Θετικό ξεκίνημα για τον Θρύλο.

Το πρώτο φιλικό προετοιμασίας της, ενόψει της νέας αγωνιστικής σεζόν, έδωσε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας επικράτησαν με 32-25 του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας στο «μπαλόνι» του ΣΕΦ, παρουσιάζοντας θετικά στοιχεία, σε ένα «τεστ» με πολλές δοκιμές και υψηλό αγωνιστικό ρυθμό.

Ο Θρύλος «μπήκε» δυνατά στο ματς, αφού ξεκίνησε με 2-0 προβάδισμα, διαφορά (+2) που κράτησε έως το 7-5. Με την ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας να μειώνει σε 8-7, στο 19ο λεπτό. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την έντασή τους, ξέφυγαν ξανά με +3 (12-9, 17-14) και «έκλεισαν» το ημίχρονο με 17-15.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Νίκου Γραμματικού ήταν πιο αποτελεσματική στην άμυνα, πίεσε πολύ, έκλεψε μπάλες και βγήκε στον αιφνιδιασμό, φτάνοντας στο +4 (20-16, 21-17), στο 42ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ξανά στο γκολ (21-20), όμως στο 52ο λεπτό, ο Ολυμπιακός ανέβασε «στροφές» και ξέφυγε με 29-22. Στο 57ο λεπτό, η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +9 (31-22), με τους Κυπελλούχους Ελλάδας να επικρατούν με 32-25.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-4, 7-6, 9-9, 12-11, 17-15 (ημχ.) 20-16, 23-21, 25-22, 28-22, 30-23, 32-25