Ο Ολυμπιακός είχε εύκολο έργο στο ΣΕΦ κόντρα στο Περιστέρι και κέρδισε άνετα με 87-74 για την 8η αγωνιστική της Basket League. Επόμενος αντίπαλος η Μονακό στη Γαλλία (30/11, 20:00) για την Ευρωλίγκα.

Οι Πειραιώτες είχαν καλές και κακές στιγμές στο Φάληρο κόντρα στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, αλλά έκαναν το καθήκον τους με 87-74 και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο Πρωτάθλημα σε 7-1.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Ουόκαπ με 22 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Λαρεντζάκης με 13 πόντους και 2 ασίστ, ο Πίτερς με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Κάνααν με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Πλέον ο Ολυμπιακός ετοιμάζεται για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, όπου θα αντιμετωπίσει στο Πριγκιπάτο τη Μονακό (30/11, 20:00), ενώ περιμένει, να τελειώσει και το τυπικό σκέλος της μεταγραφής του Φίλιπ Πετρούσεφ.

Σε ένα δεκάλεπτο «έχτισε» πολύτιμη διψήφια διαφορά

Ο Ολυμπιακός μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένος στο ξεκίνημα του αγώνα και απέδωσε αρκετά καλό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Ο Κάνααν ήταν «ζεστός» και γενικά η ομάδα του Μπαρτζώκα σούταρε καλά και με 4 εύστοχα τρίποντα προηγήθηκε με 27-14, δείχνοντας να «καθαρίζει» από νωρίς το ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χαντς και ο Τόμπσον μπήκαν στο πνεύμα του ματς για το Περιστέρι, ενώ ο Ολυμπιακός έχασε το ρυθμό του και με εξαίρεση τον Μιλουτίνοφ (9π) και τον Μπραζντέικις στο πίσω μέρος του παρκέ (3ριμπ) δεν πήρε βοήθειες από τους παίκτες, που ήρθαν από τον πάγκο.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-33, ενώ η ομάδα του Σπανούλη είχε μειώσει μέχρι και τους 5.

Το πάλεψε το Περιστέρι, το πήρε ο Ολυμπιακός

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ουόκαπ μπήκε εξαιρετικά στην επίθεση, όπως και συνολικά οι ερυθρόλευκοι στο παρκέ και προηγήθηκαν στο 23ο λεπτό με 52-35.

Το Περιστέρι και πάλι αντέδρασε με τον Ουίλιαμς και μείωσε σε 55-46 (στο 25′), όμως ο Ολυμπιακός πέρασε και πάλι μπροστά με 60-46 (στο 28′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 63-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο Ουόκαπ και Λαρεντζάκης με επιμέρους 8-2 έφεραν τη διαφορά ξανά στο +17 (71-54) στο 32ο λεπτό και ουσιαστικά τέλειωσαν την υπόθεση νίκη.

Το Περιστέρι δεν τα παρατούσε και μείωσε σε 76-65 στο 36ο λεπτό, ενώ οι Πειραιώτες στο τέλος πήραν τη νίκη με 87-74.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 43-33, 63-52, 87-74.