Ο Ολυμπιακός επικράτησε εντός έδρας της Πυλαίας, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής για την Handball Premier.

Δύο ακόμα βαθμούς στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Στο πρώτο εντός έδρας ματς για τη νέα σεζόν, στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης (κεκλεισμένων των θυρών), οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 28-25 της Πυλαίας, για την 3η αγωνιστική της Handball Premier. Ο Θρύλος είχε τον έλεγχο του ματς, είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος και με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο έφτασε και στο +6 επί των φιλοξενούμενων, συνέχισε νικηφόρα την πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα!

Ισοπαλία (13-13) στο ημίχρονο!

Στα 50 δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ (1-0), με τον Παπαδόπουλο, με τον Βέμπερ να «γράφει» το 2-1 (3:10). Η Πυλαία αντέδρασε και πέρασε μπροστά (2-5, 8:22), όμως Νιόκας μείωσε σε 6-4 στο 12ο λεπτό. Στο 16 λεπτά, ο Μπάουερ απέκρουσε πέναλτι, με τον Καραμπουρνιώτη να ισοφαρίζει (7-7) και τον Νιόκας να δίνει προβάδισμα 8-7 (18:29) στον Θρύλο. Οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν (8-8) με πέναλτι και στη συνέχεια, πήραν ξανά «κεφάλι» στο σκορ (10-11), όμως οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν το ματς στα ίσια (11-11), με τον Παπαδόπουλο, στο 25ο λεπτό. Πασσιάς (12-11, 25:45) και Σλαβούλιτσα (13-12, 28:10) έβαλαν και πάλι τους πρωταθλητές Ελλάδας σε ρόλο «οδηγού», με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται ισόπαλο 13-13.

Live Streaming για την Α1 Ανδρών, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

Στο +6 (20-14) και επικράτηση!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 33ο λεπτό, πήρε προβάδισμα +3 (17-14), με τον Μιχαηλίδη, ο οποίος έκανε και το 19-14 (5:25). Στη συνέχεια, ο Βέμπερ ανέβασε τη διαφορά στο +6 (20-14), με τον Θρύλο να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο! Στο 47:28, o Καραμπουρνιώτης έκανε το 22-19 για τους πρωταθλητές Ελλάδας, με τον Βέμπερ να σκοράρει στο 56ο λεπτό για το 27-23 κόντρα στην Πυλαία! Στο 57ο λεπτό, ο Παπαδόπουλος έδωσε «αέρα» τεσσάρων τερμάτων (28-24) στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι έφτασαν στη συνέχεια, στην τελική επικράτηση επί των Θεσσαλονικέων με 28-25.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 5-7, 8-9, 11-11, 13-13 (ημχ.), 18-14, 21-15, 21-17, 23-21, 26-23, 28-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Νυοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης, Κανδύλας, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 1, Βέμπερ 6, Πασσιάς 2, Μοντόρο, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα 3, Οστρούσκο, Γκρατζάν 2, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ

ΠΥΛΑΙΑ (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης, Μανωλούδης 1, Τσαμεσίδης 4, Λαχτσάκου 1, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 9, Ορφανουδάκης, Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 3, Κυριακίδης, Σιγγιρίδης, Κυριακού 4 , Γιορανίδης 2, Αλατσατιανός

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 3/3-2/3