Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας νίκησαν με 3-2 σετ τις Σάρισες Φλώρινας, συνοδεύοντας αυτήν την επικράτηση με το αήττητο την κατάκτηση του 27ου πρωταθλήματος στην ένδοξη ιστορία του τμήματος!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τη σαρωτική της πορεία τη φετινή σεζόν στην Α1 Εθνική Κατηγορία, η ομάδα Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Γυναικών του Ολυμπιακού.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας νίκησαν με 3-2 σετ τις Σάρισες Φλώρινας την Κυριακή, στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και συνόδευσαν με το αήττητο την κατάκτηση του 27ου  πρωταθλήματος στην ένδοξη ιστορία του τμήματος! Ο πολυνίκης στο πρωτάθλημα της Α1, Ολυμπιακός, σημείωσε 12 νίκες σε ισάριθμα ματς (11 νίκες με 3-0 σετ) και πανηγύρισε θριαμβευτικά την κατάκτηση της κούπας! Οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν όλη τη σεζόν στην Α1 και με το εντυπωσιακό «12 στα 12», πρόσθεσαν έναν ακόμη τίτλο στην τροπαιοθήκη του συλλόγου.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (68-65): Ήττα στο φινάλε σε ματς… θρίλερ για τις «ερυθρόλευκες»

Στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και κατέκτησε το πρώτο σετ με εύκολη νίκη της Σέλμπεργκ απέναντι στην Άμπα, με 11-7, 11-4 και 11-4. Στο δεύτερο σετ, η Πεσότσκα δεν μπόρεσε να κάνει το 2-0 για τις «ερυθρόλευκες», αφού ηττήθηκε με 3-1 από την Γκούσεβα, με την Τζούντιθ να κερδίζει την Κιούφη του Θρύλου με 3-0 στον επόμενο αγώνα. Η Πεσότσκα ισοφάρισε σε 2-2 για τον Ολυμπιακό, κερδίζοντας με 3-0 την Άλμπα στο τέταρτο σετ, ενώ στον πέμπτο αγώνα, η Σέλμπεργκ κέρδισε με 13-15 την Γκούσεβα και χάρισε τη νίκη και το αήττητο πρωτάθλημα στην ομάδα του Γιώργου Χριστοφοράκη.

Η εξέλιξη του αγώνα: Σάρισες Φλώρινας-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-3

Άμπα-Σέλμπεργκ 0-3 (7-11, 4-11, 4-11)

Γκούσεβα-Πεσότσκα 3-1 (12-14, 11-8, 11-9, 11-6)

Τζούντιθ-Κιούφη 3-0 (11-6, 11-8, 11-4)

Άλμπα-Πεσότσκα 0-3 (1-11, 2-11, 5-11)

Γκούσεβα-Σέλμπεργκ (11-5, 6-11, 11-13, 13-15)