Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε το Περιστέρι στα «Δύο Αοράκια» για τον τελικό κυπέλλου Ελλάδος και επικράτησε με 85-57.

Αποστολή Ηράκλειο: Παναγιώτης Ραμαντάνης

Άλλο ένα εξαιρετικό βράδυ για τον Ολυμπιακό και πρώτη κατάκτηση τίτλου το 2023. Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν το Περιστέρι στα «Δύο Αοράκια» της Κρήτης και επικράτησαν με 85-57.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Ένα παιχνίδι που από την αρχή του ματς, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δείξανε τον λόγο που ήταν το μεγάλο φαβορί για τη νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου.

Από το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήθελε να αποδείξει στο Περιστέρι ότι είναι το μεγάλο φαβορί για την αναμέτρηση και την κατάκτηση του τροπαίου.

Το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει με τρίποντο ο Σάσα Βεζένκοφ στο 09:37 με τρίποντο, ενώ το δεύτερο καλάθι ήταν στο 07:56 και πάλι από τον Ολυμπιακό, με τον Κώστα Παπανικολάου να κάνει το 5-0.

Το Περιστέρι είχε βρει τους πρώτους τους πόντους με τον Ραντάνοφ στο 07:35. Οι «ερυθρόλευκοι» με ένα σερί 8-0, είχαν πάει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό.

Αυτό βέβαια ήταν απλά ένα πρώτο δείγμα, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να έχει τρομερό πρόσωπο σε άμυνα – επίθεση και να τελειώνει την περίοδο με το υπέρ της 26-10. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 10 πόντους, ενώ ακολουθούσαν οι Παπανικολάου με 7 και Φαλ με 6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο,  το πρώτο καλάθι είχε έρθει και πάλι από παίκτη του Ολυμπιακού, με τον Άλεκ Πίτερς να κάνει το σκορ 29-10 με τρίποντο στο 09:46.

Όχι μόνο αυτό, αλλά στο 08:47 η διαφορά είχε ξεπεράσει και τους 20 πόντους, με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να ευστοχεί σε δύο ελεύθερες βολές. Μία αδιανόητα καλή περίοδος για τους Πειραιώτες, μιας και στο 04:19, το επιμέρους σκορ ήταν 15-1.

Με σωστή διαχείριση, ψυχραιμία, αλλά και κατάλληλες επιθέσεις, ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 45-21, το οποίο του έδινε μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Πρώτος σκόρερ με τη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν ο Άλεκ Πίτερς με 11 πόντους, ενώ ακολουθούσε ο Βεζένκοφ με 10.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό. Ο Φαλ έγινε σημείο αναφοράς μέσα στη ρακέτα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος τέλειωνε όλες τις φάσεις, ενώ στο 24′ ο Βεζένκοφ με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στο +31 (21-52) για τους ερυθρόλευκους.

Το Περιστέρι είχε παθητικό ρόλο στο ματς, με τους Πειραιώτες να κυκλοφορούν έξοχα τη μπάλα, φτάνοντας και στο +37 (31-68) με μακρινό σουτ του Βούλγαρου φόργουορντ. Το σκορ στο 30′ έγραφε 34-68 για το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Πίτερς συνέχιζε να δίνει ρεσιτάλ από την περιφέρεια, φτάνοντας τους 20 προσωπικούς πόντους στο ματς (42-79) με 6/8 τρίποντα. Η διαφορά είχε φτάσει ξανά στο +37.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας στη συνέχεια έριξε στο ματς και τον Τζορτζ Πάπας, o Bασίλης Σπανούλης έριξε στο παρκέ και τους νεαρότερους παίκτες του Περιστερίου. Ο τρομερός Πίτερς ολοκλήρωσε το ματς με 26 πόντους, με τον Ολυμπιακό να κατακτά το τρόπαιο απέναντι στο Περιστέρι με σκορ 57-85.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Πιτσίλκας, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-26, 21-45, 34-68, 57-85

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 2 , Φρανσίσκο 5 (2/9 σουτ) , Κόλεμαν 2 , Μωραΐτης 16 (3/8 τρίποντα) , Ραντάνοβ 2, Πουλιαμότης 6 (2) Ντένμον 7 (2/8 σουτ) , Κασελάκης 3 (1) , Χουγκάζ 7 (4 ριμπάουντ), Χάμερ 7 (5 ασίστ), Ζούγρης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (5 ασίστ) , Κάναν 3 , Λούντζης, Λαρεντζάκης (3 λάθη), Πάπας, Φαλ 13 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 μπλοκ) , Σλούκας 5 , Βεζένκοβ 20 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 9 , Μπόλομποϊ 3 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη) , Πίτερς 26 (8/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 4

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 14/34 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 5/10 βολές, 22 ριμπάουντ ( 15 αμυντικά + 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/25 δίποντα, 14/29 τρίποντα, 11/16 βολές, 35 ριμπάουντ ( 29 αμυντικά + 6 επιθετικά), 26 ασίστ, 7 κλεψίματα, 18 λάθη, 5 μπλοκ