Τα κορίτσια του Θρύλου ηττήθηκαν με 61-53 στη Λεωφόρο και «πλήρωσαν» την αστοχία στο μακρινό σουτ

Σε έναν αμφίρροπο δεύτερο τελικό, με εναλλαγές στο σκορ, που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού δεν τα κατάφερε κόντρα στον Παναθηναϊκό. Τα κορίτσια του Θρύλου ηττήθηκαν με 61-53 στη Λεωφόρο και «πλήρωσαν» την αστοχία στο μακρινό σουτ (2/18 τρίποντα, 21/49 δίποντα), αλλά και τις 22 βολές (22/29) που δέχθηκαν από τις «πράσινες», την ώρα που πέτυχαν μόλις πέντε (5/9). Στα 2:17 για το φινάλε, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς ήταν μπροστά στο σκορ με 53-52, ωστόσο ένα «μπλακ άουτ» στην επίθεση και ένα σερί 9-0 από τις γηπεδούχες, έφερε την ήττα και την ισοφάριση στη σειρά των τελικών σε 2-2. Με τον τίτλο του πρωταθλήματος να κρίνεται στις τέσσερις νίκες, οι «ερυθρόλευκες» κρατούν την τύχη στα χέρια τους και την Τετάρτη (11/5, 17:00) υποδέχονται τον Παναθηναϊκό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, στον τρίτο τελικό, με μοναδικό στόχο το 3-2.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-1, με λέι απ της Βίτολα και στη συνέχεια, έκανε το 6-4 επί του Παναθηναϊκού, με δύο εύστοχες βολές της Πλουφ (5:52). Τα κορίτσια του Θρύλου έχασαν τη συγκέντρωση τους, δέχθηκαν ένα σερί 6-0 και βρέθηκαν πίσω με 10-6, ενώ έμειναν πίσω με 17-10 στο φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου. Στη δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν πολύ δυνατά, «έτρεξαν» σερί 10-0 και με χουκ της Χάμπλιν (7:05), προηγήθηκαν με 20-17 του Παναθηναϊκού! Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 20-19, με την Βίτολα να ανεβάζει ξανά τη διαφορά στο +3 (19-22) για τον Ολυμπιακό. Στο 2:29, οι «πράσινες» απομακρύνθηκαν με +5 (29-24), όμως η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς πάτησε «γκάζι» και ισοφάρισε σε 29-29, με το πρώτο της τρίποντο (1/8), δια χειρός Σταμολάμπρου. Με νέο καλάθι της Σταμολάμπρου, ο Θρύλος πήρε και πάλι «κεφάλι» στο σκορ, κάνοντας το 31-29 στα 36 δευτερόλεπτα, αλλά γνώρισε την ισοφάριση από τον Παναθηναϊκό, για το 31-31 του ημιχρόνου.

Live Streaming για την Α1 Ανδρών, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

Στο 8:04 του τρίτου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +3 (33-36) από τις «πράσινες», με τρίποντο της Αλεξανδρή, με την Πλουφ να κρατά τη διαφορά, κάνοντας το 38-35, με λέι απ. Η Νικολοπούλου «έγραψε» το 40-37 για τον Θρύλο, όμως ο Παναθηναϊκός, με σερί 6-0, προηγήθηκε με 43-40. Η Χάμπλιν μείωσε σε 43-42 για τις «ερυθρόλευκες», οι οποίες δέχθηκαν τρίποντο από την Λύμουρα (0:04) και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 46-42 υπέρ των γηπεδούχων. Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου (8:02), η ομάδα μας ισοφάρισε σε 46-46, με τζαμπ σουτ των Σταμάτη και Νικολοπούλου και στη συνέχεια, σε 48-48, με την Πλουφ (4:51), με την Βίτολα να κάνει το 50-48 κόντρα στον Παναθηναϊκό στο 4:22. Οι «πράσινες» ισοφάρισαν (50-50), με δύο ακόμα βολές της Ριντ, με την Σταμάτη να δίνει προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 53-52 (2:17). Στη συνέχεια, τα κορίτσια του Θρύλου «κόλλησαν» επιθετικά, δέχθηκαν σερί 9-0 από τον Παναθηναϊκό και γνώρισαν την ήττα με 61-53.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 31-31, 46-42, 61-53

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 13 (11 ριμπάουντ), Σταμολάμπρου 7(1), Σταμάτη 6, Αλεξανδρή 3(1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 8, Διέλα, Βίτολα 10, Χάμπλιν 6.

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Ριντ 23, Φιτζγκέραλντ 18, Ζιάκα 4, Σταμάτη, Λύμουρα 8(2), Μπουντούρη, Χολμς 7(1), Χατζηνικολάου