Τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι Παίδες του Ολυμπιακού, μετά την άνετη επικράτησή τους με 3-0 σετ επί του ΑΟΝ Αργυρούπολης.

Τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι Παίδες του Ολυμπιακού, μετά την άνετη επικράτησή τους με 3-0 σετ επί του ΑΟΝ Αργυρούπολης, το μεσημέρι του Σαββάτου (30/10) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη», για την 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ18 της ΕΣΠΕΔΑ.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν αρκετά καλό βόλεϊ, ήταν σαφώς ανώτεροι από τον αντίπαλό τους και δέχθηκαν μόλις 18 πόντους σε όλο το παιχνίδι, φτάνοντας με αυτόν τον τρόπο σε μία σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας. Επόμενη αγωνιστική για την ομάδα του Σπύρου Κυριακάκη, το επόμενο Σάββατο (6/10), στην εκτός έδρας αναμέτρηση στην Ηλιούπολη με την ομώνυμη ομάδα.

MVP του πρωταθλήματος ο Τζούριτς: «Εδώ που ξεκίνησα, εδώ θα τελειώσω!»

Άνετα στο πρώτο σετ!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αποφασιστικά το παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 8-0 μετά από έξι πόντους τους Καζάζη, ενώ λίγο αργότερα έφτασαν στο 13-2 χάρη σε τρείς σερί άσσους του Καζάζη και πρώτο χρόνο του Στράτου.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο και οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 17-3 με επίθεση του Μαρουλή, για να έρθει λίγο αργότερα το τελικό 25-4 και το 1-0 στα σετ του Ολυμπιακού, με το σκορ να είναι ενδεικτικό της μεγάλης διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Καθάρισε σε 30’ δεύτερο και τρίτο σετ!

Ο Ολυμπιακός δεν χαλάρωσε καθόλου και εμφανίστηκε με την ίδια σοβαρότητα και στη συνέχεια, παίρνοντας προβάδισμα στο δεύτερο σετ με 9-1 χάρη σε επιθέσεις από τον Καζάζη και Στράτο. Το ίδιο δίδυμο συνέχισε να επιτίθεται και να δίνει πόντους στους Πειραιώτες που έφτασαν μέχρι το 14-2, ενώ ο Χατζηκλημανόγλου με ωραία επίθεση ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 18-4.

Ο επόμενος πόντος πήγε στους φιλοξενούμενους για το 18-5 και ήταν ο τελευταίος που θα κατάφερναν να πάρουν από αυτό το σετ, αφού οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα 7-0, για να πάρουν το δεύτερο σετ με σκορ 25-5. Ίδια ιστορία και στο τελευταίο σετ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει κεφάλι στο σκόρ με 5-1 και την Αργυρούπολη να βρίσκει προσωρινά λύση στο σκοράρισμα και με δύο σερί πόντους να μειώνει σε 5-3.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο σκορ με 10-4, για να φτάσει πολύ γρήγορα στο 19-8 «καθαρίζοντας» ουσιαστικά και το τρίτο σετ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον επόμενο πόντο για το 19-9, όμως ο Ολυμπιακός και πάλι με νέο σερί έφτασε στο τελικό 25-9, ολοκληρώνοντας με αυτό τον τρόπο τη νίκη του με 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 σε 0:53. 25-4 (17’), 25-5 (15’), 25-9 (15’)