Ο Ολυμπιακός κέρδισε και τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ με 89-72 και έφτασε τις τρεις σερί νίκες στην Ευρωλίγκα, πατώντας γερά πλέον στην εξάδα με ρεκόρ 6-4. Επόμενος αντίπαλος η Μονακό στο Πριγκιπάτο (30/11, 20:00).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση από το πρώτο δεκάλεπτο και μετά σε άμυνα και επίθεση και δεν είχε κανένα πρόβλημα να κερδίσει τους Πρωταθλητές Λιθουανίας στο κατάμεστο ΣΕΦ με 89-72!

Κορυφαίοι για τους Πειραιώτες ήταν ο Αϊζάια Κάνααν με 25 πόντους και 5/6 τρίποντα και ρεκόρ καριέρας, ο Πίτερς με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ ο Ουόκαπ με 14 πόντους και 4/7 τρίποντα κι 5 ασίστ και ο Μπραζντέικις με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Είδαν λίγη χαρά με πρωταγωνιστή τον… Ντιφαλά!

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 6-4 και βρίσκεται στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας μετρώντας τρεις σερί νίκες, ενώ επόμενος αντίπαλος του θα είναι η Μονακό στο Πριγκιπάτο στις 30/11 στις 20:00 για την 11η αγωνιστική.

Όταν ξέσπασε πήρε και προβάδισμα νίκης

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να επικεντρώνονται στην άμυνα και το σκορ να είναι ισόπαλο στο 10-10 (στο 6′).

Η Ζαλγκίρις με δύο μακρινά σουτ προηγήθηκε με 17-13 (στο 9′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό δια χειρός Κάνααν με 4 προσωπικούς του πόντους να ισοφαρίζει σε 19-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι παρέμενε κλειστό και σκληρό με τις δύο ομάδες, να είναι άστοχες στην επίθεση και τους Πειραιώτες, να έχουν μικρό προβάδισμα με 25-23 (στο 14′) μετρώντας 2/11 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός κρατούσε χάρη στην άμυνα του και με 5 κομβικούς πόντους του Μπραζντέικις και ο Ουόκαπ με το 2ο τρίποντο του έφεραν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +9 (36-27 στο 19′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ερυθρόλευκο ξέσπασμα και προβάδισμα με 43-31 και τον Ουόκαπ να έχει 11 πόντους, ενώ η διαφορά είχε πάει και στους 15!

Ο Κάνααν πήρε το «όπλο» του και καθάρισε το ματς!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Φαλ να δημιουργεί από το ποστ και τους Κάνααν – Ουόκαπ με 2/2 τρίποντα να στέλνουν τη διαφορά πάλι στο +15 (51-36 στο 24′).

Η Ζαλγκίρις προσπαθούσε να αντεπιτεθεί, ο Ουόκαπ έφτασε τα 3 φάουλ, όμως ο τρομερός Κάνααν με 2/2 τρίποντα και συνολικά 20 πόντους διαμόρφωσε το σκορ σε 57-42 (στο 26′).

Η τρίτη περίοδος έληξε με 69-52 και τους γηπεδούχους να είναι «αγκαλιά» με τη νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί, παρότι η Ζαλγκίρις μείωσε με τον Έβανς σε 75-60 στο 33ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός έχασε τη συγκέντρωση του και οι Λιθουανοί μείωσα  σε 78-66 στο 36′, όμως ο Λαρεντζάκης με ένα μεγάλο τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 15 (81-66) και τελείωσε το ματς οριστικά.

Στο φινάλε οι Πειραιώτες πανηγύρισαν εύκολα και δίκαια τη σημαντική νίκη με 89-72!

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-31, 69-52, 89-72

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Κάνααν, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Πάπας, Φαλ, Παπανικολάου, Μπραζντέικις, Πίτερς, Μιλουτίνοφ, Σίκμα, ΜακΚίσικ

Ζαλγκίρις (Μακσβίτις): ‘Εβανς, Λεκαβίτσιους, Χέις, Γκεντράιτις, Σμιτς, Μοντβίλα, Μπιρούτις, Ντίμσα, Λαβρινοβίτσιους, Μάνεκ, Μπουτκεβίτσιους, Ουλανόβας