Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει, το απόγευμα της Μ. Πέμπτης (21/4, 17:00) τον ΠΑΟ, για την 9η αγωνιστική του μίνι-πρωταθλήματος της Volley League.

Ολυμπιακός: Κρίσιμη «μάχη» με τον Παναθηναϊκό για το πρωτάθλημα, δίνει την Μεγάλη Πέμπτη (21/4) η ομάδα βόλεϊ Ανδρών των «ερυθρόλευκων».

Οι πρωταθλητές Ελλάδας αντιμετωπίζουν τους «πράσινους», τους οποίους υποδέχονται στις 17:00 (ΕΡΤ Sports) στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την 9η αγωνιστική του μίνι-πρωταθλήματος της Volley League.

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)

Ο Θρύλος χρειάζεται τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό, ώστε να διατηρήσει τις ελπίδες του για τον τίτλο, η υπόθεση του οποίου θα κριθεί την 10η και τελευταία αγωνιστική.

Τα σενάρια…

Οι Ερυθρόλευκοι έχουν ιδανικό στόχο τη νίκη με 3-0 σετ και να καταφέρουν να περιορίσουν τον Παναθηναϊκό κάτω από 49 κερδισμένους πόντους, ώστε να αποκτήσουν το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας το οποίο κρατά ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη του με 3-0 σετ στο πρώτο μεταξύ τους ματς.

Σε αντίθετη περίπτωση, θέλουν έστω μια απλή νίκη, ακόμα και με 3-2 σετ, για να περιμένουν στραβοπάτημα του Παναθηναϊκού την τελευταία αγωνιστική με αντίπαλο τον Φοίνικα εντός έδρας, την ώρα που εκείνοι θα παίζουν στη Ζηρίνειο με την Κηφισιά και θέλουν μόνο τρίποντο.

Από την άλλη, για τον Παναθηναϊκό, αν δεν κερδίσει, τα πράγματα είναι απλά. Θέλει έστω 49 πόντους συνολικά σήμερα και να κερδίσει την τελευταία αγωνιστική τον Φοίνικα είτε 3-0 είτε 3-1.

Αξίζει να σημειωθεί όμως πως και ο Φοίνικας έχει ελπίδες για τον τίτλο, αφού έχει 26 βαθμούς. Απλώς υπάρχει μόνο ένα σενάριο για εκείνον. Ο Φοίνικας πρέπει να νικήσει με καθαρό σκορ 3-0 ή 3-1 σετ τόσο τον ΠΑΟΚ όσο και τον Παναθηναϊκό την τελευταία αγωνιστική στο Μαρούσι, και παράλληλα ο Ολυμπιακός να νικήσει τον Παναθηναϊκό με οποιοδήποτε σκορ αύριο στο «Μελίνα Μερκούρη» και παράλληλα να ηττηθεί στην Κηφισιά από την τοπική ομάδα με 3-0 ή 3-1 σετ.