Ο Ολυμπιακός με μια καταπληκτική εμφάνιση επικράτησε με 0-3 της Μλάντοστ μέσα στη Βοσνία.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις φετινές αγωνιστικές του υποχρεώσεις καθώς επικράτησε με 3-0 σετ (25-14, 25-11, 25-16) της Μλάντοστ Μπρτσκο εκτός έδρας στο πρώτο παιχνίδι του πρώτου προκριματικού γύρου του Champions League. Η τελική επικράτηση ήρθε σε 59 λεπτά και με εμφατικό τρόπο που φανέρωσε την ανωτερότητα του Ολυμπιακού, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και θα περιμένει τους Βόσνιους την ερχόμενη Τετάρτη (13/10, 19:00) στο Ρέντη για να «σφραγίσει» και τυπικά την πρόκριση, για την οποία χρειάζεται δυο νικηφόρα σετ.  Η άνετη νίκη επί της νταμπλούχου Βοσνίας, ήρθε με τον Θρύλο να έχει συνολικά πολύ καλή εικόνα και πολλούς πρωταγωνιστές. Πρώτος σκόρερ ο αναδείχθηκε ο Πάβλε Πέριτς με 14 πόντους, διψήφιοι ήταν και οι Μιγιαήλοβιτς με 13 και Έγκλεσκαλνς με 12, ενώ εξαιρετική απόδοση είχαν και οι Παγένκ και Ζουπάνη που σημείωσαν αμφότεροι από 9 πόντους.

Δυναμική εκκίνηση!

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και με ένα 6-0 σερί έφτασε γρήγορα στο 2-6 με άσσο του Ζουπάνη, γεγονός που ανάγκασε τον τεχνικό των γηπεδούχων να κάλεσει εσπευσμένα το πρώτο του ταιμ αουτ. Ο ρυθμός του Θρύλου, δεν ανακόπηκε αντίθετα με όπλο την καλή λειτουργία του μπλοκ συνεχίστηκε και έφτασε στο 8-0 για το 10-2. Σταδιακά οι ερυθρόλευκοι διεύρυναν το προβάδισμα τους και πήγαν σε διψήφια νούμερα τη διαφορά για το 15-5, δια χειρός Έγκλεσκαλνς. Με πρωταγωνιστές τους Περιτς και Παγενκ, ήρθε το 21-11. Ο Μιγιαήλοβιτς έγραψε το 22-12 και έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο 24-13, με τον Ζουπάνη να κερδίζει το μπλοκ αουτ για το 25-14, χάρη στο οποίο ο Θρύλος προηγήθηκε με 1-0 στα σετ.

Δια… περιπάτου στο 2-0!

Η εικόνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του 2ου σετ, με τον Πέριτς να σημειώνει με άσσο το 6-4 για να ακολουθήσει νέο ερυθρόλευκο σερί χάρη στο οποίο ο Θρύλος αύξησε το προβάδισμα του για το 10-5 με μπλοκ του Ζουπάνη. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο και πήγε στο 13-6 με τον Ζουπάνη. Στη συνέχεια με προσπάθεια του Πέριτς διαμορφώθηκε το 15-7 και με δικό του μπλοκ το 17-8. Ο Μιγιαήλοβιτς ανέβασε σε διψήφια νούμερα τη διαφορά στο 20-10 και ο Πέριτς με νέο άσσο την αύξησε στο +12 για το 22-10. Με κερδισμένο μπλοκ αουτ ο Μιγιαήλοβιτς έγραψε το 25-11 χάρη στο οποίο ο Θρύλος έφτασε δια περιπάτου στο 2-0.

Παρέμεινε συγκεντρωμένος και έφυγε με τη νίκη!

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-1, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα. Με άσσο του Μιγιαήλοβιτς οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 4-4, με μπλοκ άουτ του Πέριτς προηγήθηκαν με 5-4 και από τότε δεν ξανακοίταξαν πίσω.  Ανεβάζοντας εκ νέου στροφές πήγαν στο 8-5 με μπλοκ του Πέριτς, στο 9-5 με τον 6ο «ερυθρόλευκο» άσσο από τον Νίκο Ζουπάνη και στο 5-11 με επίθεση του Έγκλεσκαλνς. Ο Ολυμπιακός έτρεχε ένα επιμέρους 10-1, μετά το 4-1 και είχε κυριαρχήσει και σε αυτό το σετ. Στην εξέλιξη του οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα, έφτασαν στο 20-11 και μετρούσαν αντίστροφα για την τελική επικράτηση. Ο Ανέστης Δαλακούρας έγραψε το 21-12 και ο ίδιος έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 24-14, για να κλείσει το σετ με 25-16 και να φτάσει ο Θρύλος στην τελική επικράτηση με 3-0 σετ.

σετ: 0-3 σε 59’. 14-25 (20’), 11-25 (18’), 16-25 (21’)

1ο σετ: 2-8,7-16, 11-21, 14-25

2ο σετ: 5-8, 8-16, 10-21, 11-25

3ο σετ: 5-8, 9-16, 12-21, 16-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 9 (7/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Μιγιαήλοβιτς 13 (12/17 επ., 1 άσσος, 67%υπ.-58%αρ.), Έγκλεσκαλνς 12 (9/18 επ., 3 μπλοκ), Ζουπάνη 9 (5/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πέριτς 14 (10/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50%υπ.-33%αρ.), Ζήσης –λ (44%υπ.-44%αρ.)/ Δαλακούρας 4 (4/5 επ., (50%υπ.-50%αρ.),  Χαραλαμπίδης, Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος, Τζιάβρας-λ, Εφραιμίδης

ΜΛΑΝΤΟΣΤ: Μίρκοβιτς 8 (8/18 επ., 56%υπ.-44%αρ.), Χουκίτσεβιτς 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ, 50%υπ.-15%αρ.), Εμίνοβιτς 3 (3/11 επ.), Κίσιτς, Ντίβλαν 4 (3/17 επ., 1 άσσος), Τάνιτς 2 (2/3 επ.), Λούκιτς –λ (25%υπ.-17%αρ.)/