Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Βαλένθια στο «ΣΕΦ» για την έκτη αγωνιστική της Euroleague και γνώρισε την ήττα με 83-82.

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε στο «ΣΕΦ» τη Βαλένθια για την έκτη αγωνιστική της Euroleague με τους νταμπλούχους Ελλάδας να χάνουν με 83-82. Δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα για την ομάδα και οι φιλοξενούμενοι… σόκαραν την ομάδα, με τρεις βολές στο τέλος της αναμέτρησης.

Έδειξε κυριαρχία νωρίς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο με τη Βαλένθια και προηγείται στο «ΣΕΦ» με 28-22. Με κύριο πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ (10 πόντους, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ) έχει ένα καλό προβάδισμα.

«Ο Ολυμπιακός έχει ήδη εξασφαλίσει τον Κίναν Έβανς»!

Με 8/10 δίποντα και 3/4 τρίποντα η ομάδα έχει κάνει ένα καλό δεκάλεπτο, με τους Ισπανούς να μειώνουν στο σκορ λόγω των συνεχόμενων τριπόντων που βάλανε (4/6). Ανησυχία για τον Μουσταφά Φαλ ο οποίος πήγε στον πάγκο με ενοχλήσεις.

Ημίχρονο που δείχνει τον δρόμο προς τη νίκη

Ημίχρονο με τη διαφορά να είναι στους 13 πόντους. Ο Ολυμπιακός παρά τα 12 λάθη, έχει βρει τον τρόπο μέσα από την άμυνά του, αλλά και μεγάλων σουτ να κρατήσει τη διαφορά με τη Βαλένθια σε πολύ καλό επίπεδο.

Μόνο 12 πόντους από τη Βαλένθια στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν θέσει με τους δικούς τους όρους και ρυθμούς την κατάσταση του ματς. Κυριαρχία στα ριμπάουντ (κάτι που έλειπε από το ματς με τη Μονακό) με 20-5 και τους φιλοξενούμενους να έχουν μόλις 2 επιθετικά.

Με τη λήξη του ημιχρόνου πρώτος σκόρερ παραμένει ο Σάσα Βεζένκοφ ο οποίος έχει φτάσει τους 14 πόντους.

Πήγε να βάλει ζόρια στον εαυτό του

Ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό με το σκορ να είναι 24-24. Η Βαλένθια είχε ένα πολύ μεγάλο σερί και έδειξε ότι μπορεί να απειλήσει τους «ερυθρόλευκους». Ευτυχώς στο τέλος του δεκαλέπτου, με τρία τρίποντα του Κώστα Παπανικολάου, η ομάδα αύξησε και πάλι τη διαφορά της και… ξύπνησε μετά το κακό δεκάλεπτο.

Η διαφορά παρέμεινε μεγάλη και ο Θρύλος αγκαλιάζει την πέμπτη του νίκη στη φετινή Euroleague.