Με εξαιρετική άμυνα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 29-18 της Τίκβες στη Βόρεια Μακεδονία, για φιλική αναμέτρηση!

Την πέμπτη της νίκη, σε ισάριθμα φιλικά προετοιμασίας για τη νέα σεζόν, πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλητές Ελλάδας, παίζοντας εξαιρετική άμυνα σε όλη τη διάρκεια, επικράτησαν με 29-18 της Τίκβες στην Βόρεια Μακεδονία, με τον Γιώργο Καρασαββίδη να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα από ένα δυνατό «τεστ».

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν για άλλη μία φορά ωραίο χάντμπολ, παρουσίασαν θετικά στοιχεία στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο κόουτς Καρασαββίδης μοίρασε το χρόνο σε όλους τους παίκτες του. Επόμενο φιλικό για τον Θρύλο αύριο, Σάββατο (3/9) στις 17:00, κόντρα στον Αερωπό, στην Έδεσσα. Ο Ολυμπιακός θα παραμείνει στη βόρεια Ελλάδα, αφού την Κυριακή (4/9, 18:00) θα δώσει ένα ακόμα φιλικό ματς, αυτή τη φορά με αντίπαλο τη Δράμα.

Ο Αντρέα Γκαρντίνι ξεκινάει να χτίζει τον νέο Ολυμπιακό!

Ο αγώνας…

Με γκολ του Σλαβούλιτσα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3, με τον Νιόκας να «γράφει» το 5-3 και τον Μιχαηλίδη το 6-3! Ο Θρύλος συνέχισε να έχει τον έλεγχο, έφτασε στο 8-5, ενώ ο Βέμπερ σκόραρε για το 9-6 των «ερυθρόλευκων». Οι πρωταθλητές Ελλάδας έπαιζαν εξαιρετική άμυνα, ενώ στην επίθεση έφτασαν σε double score, με ωραίο γκολ του Μοντόρο, για το 14-7.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα +8 για τον Ολυμπιακό, αφού ο Βέμπερ στον αιφνιδιασμό έκανε το 15-7 κόντρα στην Τίκβες! Η αμυντική λειτουργία των «ερυθρόλευκων» ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο, κρατώντας τους γηπεδούχους στα επτά τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε στο 17-9, με προσπάθεια του Βέμπερ. Ο Μοντόρο ανέβασε τη διαφορά στο +9 (9-18), με τον Μπάγιο να σκοράρει για το +10 των «ερυθρόλευκων» και το 22-12! Ο Ολυμπιακός συνέχισε την κυριαρχία του, ο Παπαβασίλης έδωσε «αέρα» 11 τερμάτων (13-24), με τους Πειραιώτες να ξεφεύγουν και με +12 (13-25) στη συνέχεια!

Η ομάδα από την Βόρεια Μακεδονία μείωσε σε 25-16, ο Ολυμπιακός ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +10 (16-26), με τον Παπαβασίλη να κάνει το 27-16 στην κόντρα. Στα λεπτά που ακολούθησαν, ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε ιδιαίτερο πρόβλημα και πανηγύρισε τη φιλική νίκη με 29-18 επί των γηπεδούχων.