορ κρατάει τον Θρύλο μπροστά με μία διαφορά εννιά πόντων κάτι το οποίο του δίνει ένα μαξιλαράκι ασφαλείας για τα τελευταία δέκα λεπτά. Η ομάδα έχει απειληθεί ανά διαστήματα, αλλά δείχνει ότι μπορεί να το διαχειριστεί, καθώς δεν έχει βρεθεί πίσω στο σκορ από τότε που πέρασε μπροστά στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Βεζένκοφ είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής, έχοντας ήδη ολοκληρώσει το double double με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ. Όσα περνάει η ώρα η Ζαλγκίρις δείχνει να ξεμένει από δυνάμεις και είναι σημαντικό να έρθει η δεύτερη νίκη για τον Θρύλο.