Νίκη για τον Ολυμπιακό Β', ο οποίος ξεπέρασε το εκτός έδρας εμπόδιο επί του Αμαρουσίου, με 92-87.

Στο Κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι αναμετρούνταν η ομάδα του Ολυμπιακού Β’ με αντίπαλο το Μαρούσι, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Α’ φάσης για το Κύπελλο Ελλάδος.

Για την ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη ξεκίνησαν οι Παπαδιονυσίου, Τσόχλας, Σκουλίδας, Χρηστίδης και Μελισσαράτος, ενώ για τον κόουτς Σκαραφίγκα οι Παπαγιάννης, Σουρλής, Χατζηδάκης, Δούκας και Γκαγκαλούδης.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η αναπτυξιακή μας ομάδα είχε την πρωτοβουλία κινήσεων, ενώ καθόλη τη διάρκεια της περιόδου προηγούνταν με διψήφια διαφορά (7-19) . Στο τελευταίο λεπτό ουσιαστικά το Μαρούσι μείωσε τη διαφορά στο τελικό σκορ της περιόδου 15-23 υπέρ του «ερυθρόλευκου» συνόλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ειδικά στα πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τρίποντο (24-27), ενώ μετά από 15’ αγώνα, μείωσαν και στον πόντο. Προς τα μέσα της περιόδου, έγινε και ένα σκηνικό που πάγωσε το ρυθμό του παιχνιδιού, με πρωταγωνιστή τον Γκαγκαλούδη. Παρόλα αυτά, οι Πειραιώτες είχαν το προβάδισμα, όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα, το Μαρούσι προηγούνταν στο ημίχρονο με δύο πόντους (40-38).

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι Πειραιώτες πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με 44-40, όμως γρήγορα το Μαρούσι πήρε εκ νέου προβάδισμα 49-48. Ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει «χαθεί» στον ρυθμό των γηπεδούχων, αλλά ένα τρίποντο του Σκουλίδα έφερε το ματς στο καλάθι (63-61). Με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πίσω με τρεις (69-66).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη έκανε τις προσπάθειές της για να πάρει τα ηνία του αγώνα. Μάλιστα, μετά από 33′ αγώνα, είχε φέρει το ματς στην ισοπαλία (74-74).  Στα τελευταία τέσσερα λεπτά, ο Ολυμπιακός προηγούνταν με 82-81, ο Σκουλίδας με δύο άμυνες και ο Νικολαϊδης με γκολ-φάουλ, έδωσαν αέρα ψυχολογίας (και πόντων με το +4) στον Θρύλο. Στην επόμενη κιόλας επίθεση, ο Νικολαϊδης ευστόχησε σε τρίποντο (81-88).

Εν τέλει οι Πειραιώτες πήραν το «ροζ φύλλο» αγώνα, αφού ξεπέρασαν το εμπόδιο του Αμαρουσίου με 92-87, με κρίσιμο στα κομβικά σημεία τον Σκουλίδα.

Δεκάλεπτα: 15-23, 40-38, 69-66, 87-92

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 15 (2), Παπαγιάννης, Ξύδας 14 (3), Σουρλής 6 (2), Κανέλλης 4, Χατζηδάκης 12, Παπαγεωργόπουλος, Αρνόκουρος 8 (1), Δούκας 3 , Γιαννόπουλος, Γκαγκαλούδης 25 (3/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 7/9 βολές, 7 ασίστ)

Ολυμπιακός Β’ Piraeus Bank (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 8 (6 ριμπ., 6 ασ.), Κουρτίδης 2, Μωραΐτης 4, Νικολαΐδης 9 (10 ασίστ), Κολοβέρος 4, Τσόχλας 6 (5 ασίστ), Σκουλίδας 10 (2), Καδρας, Χρηστίδης 22 (5/8 βολές, 7/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Τσάμης 2, Μελισσαράτος 25 (12 ριμπ.)