Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός και με δεύτερη νίκη επί της Κροατικής Τρογκίρ πήρε την πρόκριση στους «16» του EHF European Cup.

Ο Ολυμπιακός με εξαιρετική εμφάνιση κέρδισε 36-28 και τον επαναληπτικό αγώνα απέναντι στην Τρογκίρ στο κλειστό της Ηλιούπολης. Οι Πειραιώτες με αυτή τη νίκη πήραν το εισιτήριο για τη φάση των 16 του EHF European Cup. Πλέον περιμένει για να μάθει τον αντίπαλο του στους 16, με τον οποίο θα κοντραριστεί για μια θέση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις 10 και 18 Φεβρουαρίου.

Πρώτο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στην επίθεση. Έφτασε να προηγείται με 3-1 στα πρώτα 5 λεπτά. Σταθερά διατηορύσε κμια διαφορά τριών γκολ από τους Κροάτες, μην αφήνοντας περιθώρια πίεσης. Έτσι κύλησε το πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό μπροστά 13-9. Ακόμα και όταν ο Ολυμπιακός βρέθηκε να παίζει με δυο παίκτες λιγότερους. Οι Κροάτες εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική υπεροχή τους μειώνοντας στο ένα γκολ, αλλά με την επιστροφή των αποβολών η διαφορά ξαναπήγε άμεσα στο +4. Ο Τζηράς με δυο συνεχόμενα γκολ του έδωσε ώθηση να μείνει η διαφορά στα τέσσερα γκολ για το ημίχρονο, 20-16.

Αποχαιρέτησε τον Θρύλο ο Καστελάνι (photo)

Δεύτερο ημίχρονο

Ο Θρύλος επέστρεψε εξίσου δυναμικά και στην επανάληψη και με την επιλογή του προπονητή της Τρογκίρ να χρησιμοποιεί επτά παίκτες γηπέδου, οι ερυθρόλευκοι έβαζαν γκολ σε άδειο τέρμα. Ο Τζίμπουλας έστειλε την διαφορά στο +5, ενώ έφτασε και στο +7 με τον Σλίβκοβιτς γράφοντας το 26-19. Η κυριαρχία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε με τον Μοντόρο να δίνει «αέρα» 8 τερμάτων γράφοντας το 28-20 στο 43:23 και το 29-21 στο 44:13. Οι Πειραιώτες μετά το +8, με άνεση διαχειρίστηκαν τα τελευταία λεπτά και πανηγύρισαν με τον κόσμο τους στη φάση των 16!

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-3, 8-6, 12-9, 14-13, 20-16 (ημ.), 23-17, 26-19, 29-21, 31-23, 33-25, 36-28

Ολυμπιακός: Κοτανίδης, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης, Βίντα 3, Τζιμπούλας 3, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 6, Τσιγαρίδας, Πασσιάς 1, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 1, Κάβσιτς 2, Μιχαηλίδης 11, Σάββας 6, Παπαντωνόπουλος.

Τρογκίρ: Λούτσιν, Πέραν, Λούκετιν 6, Γιέλιτς 2, Ντρνάσιν Λούσιγιαν, Ράντνιτς 7, Πίτεσα 2, Ντρνάσιν Λουίτζι 1, Τόκιτς, Βούλιτς 1, Σμόλιο, Ιβανίσεβιτς 1, Μπράνταριτς 5, Τρίβκοβιτς 3, Βράνιες, Μπάκοβιτς.