Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τον ΠΑΟΚ με 1-2 στο ΟΑΚΑ, αλλά με μία άνευ προηγούμενη σφαγή του στέρησαν το Κύπελλο. Ρεπορτάζ από τον Πάρη Τσιλιώτη...

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στον μεγάλο Τελικό του Κυπέλλου με 1-2. Ήταν καλύτερη καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, αλλά της στέρησαν το τρόπαιο. Μία προκλητική διαιτησία που έκανε ότι μπορούσε ώστε να το πάρει ο ΠΑΟΚ.

Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με Σα, Εμβιλα, Σεμέδο, Σωκράτη, Χολέμπας, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Μπρούμα, Μασούρας και Ελ Αραμπί.

Δεν το χωνεύει ο Τζέκο με τίποτα: «Αν είσαι τυχερός…»

Ολυμπιακός | Δυνατό ξεκίνημα με το καλημέρα

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα ο Μασούρας πήγε να βγει στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, αλλά κόπηκε τελευταία στιγμή. Ο ΠΑΟΚ με την σειρά του προσπάθησε να βγει στην κόντρα αλλά οι αμυντική γραμμή του Ολυμπιακού ήταν πάρα πολύ καλά στημένη.

Η 1η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία χάθηκε στο 12ο λεπτό. Πάλι ο Μασούρας ξεφεύγει πανέμορφα στην πλάτη της άμυνας, εκείνος δίνει στον Μπρούμα, αλλά ο Πορτογάλος έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Πασχαλάκης του είπε… όχι.

Λίγο αργότερα στο 14ο λεπτό ο Ουάρντα προσπάθησε να απαντήσει με ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Ζοσε Σα να του λέει όχι. Μέχρι εκείνο το σημείο βλέπαμε ανοιχτό παιχνίδι, αλλά με βλέψη στο λάθος και από τις δύο ομάδες.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει. Είχε κλείσει τον ΠΑΟΚ, κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα και ήταν κυρίαρχος στο γήπεδο. Στο 18ο λεπτό ο Μαντί Καμαρά εξαπέλυσε ένα σουτ έξω από την περιοχή με τον Πασχαλάκη να του λέει και πάλι όχι.

Πριν ολοκληρωθεί το μισάωρο ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε αναγκαστική αλλαγή. Έβαλε τον Ρέαμτσιουκ στην θέση του Σωκράτη Παπασταθόπουλου, με τον Χοσέ Χολέμπας να περνάει στο κέντρο της άμυνας.

Πέναλτι σκάνδαλο….

Με το που ολοκληρώθηκε η αλλαγή ο ΠΑΟΚ έχασε τεράστια ευκαιρία. Πριν προλάβει η άμυνα να βρει τα πατήματά της η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί με τον Ουάρντα να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Το παιχνίδι είχε πάρει ξέφρενο ρυθμό και πήγαινε πάνω κάτω. Ο Καμαρά έκανε την προσποίηση σούταρε με την μπάλα να γλείφει το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη.

Στο 35ο λεπτό δίχως να υπάρχει καμία επαφή ο Μακέλι έδωσε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ. Μία απόφαση που δείχνει τις προθέσεις όλων για τον Τελικό. Ο Βιερίνια ευστόχησε και έκανε το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

Πριν λήξει το ημίχρονο σε πεντακάθαρη επαφή δεν μας έδωσε πέναλτι. Το αξιοσημείωτο είναι ότι δεν μπήκε στον κόπο να πάει ούτε στο VAR.

Το 0-1 υπέρ του ΠΑΟΚ ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου…

Ξεκίνησε η επανάληψη με… αλλαγή και ισοφάριση!

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγή. Ο Κώστας Φορτούνης μπήκε στη θέση του Μπρούμα. Με το καλημέρα στην επανάληψη ο Κώστας Φορτούνης κάνει μία αριστουργηματική εκτέλεση κόρνερ με τον Γιαν Εμβιλά να ισοφαρίζει.

Ο Φορτούνης λίγο αργότερα ξανά βγάζει μία άψογη σέντρα με τον Μασούρα να πιάνει μία κεφαλιά ψαράκι. Άτυχος ο Έλληνας εξτρέμ, με τον Πασχαλάκη να σταματάει την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Στο 62ο λεπτό ο Μαντί Καμαρά έβγαλε την σέντρα με τον Ελ Αραμπί να πιάνει την κεφαλιά. Ο Πασχαλάκης όμως πάλι ήταν εκεί και είπε όχι με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να πιέζει σε όλο το 2ο ημίχρονο και δεν άφησε τον ΠΑΟΚ να πάρει ανάσα. Πολύ σπάνια οι Θεσσαλονικείς έπαιρναν την μπάλα για να βγουν μπροστά.

Η συνέχεια ίδια, όλη η ομάδα του ΠΑΟΚ πίσω (αναζητούσαν την παράταση…), με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να βγαίνει μπροστά. Από την είσοδο του Φορτούνη και έπειτα οι «ερυθρόλευκοι» μεταμορφώθηκαν.

Συνέχεια με πίεση, αντεπιθέσεις και… αλλαγές!

Μετά τον Πέδρο Μαρτίνς σειρά του Πάμπλο Γκαρσία να κάνει αλλαγές. Έβγαλε τον Σβιντέρσκι και έβαλε Κρμντσικ. Ο άλλος που έβγαλε ήταν ο Ουάρντα και έβαλε στη θέση του τον Τσιγγάρα.

Ξεκάθαρα πλέον ο ΠΑΟΚ έπαιζε για την ισοπαλία. Ήθελε πάση θυσία να διασφαλίσει αυτό το 1-1. Ένα αποτέλεσμα που θα μας οδηγούσε σε παράταση.

Πάλι με τον Καμαρά ο Ολυμπιακός προσπάθησε να απειλήσει αλλά η μπάλα κόντραρε. Αμέσως μετά ο επιθετικός του ΠΑΟΚ, Κρμέντσικ έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Σα έστω και πολύ δύσκολα την έβγαλε σε κόρνερ. Απέτρεψε το τετ α τέτ και το σίγουρο γκολ, ο Πορτογάλος τερματοφύλακας.

Εκεί που περίμεναν όλοι να πάει παράταση ο Κρμέντσικ έκανε το 1-2…