Οι «ερυθρόλευκοι», σε ένα κατάμεστο από οπαδούς ΣΕΦ, πήραν τη νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 74-68. Ο εμβληματικός Βασίλης Σπανούλης βρέθηκε στο γήπεδο και αποθεώθηκε! Αυτός ο Ολυμπιακός μπορεί να κοιτάζει ψηλά! Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός, το βράδυ της Παρασκευής φιλοξένησε τη «Βασίλισσα» Ρεάλ Μαδρίτης, στο σπίτι του το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής για την Ευρωλίγκα.

Ο Αυτοκράτορας όφειλε να κάνει το 2/2 στην έδρα του για το θεσμό, έχοντας και ένα 4/4 σε όλες τις διοργανώσεις. Ο κόσμος του Ολυμπιακού, από νωρίς βρέθηκε στις κερκίδες του ΣΕΦ, δίνοντας τον δικό του παλμό στην αναμέτρηση.

Μεγάλο Σάββατο στο ΣΕΦ για τον Θρύλο

Πριν την έναρξη του αγώνα, ο Βασίλης Σπανούλης εθεάθη στο ΣΕΦ, με αποτέλεσμα να αποθεωθεί από τους χιλιάδες «ερυθρόλευκους» φιλάθλους και τον ίδιο να απαντάει. Το κλίμα και η ατμόσφαιρα ήταν μαγική, ό,τι καλύτερο δηλαδή για ένα ευρωπαϊκό ντέρμπι, δύο τεράστιων συλλόγων.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε για την βασική πεντάδα της ομάδας μας τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Για τη «βασίλισσα», ο Πάμπλο Λάσο επέλεξε τους Ερτέλ, Κοζέρ, Χάνγκα, Γιαμπουσέλε και Ταβάρες.

Ο κόσμος… ο 6ος παίκτης!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο κόσμος ωθούσε την ομάδα για ένα δυναμικό ξεκίνημα. Ο Θρύλος πήρε προβάδισμα σχεδόν στα μισά της περιόδου με 9-6, καθώς οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές ως προς το επιθετικό κομμάτι. Στην πρώτη περίοδο είδαμε τον Ολυμπιακό να πιέζει και να έχει ασφυκτική άμυνα, με τα γκαρντ να δυσκολεύουν το έργο των Μαδριλένων.

Στα τελευταία λεπτά μάλιστα, είδαμε τους φιλοξενούμενους να παίζουν με τον Ρούντι ως «4άρι». Το σκορ με την ολοκλήρωσή του ήταν το 13-10.  Η άμυνα μπορούσε να δώσει τη νίκη, αρκεί να την διατηρούσε καθ’ όλη τη διάρκεια.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να εξουδετερώνει τις πρώτες επιθέσεις της ομάδας του Λάσο, ενώ στην επίθεση με μπροστάρη τον Πρίντεζη έφτασε τους 19 πόντους. Ο Λάσο βλέποντας την ομάδα του να προβληματίζεται, πήρε ταιμ άουτ για να δώσει εντολές. Η Ρεάλ κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (19-17).

Οι Πειραιώτες πήραν «κεφάλι» με 28-23, όμως τάχιστα η Ρεάλ μείωσε στον πόντο. Στη συνέχεια του ματς, ο Ολυμπιακός φορτώθηκε γρήγορα με φάουλ, με τη Ρεάλ να είχε μόνο 2 ομαδικά, σχεδόν 2 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην τελευταία επίθεση της Ρεάλ, ο Ερτέλ σκόραρε τρίποντο, με το σκορ ημιχρόνου να είναι το 35-36.

«Ερυθρόλευκοι» για μεγάλα πράγματα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ έκανε καλό ματς, σε άμυνα και επίθεση, ελέγχοντας το σκορ με τον Ταβάρες να κάνει «παπάδες», με τις τάπες και τα μακριά χέρια του στην επίθεση. Ο Παπανικολάου πέτυχε ένα τρίποντο και φάουλ, ξεσηκώνοντας το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και τους χιλιάδες οπαδούς του Θρύλου.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ, με τη Ρεάλ, στο τελευταίο λεπτό να έχει το βραχύ προβάδισμα (49-50). Ο Γκος πέτυχε το καλάθι, όμως ο Ντόρσεϊ έδωσε «αέρα» στον Θρύλο (54-52), με το σκορ ημιχρόνου να είναι αυτό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα ο Ολυμπιακός, έπρεπε να παίξει τέλειο μπάσκετ. Ο κόσμος πραγματικά ήταν το κάτι άλλο, όλη την ώρα δε σταματούσε να δίνει ώθηση στην ομάδα. Μάλιστα, με 7 λεπτά να απομένουν, δύο τρίποντα από Βεζένκοφ και Λαρεντζάκη έβαλαν φωτιά στο ΣΕΦ, όπως κι ένα γκολ φάουλ του Χασάν Μάρτιν (65-56). Η διαφορά, χάρη στο καλάθι του Ντόρσεϊ έφτασε και στο +11 (70-59).

Στα επόμενα λεπτά, οι Πειραιώτες καλούνταν να διαχειριστούν άψογα το προβάδισμα. Ο Ερτέλ μείωσε με τρίποντο στο 71-68. Ο Θρύλος δεν μπορούσε να στερηθεί τη νίκη, την οποία πήρε με τελικό σκορ το 74-68!

Στατιστικά…

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 7235 θεατές βρέθηκαν στο ΣΕΦ το βράδυ της Παρασκευής, σύμφωνα με την ενημέρωση της EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Ρότσα, Παστούσιακ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-10, 35-36, 54-52, 74-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντόρσεϊ 12 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα), Φαλ 3 (6 ριμπάουντ), Σλούκας 9 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάρτιν 7 (3/7 δίποντα), Βεζένκοβ 16 (5/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 9 (1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα, 1/3 βολές), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 4

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς-Γκος 16 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8/9 βολές), Κοζέρ 2, Ερτέλ 7 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Φερνάντεθ 2 (0/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Αμπάλδε 2, Χάνγκα 6 (3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πουαριέ 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ταβάρες 15 (6/9 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 5 (1), Γιαμπουσέλε 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τέιλορ