Ο Ολυμπιακός επικράτησε επί του Βόλου, στο γεμάτο «Γ. Καραϊσκάκης», με αιχμή του δόρατος τον φορμαρισμένο Ελ Κααμπί, ο οποίος σκόραρε για 7η συνεχόμενη αναμέτρηση. Ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής (26η) για την κανονική διάρκεια της Super League, αντιμετώπιζε τον Βόλο. Το «Γ. Καραϊσκάκης», μετά από μήνες έβαλε τα «καλά» του, γέμισε από φίλους του Θρύλου, οι οποίοι δε σταμάτησαν στιγμή να χειροκροτούν την ομάδα.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Κλειστή η Θύρα 7 με Λαμία!

Για τους γηπεδούχους, ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ επέλεξε για την βασική ενδεκάδα τον Τζολάκη για την εστία, στην άμυνα τους Ορτέγκα, Ρέτσο, Άμπι και Ροντινέι, μπροστά στον άξονα είδαμε τους Όρτα, Τσικίνιο και Έσε, ενώ στην επίθεση οι Μασούρας-Ποντένσε πλαισίωσαν τον απόλυτα φορμαρισμένο Ελ Κααμπί.

Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Πασχαλάκης, Ελ Αραμπί, Ρούμπεν Βέζο, Αλεξανδρόπουλος, Κάρμο, Γιόβετιτς, Ρίτσαρντς, Ναβάρο, Μπιανκόν.

Για τους φιλοξενούμενους ο Χρήστος Κόντης ξεκίνησε στην ενδεκάδα του τον Κόβακς, στην τετράδα άμυνας τους Μύγα, Ράσιτς, Σιέλη και Λούνα, μπροστά τους στον άξονα τους Ντε Καμπς και Μπαριέντος, ενώ στην επίθεση είδαμε τους Ολιβέρα, Ασένχουν, Κόμπα, με αιχμή του δόρατος τον Μωραϊτη.

Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Κόστιτς, Ασλανίδης, Τάχατος, Κίτσος, Καραγιάννης, Μπερτόγλιο, Ποπέσκου.

Ολυμπιακός: Ουσιαστικός εξ αρχής!

Από τα πρώτα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν αρκετά σκληρά, γεγονός που έφερε τραυματισμούς στην ομάδα μας, δίχως ωστόσο να είναι σοβαροί. Μόλις στο 6’, ο Μπαριέντος είδε την κόκκινη κάρτα, μετά από χτύπημα στο πρόσωπο με τις τάπες, προς τον Γιώργο Μασούρα, μετά από μία διεκδίκηση.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα μας έγινε στο 10’ της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά στο 1-0, όταν ο Ροντινέι έκανε το γέμισμα προς την περιοχή του Βόλου, ο Σιέλης δεν έδιωξε καλά, με τον Ποντένσε να σουτάρει εκτός εστίας. Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν, με ένα γέμισμα του Ασενούν. Γενικότερα, οι Πειραιώτες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, καθώς και αρκετές ευκαιρίες.

Μάλιστα, με την συμπλήρωση 18 λεπτών, ο Ποντένσε έφτασε ακόμη μια φορά κοντά στο να ανοίξει το σκορ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ από καλή θέση.

Ελ Κααμπί… άπιαστος, πετάει φλόγες!

Στο πρώτο εικοσάλεπτο, ο Ελ Κααμπί, μετά από εξαιρετική πάσα του Ποντένσε, βρέθηκε εξ επαφής με τον κίπερ του Βόλου, όμως ο ίδιος ήταν άστοχος. Πέντε λεπτά αργότερα, ξανά ο Μαροκινός έχασε σημαντική ευκαιρία, με τον Κόβακς να λέει «όχι». Μια του κλέφτη, δύο του κλέφτη, την Τρίτη, ο Ελ Κααμπί σκόραρε. Στο 27’, μετά από γέμισμα του Όρτα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με το σώμα.

Στη συνέχεια, ο Βόλος προσπάθησε να μπει στο ματς, με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως κατέληξε εκτός εστίας του Τζολάκη. Ο Ολυμπιακός ομολογουμένως είχε τις φάσεις και για άλλα γκολ. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις, αν και με καθυστέρηση, ο Τσαγκαράκης υπέδειξε πέναλτι, που κερδισε ο Ποντένσε. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Ελ Κααμπί, με τον Μαροκινό να κάνει το 2-0 και να στέλνει τον Θρυλο με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια.

Ολυμπιακός: Δεν έχασε τον έλεγχο!

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος. Στο 50’ η ομάδα μας έφτασε κοντά σε τρίτο τέρμα, όταν ο Ροντινέι έκανε ένα γέμισμα από τα δεξιά, με τον Ποντένσε να παίρνει σκαστή κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα εκτός εστίας.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει, με σκόρερ τον Μασούρα στο 56’ του ματς στο Φάληρο. Μετά από κόρνερ, ο Ρέτσος πήρε μια κεφαλιά, η μπάλα βρήκε αποδέκτη τον Έλληνα μεσοεπιθετικό, με τον ίδιο να μη δυσκολεύεται να τριπλασιάσει τα «ερυθρόλευκα» τέρματα! Όμως, η φάση ακυρώθηκε ως φάουλ στον Ρέτσο, με τον ίδιο να κιτρινίζεται επιπλέον.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Μεντιλίμπαρ έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές, με τους Αλεξανδρόπουλο, Γιόβετιτς και Μπιανκόν να περνάνε αντί των Ροντινέι, Ρέτσου και Έσε. Ενώ, ο Ολυμπιακός πίεζε και για άλλο γκολ, ο Ναβάρο κι ο Ελ Αραμπί πέρασαν αντί των Ελ Κααμπί και Τσικίνιο. Εν συνεχεία, ο ρυθμός έπεσε, μιας και μπήκαν κι αρκετές αλλαγές.

Στο 87′, εν τέλει έγινε το 3-0, με τον Γιόβετιτς, κερδίζοντας τον κίπερ του Βόλου, ενώ η φάση ελέγχθηκε κι απ’ το VAR. Ο Θρύλος δε σταμάτησε όμως, καθώς ο Ποντένσε τετραπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας, όμως το γκολ επίσης δε μέτρησε, λόγω του ότι ο Ναβάρο έκανε χέρι, όπως είδε ο διαιτητής. Οι καθυστερήσεις ήταν 5′, με την ομάδα του Μεντιλίμπαρ να παίρνει ένα εύκολο τρίποντο.