Ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος επί του Αθηναϊκού ΑΣΒ με σκορ 32-32, για την Β' φάση του πρωταθλήματος της ΕΣΧΑ.

Ολυμπιακός: Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση των Παίδων της Ακαδημίας Χάντμπολ των «ερυθρόλευκων» στο ξεκίνημα της Β Φάσης του Πρωταθλήματος της ΕΣΧΑ που διεξήχθη το μεσημέρι της Κυριακής (13/2) στο γήπεδο του Βύρωνα. Με τα αγόρια του Ολυμπιακού να φιλοξενούνται από τον Αθηναϊκό ΑΣΒ και να αναδεικνύονται ισόπαλοι με σκορ 32-32.

Τσελεμπής και Χρυσουλης πέτυχαν από 8 τέρματα για την ομάδα του Βύρωνα Παπαδόπουλου, σε μια αναμέτρηση που ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα και θα μπορούσε να φύγει με το «διπλό» από τον Βύρωνα, αν ήταν λίγο πιο προσεκτικός στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (68-65): Ήττα στο φινάλε σε ματς… θρίλερ για τις «ερυθρόλευκες»

Ακολουθεί η 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος, με τους «ερυθρόλευκους» να αντιμετωπίζουν τον ΑΣΕ Δούκα εκτός έδρας.

Ο αγώνας…

Στην αναμέτρηση με τον Αθηναϊκό, οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυναμικά στον αγώνα, έμειναν κοντά στο σκορ και έφτασαν μέχρι το 4-4, μετά από 10’ παιχνιδιού.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να βρέθηκε να κυνηγάει, πρώτα με 6-5 και στη συνέχεια με 9-8, κατάφερε όμως να παραμείνει κοντά στο σκορ και να αντεπιτεθεί στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου μέρους.

Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 11-11 περίπου 5΄πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ενώ στον εναπομείναντα χρόνο ήταν καταιγιστικοί και με ένα επιμέρους σκορ 1-5, έφτασαν στο 12-16, παίρνοντας μια διαφορά τεσσάρων τερμάτων ως παρακαταθήκη για την επανάληψη.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Αθηναϊκός έβγαλε αντίδραση, και εκμεταλλευόμενος το νωθρό ξεκίνημα των Πειραιωτών, μείωσε την διαφορά στην ελάχιστη τιμή της, για το 16-17. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο, ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό και ανέκτησε την υπέρ του διαφορά στο +4, διαμορφώνοντας το 20-24 ακριβώς στα μισά του δεύτερου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Βύρωνα Παπαδόπουλου, διαχειρίστηκε πολύ καλά το υπέρ της προβάδισμα και έφτασε μέχρι τα τελευταία λεπτά του αγώνα προηγούμενη με 28-31, όμως σε εκείνο το σημείο υπήρξε μια διακοπή λόγω αποβολών και για τις δύο ομάδες, γεγονός που έδειξε να επηρεάζει τη συγκέντρωση των «ερυθρολεύκων», με αποτέλεσμα το τελευταίο σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με τελικό σκορ 32-32.