Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Τσουκαρίτσκι με 3-1.

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε μόλις τέσσερα λεπτά για να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Οι «ερυθρόλευκοι» που είχαν μπει εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο, σκόραραν με τον Αγιούμπ Ελ Κααμπί, ο οποίος βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και πλάσαρε από τη μικρή περιοχή.

Από τα πρώτα δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι είχαν δείξει τη διάθεσή τους και μόνο τυχαίο δεν είναι ότι στο 6′ βρήκαν και ένα δεύτερο γκολ με τον Μασούρα, το οποίο βέβαια ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ο πρώτος «εκλεκτός» του Μεντιλίμπαρ! (video)

Ο ίδιος παίκτης στο 9′ έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής, το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Το πρέσινγκ του Ολυμπιακού ήταν ασταμάτητο τα πρώτα λεπτά του αγώνα και αυτός είναι ο λόγος που δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει μπάλα η Τσουκαρίτσκι.

Ο Κώστας Φορτούνης, υποδέχθηκε μία εξαιρετική μπαλιά από τον Μαντί Καμαρά, και με ένα καταπληκτικό σουτ έκανε δύο τα γκολ της ομάδας.

Οι Πειραιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι τα μισά του ημιχρόνου. Κατοχή της μπάλας, περιορισμό των αντίπαλων χαφ και γρήγορες επιθέσεις. Κάτι το οποίο προφανώς και άρεσε στον Ντιέγκο Μαρτίνεθ σε συνδυασμό με τα δύο γκολ.

Στο 31′ ήταν η αμέσως επόμενη μεγάλη φάση του Ολυμπιακού, με τον Ελ Κααμπί να πλασάρει από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από γύρισμα του Φορτούνη, ωστόσο με τις κόντρες η μπάλα κατέληξε στον Σαμούροβιτς.

Ο Ολυμπιακός έψαχνε ένα τρίτο γκολ και δικαίως το βρήκε στο 40′. Μετά από καταπληκτική συνεργασία των Μπιέλ και Φορτούνη, ο δεύτερος έβγαλε μία εξαιρετική σέντρα, με τον Αγιούμπ Ελ Κααμπί να πετυχαίνει το δεύτερό του γκολ.

Η τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου ημιχρόνου, ήρθε από τα πόδια του Πεπ Μπιέλ, ο οποίος με ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα ξυστά από το δεξί κάθετο δοκάρι του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Ο Μαντί Καμαρά μπόρεσε και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε ως αντικανονικό λόγω χεριού. Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει τον έλεγχο του ματς και είχε μία εξαιρετική ευκαιρία με τον Μπιέλ στο 55΄για το 4-0, με το σουτ του να καταλήγει άουτ.

Στο 60′ ο Ολυμπιακός έκανε τις πρώτες αλλαγές του. Ο Γκουστάβο Σκάρπα πήρε τη θέση του Μασούρα, ενώ ο Σαντιάγκο Έσε πραγματοποίησε το ντεμπούτο του, καθώς αντικατέστησε τον Μαντί Καμαρά.

Στο 70΄και την ώρα του cooling break, οι γηπεδούχοι έκαναν δύο ακόμα αλλαγές. Ο Ελ Αραμπί πέρασε στη θέση του Ελ Κααμπί, ενώ ο Ρέτσος έδωσε τη θέση του στον Τζάκσον Πορόσο, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δύο καλές στιγμές με τον Μπιέλ μέχρι το 80′, αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν το 4-0.

Στο 82′, οι Πειραιώτες έκαναν την τελευταία τους αλλαγή, καθώς ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος πέρασε στη θέση του Πεπ Μπιέλ.

Στο 85′ ο Ελ Αραμπί έκανε μία καταπληκτική προσπάθεια, με τον Σαμούροβιτς να λέει «όχι», ενώ στην επαναφορά ο Σκάρπα δεν σκόραρε με κεφαλιά. Ο Κίνι στο 90′ απείλησε με αριστερό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ήταν αδύναμο.

Δυστυχώς για τον Ολυμπιακό, στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Τσουκαρίτσκι κατάφερε… από το πουθενά να μειώσει σε 3-1 με τον Μιλαντίνοβιτς.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Πασχαλάκης, Βρουσάι, Ρέτσος, Φρέιρε, Κίνι, Μαντί Καμαρά, Ιμπόρα, Μασούρας, Μπιέλ, Φορτούνης, Ελ Κααμπί

Στον πάγκο: Τζολάκης, Παπαδούδης, Σκάρπα, Ελ Αραμπί, Αλγκασίμ Μπα, Αλεξανδρόπουλος, Καρβάλιο, Ραμόν, Πορόσο, Έσε, Ντόη.

Η ενδεκάδα της Τσουκαρίτσκι: Σαμούροβιτς, Σούμποτιτς, Ντρέζγκιτς, Στεφάνοβιτς, Ρόγκαν, Στάνκοβιτς, Σισοκό, Κόβατς, Τόσιτς, Εντιαγέ, Ιβάνοβιτς.

Στον πάγκο: Μπέλιτς, Φιλίποβιτς, Ντότσιτς, Τόμοβιτς, Στογιάνοβιτς, Άντζιτς, Γκόμες, Σεραφίμοβιτς, Οβούσου, Μιλαντίνοβιτς, Νίκσεβιτς, Γιάνκοβιτς.